Na redakční poradě to zaznělo jasně. Někdo by se měl jet podívat, jak to ty Báječné ženy v běhu dělají. Šéfredaktorčin prst byl neoblomný. Cože? Já pivař mám běžet Vinařský maraton? Ukecal jsem to na půlmaraton a hned obvolával kámoše, že si v hospodě beru deset dní náhradního volna.
Běhání v barefootových botách má, stejně jako téměř vše kolem běhání, řadu zastánců i odpůrců. Mezi největší zastánce patří slavný ultramaratonec, trenér a propagátor zdravého životního stylu Miloš Škorpil. Jeho cesta vedla od standardních běžeckých bot přes boty s nízkým dropem (termín vysvětlíme později) až po klasické barefootové boty – v současné době běhá v botách Leguano. Druhý velký běžec používající stejnou značku obuvi je Zdeněk Koblic, ten se v těchto botách postavil i na start slavného Spartathlonu. A také bychom měli zmínit i známého bosoběžce Tomáš Zahálka, který – pokud si na běh nějaké boty vůbec obuje – tak je to právě jeden z barefootových modelů Leguano.
Co vše vlastně běžec potřebuje na delší tréninky? Ano, boty jsou samozřejmě základ. Dobré a pohodlné boty! A také vyzkoušené, oběhané na různých typech povrchů, včetně běhu za mokra a v dešti. Boty pro opravdu dlouhý trénink nebo závod vybírejte s velkým předstihem.
V samotném srdci Bellunských Alp, které jsou na seznamu světového dědictví UNESCO, se již po 12. bude konat Saucony Dolomiti Extreme Trail. Jedinečné prostředí, které si milovník hor nemůže nechat ujít. A pozor, registrace jsou již spuštěny a rychle se plní!
Více než 1000 účastníků, včetně 3 našich reprezentantů – Denisy Králové (Kosové), Jakuba
Glonka a Miloše Nykodýma, kteří pravidelně reprezentující Česko na závodech na světové úrovně, přilákal seriál závodů Czech O-Tour, který se konal od 26. do 28. října 2024 v krásném prostředí Beskyd.
Po České republice je spousta míst, kde si můžete koupit běžecké produkty, ale je opravdu jen pár kvalitních obchodů, kde se věnují výhradně běhu a kde vám poradí odborníci na slovo vzatí. Tady je přehled takových běžeckých prodejen.
Běžecké závody v listopadu jsou v duchu krátkých krosů. Naše redakce vybrala ty nejzajímavější a přidala i pár jiných závodů.
S během začal až na střední škole, nyní se mu věnuje naplno a jeho výkonnost jde každým rokem nahoru. Letos si zaběhl osobní rekordy na všech tratích od 1 500 m až po půlmaraton – na něm minulou neděli zaběhl historicky třetí nejlepší čas a zlepšil se o téměř 2 minuty! Jak Martin Zajíc hodnotí tuto sezónu a jaké má další plány a cíle do budoucnosti?
V dnešní době je k dispozici široká škála běžeckých závodů, od malých lokálních akcí až po obrovské akce s tisíci účastníky. Jak si vybrat ten správný běh pro sebe? Zamyslete se nad svou současnou úrovní kondic a cíli – to vám pomůže rozhodnout, který závod je pro vás tím pravým.
„Prohrál jsem si to v hlavě.“ Kolikrát jste variaci na tento výrok od sportovců slyšeli a kolikrát jste ji sami řekli? Případně samozřejmě i optimističtější: „Srovnal jsem si to v hlavě a najednou to šlo.“ Posviťme si tedy spolu na následující paradox: Na jednu stranu většina z nás podvědomě uznává, že ona „hlava“ má na sportovní výkon značný vliv, a to nejen u motoricky náročných sportů, ale i u vytrvalostních disciplín, kde rozhoduje „hrubá galejničina“ (běh, cyklistika,…). Ovšem když potom máme shrnout tréninkové cíle a postupy, vypadne z nás následující: zlepšit efektivitu běhu, zvýšit VO2max, zvýšit laktátové prahy. Jako by tělo bylo zase jen predikovatelný stroj. Kde je tedy pravda? Jak moc hlava rozhoduje?