Běžecká sezóna je v plném proudu, ovšem ne každému se snadno hledá motivace a energie k překonávání sebe sama. Pokud jste mezi těmi, kteří potřebují trochu inspirace a tipů k zdolávání dalších kilometrů, čtěte dál. Máme pro vás totiž několik užitečných rad, jak se opět dostat do formy, a vyrazit prozkoumávat nová místa k odstartování další běžecké sezóny. Ať už jste nováček nebo zkušený běžec, s udržitelným plánem, odhodláním, pravidelností, kvalitní výbavou a inspirací na ověřené trasy se k vytouženému cíli rozběhnete snadno.
Přečtěte si několik rad a tipů, které vás zaručeně zvednou ze židle a inspirují k dosahování skvělých běžeckých výsledků. Doplňujeme také zkušenosti těch nejpovolanějších – špičkových českých vytrvalostních běžců – Víta Pavlišty a Marcely Joglové.
Jak neskončit stopkou hned na začátku
„V první řadě doporučuji nevynechávat běh v zimě. Pokud je nahrazený jinou aerobní aktivitou (běžky), tak je to určitě adekvátní náhrada objemové přípravy, i tak bych ale běh párkrát v týdnu zařadil. Svaly potřebné pro dynamický běžecký krok rychle ochabnou a začátky po pauze nejsou vůbec příjemné. Je pak potřeba běh dávkovat v rozumné intenzitě a kilometráži, aby to neskončilo nucenou stopku z důvodu, že tělo začne protestovat,“ říká trojnásobný mistr republiky v maratonu Vít Pavlišta.
Podle nejnovějšího výzkumu agentury DATANK, který zrealizovala pro sportovní značku PUMA v zimě běhá pouze kolem 25 % běžců. K běhu se potom se zvyšujícími teplotami postupně vracejí. Jeden z běžeckých peaků je právě v květnu, kdy běhá až 80 % běžců. Pokud patříte do skupiny, která zimním výběhům moc neholduje, je dobré se do formy vracet postupně, poslouchat své tělo a dle potřeby si dělat přestávky. Nebojte se, že ztratíte tempo. Naopak svalům ulevíte, nevyčerpáte zásoby glykogenu a budete mít pak dostatek energie na dlouhé běhání, které povede k překvapivým výsledkům. Přestávky můžete později zkracovat, a nakonec budete moci běžet trasu plynule bez zastavení.
Průzkum také potvrdil, že Češi holdují výběhům do přírody. Běžci startují sice ve městě, ale až 60 % z nich směřuje do nejbližší přírody. Oblíbené jsou parky či cyklostezky, které jsou na dosah bydliště. Například nově zrekonstruovaná cyklostezka na Rohanském nábřeží, která spojuje centrum Prahy a vede přes Karlín až na Žižkov. Když zdoláte cyklostezku a proběhnete tunelem propojujícím Karlín a Žižkov, můžete si vyběhnout na oblíbený Národní památník na Vítkově a pokochat se výhledy na Prahu. Pokud jste romantická duše, doporučujeme z Vítkova pokračovat dále přes zahrádkářskou osadu Na Balkáně a vyběhnout si na kopec Třešňovka, který je osetý kvetoucími ovocnými stromy. A pokud toužíte po troše divočiny, můžete si trasu z Třešňovky prodloužit do hrdlořezského přírodního parku Smetanka, který lemují meandry říčky Rokytky, a vyběhnout si třeba i na vrch Smetanka.
Kvalitní obuv, půl úspěchu i zdraví
Podle průzkumu si tři pětiny Čechů oblíbily tréninkové třicetiminutovky. 35 procent běžců se pouští do maximálně 5 km za jeden trénink, dvě pětiny potom méně než tři kilometry. 15 procent běžců uběhne během jednoho běhu 6 až 8 km, v této skupině převažují více ženy než muži. Muži naopak dominují skupině, která uběhne nad 40 km měsíčné (19,3 procent). Ať je kilometráž jakákoli, neměli byste zapomenout na kvalitní výbavu, která pomůže předcházet zranění.
„Kdo to myslí s během vážně, do kvalitních běžeckých bot je opravdu vhodné investovat. Nejen že pocit z běhu je v kvalitních botách nesrovnatelný s tím v na běh nevhodné obuvi, roli ale hraje i to zdravotní hledisko – a to není dobré podceňovat. Většina z nás běhá po asfaltu, což dávno není s vhodným obutím nějaká tělo-devastující aktivita. Investice do dobrých bot je pořád při srovnání s vybavením na jiné sporty směšná,“ říká Vít Pavlišta.
Naším tipem, který jsme v redakci nedávno sami otestovali (čtěte zde), je univerzální běžecká bota ForeverRUN NITRO. Poskytuje spojení revoluční stability došlapu a výrazného tlumení díky inovativnímu systému RUNGUIDE. Boty jsou tak přesně tím správným modelem, který většina běžecké populace potřebuje. Dle nedávného průzkumů společnosti PUMA se totiž ukázalo, že až 60 % běžců neřeší svou techniku a 80 % hobby běžců nevlastní žádné speciální běžecké boty, což může zvyšovat pravděpodobnost zranění. S tímto modelem stabilizujícím běžecký krok jim však můžete efektivně předcházet. Navíc byl tento model otestován v doposud nejrozsáhlejším běžeckém testu 196 zúčastněných běžců, kteří jej označili za měkčí, stabilnější a citlivější než ostatní stabilizační modely.
ForeverRUN NITRO ocenila také olympionička Marcela Joglová, která se zotavuje po operaci kotníku a tento vysoce stabilizační model jí umožní ten nejpohodlnější návrat zpět na startovní čáru.
„Jsem moc ráda, že Puma přišla s botami, které jsou určené pro potřeby každého běžce. Silueta ForeverRUN NITRO mně velmi mile překvapila. Boty jsou opravdu měkoučké a stabilní, takže ideální pro můj návrat po operaci kotníku. Aktuálně má nejoblíbenější bota, se kterou se vracím zpět do formy,“ říká Marcela.
Motor pro zdolání osobáku
Pokud máte základy pořešené a táhne vás to více k posouvání svých hranic, zkuste model PUMA Deviate Nitro Elite 2, jehož recenze se dočkáte v červnovém vydání Světa běhu. Model je navržen jako hnací motor pro výbušný běh. Poskytuje tlumení nové úrovně a díky technologii PWRPLATE z karbonových vláken zajišťuje maximální návratnost energie. Tato běžecká bota navíc poskytuje prvotřídní odpružení bez zatížení navíc. Je totiž vyrobena z lehké mono-síťoviny. Takže jsou vám v botě vidět i ponožky, což může být příjemným zpestřením nebo také pěkným oříškem, když zjistíte, že nemáte reprezentativní ponožky. Odolná pryž PUMAGRIP potom zajistí přilnavost k více povrchům a běh bez námahy, takže se nemusíte obávat podkluzování.
Model Deviate NITRO Elite 2 je často preferovaným modelem na závody. Těch se dle zmiňovaného výzkumu značky PUMA účastní až 16 % dotazované běžecké populace. „Elitky“ označila jako jeden ze svých nejoblíbenějších modelů špičková česká běžkyně Moira Stewartová, která v tomto modelu vyhrála také první letošní pražský 1/2 maraton. Pokud patříte mezi výkonnostní běžce, kteří chtějí pravidelně překonávat své osobní rekordy, tento mode je pro vás jako šitý na míru.
Ať je vaše výchozí situace jakákoli, jedním z dalších důležitějších kroků v cestě každého běžce je také pořádná regenerace, bez níž se žádná udržitelná rutina neobejde. Věnujte si zasloužený odpočinek a nechte tělo zregenerovat na další výkony. Vidíme se v cílové rovince!