5. 1. 2020 – první závod roku! Víme, že po vánoční žranici nám delší výběh rozhodně neuškodí, a tak si vybíráme Ultramaraton LaCorsadellaBora, který vede po nejkrásnějších turistických stezkách v Terstu, na hranici Itálie a Slovinska s parametry 56,5 km 2 380 m+. Nemá význam troškařit, na konci letošního roku si chceme splnit výzvu a uběhnout naši první stovku, tak proč hned zkraje nezvolit právě ultramaraton?
Vzhledem k současné situaci jsme nuceni závody Krosového poháru zrušit. Věříme, že se situace zlepší, ale abyste nezaháleli, připravili jsme pro vás možnost porovnat se s ostatními virtuálně!
Ministerstvo zdravotnictví vydalo v rámci krizového stavu další opatření. Tentokrát se běžců dotkne fatálně.
V prvním ročníku na scenáristice nám jeden profesor řekl, že umělci nesportují. Většina mých spolužáků se na tom jenom lehce pousmála a neprotestovala. Taky jsem se zasmála, ale hlava se mi rozjela na plné obrátky. V té době jsem ještě moc neběhala, můj osobní rekord nepřesáhl pět kilometrů, no spoustu času jsem trávila horolezectvím a nově i chozením po horách. Neměla jsem pocit, že bych byla na vrcholu svých sil, ale sportu jsem pár hodin týdně věnovala. A taky jsem psala. Co to tedy mělo znamenat? Že nejsem umělec?
Sháníte běžecké boty, se kterými naběháte tisíce kilometrů a jen tak vás neomrzí? Ať už běháte po asfaltu, v parku, nebo po lesních pěšinách, poradíme vám, které dámské a pánské běžecké boty udrží krok s vaším tempem.
Proč je motivace při běhání tak důležitá? Na začátku všeho nového stojí pomyslná „obtížnostní křivka”. Strmost této křivky je dána vaší fyzičkou. Pokud jste třeba nikdy nesportovali, je samozřejmé, že tato křivka bude mnohem strmější, a začít s běháním pro vás bude mnohem obtížnější než pro trénovaného sportovce. A taková křivka je nejstrmější právě v úplném počátku.
Dnes už nenajdeme mnoho domácích firem, které si všechny fáze vývoje a výroby střeží a drží doma v Česku. Naštěstí pár takových ještě stále je, a protože na trénincích i závodech potkáváme běžce v jejich doplňcích stále častěji, podívali jsme se firmě ROYAL BAY trochu na zoubek.
Tento článek nebude o běhání. Slibuji. Procházíme dobou příležitostí, dostali jsme ze dne na den velkou porci volného času a tu je potřeba využít. Kdy jindy dohnat čtenářské resty, kdy si najít čas pro nové inspirace, kdy si dovolit přemýšlet? Nebude totiž doba po pandemii ještě rychlejší, kdy se budou dohánět „ztráty“ a spěchající ekonomika strhne k chvátání vše okolo?
Jak cestovatel a etnograf Emil Holub z Holic svého času objevoval Afriku, tak si mohou připadat dva jihočeští běžci. Jenom o sto padesát let později. Po keňských zkušenostech se David Vaš a Jiří Csirik letos vydali do Etiopie.
Vše nasvědčuje tomu, že ještě nějakou dobu zůstaneme doma. Ano, za zdravotní vycházku v parku se leckdy schová i nedělní long-run nebo středeční intervaly. Ale ať chceme nebo ne, doma teď prostě budeme trávit více času. Aby zůstala naše mysl stejně svěží, jako naše nohy, je třeba ji zaměstnávat i nechat odpočívat. Proto jsme pro vás v redakci dali dohromady naše oblíbené podcasty s běžeckými osobnostmi, u kterých můžete umývat okna nebo třeba posilovat (aby vaše nohy zůstaly aspoň tak svěží jako vaše mysl). Anebo běžecké filmy a videa, které vás inspirují a pomůžou vám přečkat tento čas závodního temna.