Skialpinista, běžec… Milovníků hor jako je Michal není mnoho (zas tak málo ale taky ne). Michal se ale na první pohled od ostatních výrazně odlišuje, chybí mu totiž pravá paže. A právě o tom, jak se mu sportuje a jak pomáhá ostatním hendikepovaným jsme si povídali v následujícím rozhovoru.
Speed hikingový model ROCLITE G 345 GTX získal ocenění nejlepší bota roku v prestižním britském časopise THE GREAT OUTDOORS.
Běhání na dráze má mnoho výhod i pro běžce, kteří závodí jen na silnici a dokonce i pro běžce, kteří závodí v terénu nebo pro ty, kteří chtějí jen pracovat na své výkonnosti a závody pro ně nejsou důležité vůbec. V druhém díle si představíme základní typy tréninků i s konkrétními příklady.
Přestože se závodním běháním začal teprve nedávno, platí v poslední době, že pokud se na nějakém domácím závodě objeví, přepisují se traťové rekordy a ostatní soupeří „až“ o druhé místo. A úspěšný je i v zahraničí – vloni vybojoval mimo jiné 9. místo na MS v ultratrailu a 4. místo na MS v dlouhém horském běhu, letos byl na silně obsazeném MS v ultratrailu 20., zvítězil v traťovém rekordu na trati Kalser Tauern Trail v rámci rakouského závodu GGUT a na konci srpna doběhl na 3. místě v prestižním závodě CCC, jednoho ze závodů slavného UTMB. To je jen zlomek úspěchů Jirky Čípy, člena Salomon/Suunto týmu a v současnosti asi nejlepšího českého trialového běžce.
Nejednomu sportovnímu fanouškovi by se mohlo zdát, že závodní sezóna je ta tam, ale opak je v běžeckém světě pravdou. Druhá půle listopadu se nesla ve znamení posledních velkých závodů a jak v tuzemsku, tak v zahraničí jsme mohli být svědky výborných výkonů.
Držíte v tréninku i v závodě stále stejné tempo, chcete zrychlit a nevíte jak na to? Zkuste dráhu. Není to jen bezhlavé kroužení rovně a doleva, jak by se na první pohled mohlo zdát. Běhání na oválu je jednoduché, přínosné a nepotřebujete k němu nic speciálního.
Nacházíme se v období největšího chladu. Ano, přiznejme si, zima v česku umí být krutá, ale taky pěkné jaro. Někdy člověk běží pomalu a kochá se krajnou, jiné tréninky zas potřebuje zatopit pod kotlem a komplet se propotí i při minusových teplotách. Hlava je oblast, kterou ztrácíte teplo nejrychleji a proto je třeba se jí zaobírat minimálně stejně, jako optimálním zateplení například trupu. Protože, jakákoli odchylka od optimální teploty 37° stojí organismus energii navíc – ať už tělo ohřívá nebo ochlazuje.
Český výrobce legendární francovky, kosmetických výrobků, ale třeba i masážních emulzí pro běžce otevírá novou podnikovou prodejnu.
Rozhovor s Jirkou Čípou, Karlem Davidem, Janem Francke a Denisou Kosovou, tréninkový plán na první ultra, dýchání a běh nebo jak si změřit VO2 max. To vše v časopise Svět běhu 4/2019.
Zapojte se do soutěže s Mobil Pohotovost a získejte možnost vyhrát chytré hodinky Watch Active2 z oblíbené řady Samsung Galaxy!