V našem předchozím článku zaměřeném na zimní přípravu nejen prvomaratonců jsme se zaměřili na „překlopení“ nástrah zimy ve prospěch pestrého tréninku s využitím doplňkových aerobních aktivit. Základní (chcete-li aerobní) vytrvalost je totiž snadno přenositelná a využití tzv. nespecifických (neběžeckých) aktivit pomůže nejen jejímu navýšení, ale zároveň (zejména u začínajících běžců) eliminuje riziko zranění.
Před pár dny suverénně zvítězil v závodě 24 hodin na Lysé hoře a stal se tak mistrem republiky v zimním maratonu jednotlivců. Původně lezec se na běhání začal soustředit teprve před pár lety, ale i za tu dobu už Honza Procházka posbíral pár úspěchů na domácích závodech i v zahraničí. Vloni si na závodě 100 miles of Istria doběhl pro 2. místo. Tím se kvalifikoval na legendární UTMB a zároveň se dostal do českého CRAFT týmu. S Honzou jsme si povídali o průběhu závodu na Lysé hoře, ale také o trénincích v okolí Brna, o tréninkových vzorech a cílech.
Jedno z nejkrásnějších míst, jaké si pro závody dokážeš představit. Zoo Praha otevřela tentokrát své brány orienťákům. Kdy se tam závody vrátí?
Dlouholetý trenér triatlonistů i běžců, učitel na základní škole a hlavní tester Světa běhu. Zároveň stále výborný aktivní a všestranný sportovec, který si přes všechny své aktivity na sport čas vždy najde. Tím názorně ukazuje svým svěřencům, co je ve sportu nejdůležitější – správné nastavení priorit a sportování tak, aby bylo zdraví na prvním místě. Pepa Smetana své trenérské zkušenosti předává i čtenářům Světa běhu a v brzké době se od něj můžete těšit na tipy, jak směřovat přípravu na maraton a jak si naplánovat jarní sezonu.
Motivace spousty běžců klesá spolu s klesajícími teplotami. A když teploměr ukazuje pod bod mrazu, i řada těch motivovanějších to vzdá a zůstane raději v teple domova, než aby vyběhli do zimy a riskovali nachlazení. Běhat se ale dá v téměř každém počasí, pokud jsme na to správně připravení a víme, co dělat před vyběhnutím i po doběhu. Máme pro vás několik tipů, jak přečkat zimní běhání ve zdraví a užívat si jej po celý rok.
Už nějaký ten čas běháte, máte za sebou desítku i půlmaraton a letos jste si dali za cíl, že si zaběhnete první maraton? Vypadá to, že je na trénink ještě spousta času a můžete se zatím oddávat zimním radovánkám (v lepším případě) nebo zimnímu lenošení (v horším případě).
Maratonu se ale ne nadarmo říká královská distance a na její přípravu je potřeba docela dost času. Pojďme se podívat, co můžete udělat teď v zimních měsících pro to, abyste na jaře zvládli maraton se ctí a byli s výsledkem spokojení.
Dlouholetá úspěšná běžkyně, reprezentantka ve skyrunningu, která se může pochlubit třeba 3. místem na ME v ultrasky ve Val d’Isere, několika tituly mistryně republiky a řadou prvenství na zahraničních skyrunningových a trailových závodech. Míša Mertová se v poslední době věnuje také trenérství a své zkušenosti úspěšně předává svým svěřencům. O některé z nich se podělila v našem rozhovoru, kde si na své přijde každý: začátečníkům poradí, jak u běhu vydržet, pokročilým, jak si rozplánovat sezonu, jak efektivně trénovat i odpočívat, a nám všem, jak se motivovat, když se nám zrovna vyběhnout nechce.
Atmosféra, kterou v Zoo Praha jen tak nezažijete. Třetí nejnavštěvovanější místo Česka tentokrát nebude patřit pouze návštěvníkům, spolu s nimi bude hostit velkou sportovní akci.
Pokud jste se probudili na sedačce a při osvobozování ovladače zpod křesla jste se zadýchali, tak vás možná napadlo, že je čas na změnu životního stylu. No a nejjednodušší ze všeho je přece začít běhat. Krom toho, že je to levné (údajně), tak se může běhat téměř kdekoliv a Máňa ze sousedního bloku u toho vypadá fakt dobře.
V lednu se běžecká sezona teprve rozbíhá. Přesto jsme pro vás našli řadu tipů na krásné závodní proběhnutí, a to včetně populárních novoročních závodů. Jaké to jsou?