Chytré technologie a pomůcky pro ještě efektivnější trénink

Chytré technologie a pomůcky pro ještě efektivnější trénink

Patří běhání k vašim oblíbeným sportovním aktivitám? A chcete při běhání dosahovat těch nejlepších výsledků a běh si také co nejvíce užívat? V tom případě je pro vás tím pravým tento článek, ve kterém se dozvíte vše o chytrých technologiích a praktických pomůckách na běhání.

Tréninky a příprava na závody s chytrými technologiemi

Moderní technologie přispívají k tomu, aby byly vaše běžecké tréninky a přípravy na závody co možná nejefektivnější. Jakým způsobem? Tím, že dokáží sledovat vzdálenost a tempo, měřit tepovou frekvenci anebo analyzovat dynamiku běhu. Tyto důležité informace vám dokážou poskytnout například běžecké aplikace nebo také chytré hodinky. Pokud si k hodinkám pořídíte senzor srdečního tepu, získáte ještě přesnější data o své kondici.

Chytré hodinky na běhání

V dnešní době je na trhu k dostání nespočet modelů chytrých pánských i dámských hodinek, které jsou speciálně vytvořeny na míru běžcům. Ke klíčovým funkcím pro běhání patří GPS pro sledování vzdálenosti, rychlosti běhu, kadence a trasy, měření tepové frekvence, měření spálených kalorií nebo monitorování vytrvalosti, spánku a regenerace.

Jak už jsme nastínili výše, některé modely chytrých běžeckých hodinek jsou navíc vybaveny i pokročilými funkcemi, jako je například automatické plánování tréninku s ohledem na termín nebo povahu závodu. Jednoduše tak například zjistíte, jak se připravit na půlmaraton nebo třeba zvýšit rychlost při běhu. Chytré hodinky na běh navíc představují skvělou motivaci, protože se díky nim můžete radovat z každého pokroku.

Běžecké hodinky Garmin vám poskytnou cenná data. Zdroj: Pulsmetry.cz

Jak vybrat chytré hodinky na běh?

Na základě čeho vybrat ty správné hodinky na běh? Kromě ceny se zaměřte také na funkce, které hodinky nabízejí. A to nejen ty sportovní, ale také chytré univerzální funkce, jako je například možnost bezkontaktních plateb nebo vestavěný hudební přehrávač, který při tréninku jistě oceníte.

Zaměřit byste se měli i na odolnost, výdrž baterie a také na výrobce hodinek. K nejpopulárnějším a nejlepším značkám sportovních hodinek se řadí jednoznačně Garmin a její běžecké hodinky Garmin Forerunner 255, Garmin Forerunner 55 nebo Garmin Forerunner 965.

Kam umístit mobil při běhu?

Jste zvyklí běhat s mobilním telefonem, ale překáží vám při pohybu? Máte několik možností, kam telefon při běhu umístit. Kromě kapes můžete telefon dát také do praktického pouzdra, které se připevňuje na paži, do pouzdra běžeckého pásu nebo do běžecké ledvinky, případně do běžeckého batohu.

K nejlepším mobilním aplikacím pro running neboli běhání se řadí například Endomondo, Runtastic nebo Garmin Connect.

Poslech hudby a podcastů při běhání

Velké procento sportovců by nám dalo za pravdu, že jednou ze skvělých motivací při běhu je poslech hudby. Oblíbenou hudbu můžete poslouchat nejen prostřednictvím chytrého telefonu, ale také chytrých hodinek s vestavěným hudebním přehrávačem. Alternativou k poslechu hudby na běhání jsou podcasty, třeba právě ty, které se točí okolo sportu a běhání. Pustit si můžete například tyto:

  • Podcast Štrekaři: Rozhovory Milana Janouška s běžeckými osobnostmi.
  • Podcast Kecka: Rozhovory s inspirativními hosty z řad běžců, cyklistů a dalších sportovců.
  • Podcast RunTalk: Podcast organizátorů běžeckého seriálu Run Tour plný rad a příběhů běžeckých hvězd.

S chytrými technologiemi se připravíte třeba na půlmaraton

Co je to chytrá obuv a jaké jsou její výhody?

Chcete minimalizovat riziko zranění při běhu, zlepšit svůj běžecký styl nebo sledovat běžecké tréninky? Pak by vaší pozornosti rozhodně neměly uniknout chytré boty, které optimalizují každý aspekt běhu. Jejich stélka je obvykle vybavená gyroskopem. Ten zaznamenává, jakým směrem se bota otáčí. Nabízí i akcelerometr, jež zaznamenává rychlost běhu, výškoměr pro sledování výškových rozdílů, snímače tlaku nebo GPS. Jak se chytré boty používají? Stačí je nabít, připojit k aplikaci a můžete vyrazit.

Analýza dynamiky běhu 

Jak získat co nejlepší představu o aktuální úrovni své výkonnosti a o tom, jak postupovat, abyste udrželi nebo zlepšili současný stav? Odpovědí je sledování klíčových prvků vašeho běžeckého pokroku. Díky analýze běhu se dozvíte, jak vaše tělo na trénink reaguje. Poté, co si prohlédnete podrobnou analýzu, můžete provést úpravy, které zvýší efektivitu běžeckého tréninku. S analýzou běhu vám mohou pomoci chytré hodinky nebo zkušený fyzioterapeut.

Neběhejte sami

Pokud chcete zažít při běhu něco nového a máte psího společníka, doporučujeme vyzkoušet běhání se psem. Konkrétně dogtrekking, tedy orientační závod se psem na čas, nebo canicross, který je možné popsat jako snadnější a mírnější verzi dogtrekkingu. V případě, že máte malé dítě, můžete si dny zpestřit i během s kočárkem.

Běhejte chytře a vytěžte ze svého tréninku maximum. S moderními technologiemi získáte cenná data, ale především skvělou motivaci.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: