Jirka Petr je velký běžecký univerzál. Mimo špičkové časy od silniční „desítky“ po maraton ale v posledních několika sezónách sbírá i přední umístění a úspěchy na závodech v horách. K jeho největším úspěchům můžeme řadit účast na českých skyrunningových závodech s kvalitními výsledky: 4. místo na Ještěd SkyRace, MČR v této disciplíně, 5. místo na Perun Skymarathonu, což znamenalo 3. místo na MČR ve Skymaratonu, dále pódiová umístění na závodech české GNTS (3. místo Baba-Kamzík, 2. místo na Salomon Valašský Hrb). Výborné výsledky měl i v zahraničí, účastnil se MS v ultratrailu a v červenci se umístil na 4. místě na DolomythsRun Ultra. Kvalitní výkony ale podával i na silnici (Karlovarský půlmaraton jako nejlepší Čech a další). Povídala jsem si s ním o tom, jak vše zvládá a co ho vlastně nejvíce baví a motivuje v dalším tréninku.
Kdo o víkendu 9.-10. 11. dorazil na Festival Obzory, mohl být svědkem mimo spousty zajímavých přednášek a workshopů také vyhlášení letošního Krosového poháru, ze kterého přinášíme obsáhlou fotogalerii. Výhercům ještě jednou gratulujeme a už spřádáme příští ročník!
I když žijete především pro běhání a nic jiného vás možná ani tolik nenaplňuje nebo nebaví, i jiné sporty mohou mít ve vaší přípravě své velmi důležité místo.
V listopadu a v prosinci podzimní rozběhnutá sezóna už pozvolna končí, což se projevuje i na počtu závodů. Nicméně na výběr jich je pořád dost, zde vám přinášíme přehled těch nejzajímavějších nejen na území ČR.
Časopis Svět běhu a web www.SvetBehu.cz se stává partnerem České skyruningové asociace (CZSA). S tím přichází i výhody pro všechny členy této asociace, a sice roční předplatné časopisu Svět běhu zdarma.
Příprava posledního letošního čísla je již v plném proudu. Kromě tréninkovém rad a tipů vám opět naservírujeme zajímavé rozhovory, tipy na závody, recenze vybavení a spoustu dalšího.
Ve SvetBehu.cz jsme pro vás připravili další soutěž. Odpovězte správně na několik jednoduchých otázek a bude zařazeni do slosování o novinku z řady Cross Family – Salomon Supercross!
Vybudování sportovní výkonnosti trvá určitou dobu a má určitá pravidla. Je vhodné projít všechny etapy tréninku. Optimální věk, kdy je běžec střední a dlouhé tratě schopen podávat nejvyšší výkony, je nejčastěji uváděn 24–26 let. Čím delší trať, tím vyšší věk. Je to statistický údaj, samozřejmě jsou známi běžci na vrcholné úrovni i v mnohem vyšším věku. Pokud vývoj běžce probíhá přirozeně, měl by se v uvedeném věku protnout fyziologický vrchol organismu a vliv dlouhodobého tréninku. Individuálně nejlepší výkonnost pak může pokračovat i po další roky, záleží na individualitě. Případy, kdy si běžci zaběhnou osobní rekordy v 18 letech a pak se již nikdy nezlepší, nenasvědčují na optimální průběh vývoje výkonnosti. Důvodů, proč běžec přestává sportovat, může být spousta. Například studijní povinnosti, ztráta motivace atd. V některých případech bývá ale důvodem příliš akcelerovaný trénink. Tedy moc velká zátěž, příliš brzo. To je důležité téma, zejména v zemi naší velikosti. Určitě se u nás nerodí takové množství talentů, abychom s nimi mohli plýtvat. Proto stojí za zamyšlení, jak s nimi nakládat.
Mrkněte na krátké video z Třeboňského maratonu. Emoce z něj jen sálají. Těšit se můžete i na delší dokument.
Druhý ročník rychlého maratonu v přírodě s minimálním převýšením vedoucí lesem mezi rybníky a loukami CHKO Třeboňsko se startem a cílem na historickém náměstí Třeboně.