Světový pohár v orientačním běhu ve čtvrtek 3. srpna pokračoval napínavým závodem sprintových štafet. Aréna závodu, stejně jako při středečním sprintu, byla umístěna v českolipském Městském parku. Nejen slunečné počasí, ale i spojení Světového poháru s etapou seriálu pro veřejnost Kwak Czech O-Tour nalákalo do arény přibližně 1300 diváků, kteří od začátku vytvářeli senzační atmosféru. Na Světovém poháru má každá reprezentace možnost nasadit až 4 týmy, což přináší mnohem vyrovnanější a napínavější průběh. Na start se tak v České Lípě postavilo celkem 59 smíšených štafet z 23 zemí.
Rozbíhání závodu sprintových štafet náleželo tradičně ženám, na které dvěma úseky navázali muži, aby celou štafetu přinesla do cíle opět žena. Za první českou štafetu závod rozbíhala Denisa Kosová, která ve středu všechny překvapila pátým místem ve sprintu. V týmovém závodě už to tak ideální nebylo a česká závodnice, která stále nemá za sebou problémy s kotníkem, výrazně ztrácela. V cíli předávala se ztrátou těsně nad dvě minuty na 30. místě a na Jakubu Glonkovi s Tomášem Křivdou bylo, aby české barvy vynesli zpátky vzhůru. A dařilo se. Glonek, který ve sprintu vedl po prvním mezičase, předbíhal jednoho běžce za druhým: “Závod byl velmi rychlý, trochu zamotaný a plný lidí, ale byla to sranda, moc jsem si to užil”. Zároveň vyzdvihl náročnost tratě, kde plno postupů mezi kontrolami nabízelo velké množství voleb: “Postup na čtvrtou kontrolu, byl hodně dlouhý. Šel jsem cestou, kterou jsem v mapě viděl jako první a myslím, že to rozhodlo, protože jsem zde na některé soupeře získal náskok”.
Na Glonkův výkon navázal ve sprintu pátý Křivda, který štafetu vytáhl z 18. na 8. příčku: “Vím, že jsem ve sprintových štafetách měl v minulosti problémy udržet chladnou hlavu, ale dnes jsem byl mentálně v klidu. Kolem sebe jsem měl Novozélanďana Tima Robertsona nebo Nora Kaspera Fossera a fyzicky jsme si hodně pomohli. Když mě při průběhu arénou hnal burcující dav, byl to skutečně nádherný zážitek, na který budu dlouho vzpomínat. Ještě lépe by se na závod vzpomínalo, pokud by se Terce povedlo závod dokončit na dobré pozici a mohli jsme si oslavy užít s domácím publikem.”
Přání Tomáše Křivdy se splnilo. Tereza Janošíková šla od startu do cíle kontrolovaný závod, kolem soupeřek se doslova prohnala a po závěrečné kontrole ještě předběhla švédskou štafetu v souboji o celkové druhé místo. „Je krásné porazit Švédsko. Na finiš jsem byla připravena, ale nakonec k němu ani nedošlo,“ řekla v cíli. „Životní výsledek,“ doplnil Terezu Jakub Glonek. Nutno ještě dodat, že jak Křivda, tak i Janošíková byli nejrychlejší ze všech závodníků na svém úseku.
Švédům scházela Tove Alexandersson, která se rozhodla raději šetřit na lesní závody. I přesto však na start postavili velmi silný tým. Gustav Bergman, stříbrný ze včerejšího sprintu, se však dopustil série chyb, které se již nepovedlo dohnat a doběhli si tak pro bronzovou příčku. Zlato s velkým náskokem náleželo Švýcarsku.
Kromě sprintových štafet dnes proběhl také první doprovodný závod pro veřejnost pod názvem KWAK Czech O-Tour s téměř 1500 závodníky a závod pro VIP, kterého se zúčastnil i hejtman Libereckého kraje Martin Půta: “Je to skvělá zkušenost. Když člověk vidí profíky jak běží v televizi a pak si to sám vyzkouší, tak pochopí že to vůbec není jednoduché”.
Výsledky:
1. Švýcarsko 66:32 (Aebersold, Hadorn, Kyburz, Roos)
2. Česko 67:47 (Kosová, Glonek, Křivda, Janošíková)
3. Švédsko 67:54 (Hagstrom, Gustafsson, Bergman, Bjessmo)
Program 2. kola Světového poháru v orientačním běhu 2023
středa 2. srpna 2023 sprint Česká Lípa
čtvrtek 3. srpna 2023 sprintové štafety Česká Lípa
sobota 5. srpna 2023 krátká trať Korce u Dubé
neděle 6. srpna 2023 klasická trať Korce u Dubé