Český skyrunning slaví historický úspěch, z Limone si veze titul evropských šampionů

Historický úspěch, těmito slovy lze hodnotit počínání českých skyrunnerů v letošní světové skyrunningové sérii. Češi se díky výborným výkonům na ME na Sky a Ultra distanci pyšní vítězstvím v evropském hodnocení národů.

Vše završila trojice reprezentantů (Fejfar, Novák, Krchová) v Limone, kde na VK nastupovali s vedením 142 bodů před druhými Španěly. Jak je to možné, že Česká republika předběhla takové národy, jako je Itálie nebo Španělsko? Španělští závodníci, kteří se umístili na předních příčkách na ME ve Sky v Baskicku, k velkému překvapení nestartovali za Španělsko, ale za Euskali team (Baskisko).

To před závěrečným závodem European Skyrunning Champ znamenalo, že Španělé měli pouze 250 bodů, za to Češi 392. VK by tak museli Španělští závodníci jednoznačně ovládnout, jak v mužích, tak v ženách, a zároveň Češi vyhořet.

Prohlédněte si i další fotografie k článku…

To se však nestalo. Přestože se v mužském závodě do TOP 30 dostal pouze Ondřej Fejfar s 20. místem a v ženách Zuzana Krchová skončila na 8. místě, nedařilo se ani podle svých představ španělským závodníkům. Pere Rullan skončil mezi muži na 7. místě, Laura Orgué v ženách „až“ na 5. místě.

Celý závod VK ovládl, stejně jako loni, Ital Philip Gotsch a v ženách Francouzka Christel Dewalle. Mimo českou reprezentaci se nejlépe dařilo Adéle Stránské, která si zaběhlo pro 6. místo mezi ženami. „Vzhledem k tomu, že se běželo za tmy, tak jsem nad tratí moc nepřemýšlela. Vůbec jsem vlastně nevěděla, kudy se běží. Snažila jsem se po startu dostat co nejvíc dopředu, protože pak už se nedá skoro vůbec předbíhat, pokud ti závodník neuhne.

To se mi podařilo, a pak už jsem vnímala jen maličký prostor před sebou, který mi osvětlovala čelovka. A taky nohy závodníka, který šel přede mnou. Byl to pro mě tak silný zážitek, že cokoliv se přede mnou objevilo – skalky, skoby, lana, kamenní, suchá smekající se hlína – všechno jsem zvládla v nastoleném tempu. Jako stroj. A pak se najednou objevil nahoře nade mnou cíl a za chvíli bylo po všem. Když jsem pak trať viděla druhý den za světla, nevěřila jsem vlastním očím, že jsem se tam vyškrábala tak rychle,“ hodnotí závod Adéla.

SkyRace ovládl „veterán na odpočinku“ Marco de Gasperi

Za méně než 24 hodin se startovalo znovu, tentokrát na závodníky čekal jeden z nejtechničtějších a zároveň nejtěžších SkyRace závodů, které jsou zapsány do SWS. 29 kilometrů, na kterých se překoná 2500 metrů pozitivního převýšení. Podobné parametry lze na SWS hledat pouze ve Skotsku na Ring of Steall.

TIP: Přečtěte si také článek do posiky? Proč, vždyť pravidelně běhám.

S náročnou tratí se nejlépe popasoval veterán skyrunningu, Marco de Gasperi, kterému to pořád velmi slušně běhá, ačkoliv svou závodní kariéru již ukončil. Porazil naopak objev letošního skyrunningu, mladičkého Španěla Jana Margarita, který stále patří do kategorie U23. Multinárodní složení doplnil třetím místem Němec Stefan Knopf.

V ženách bezkonkurenčně vyhrála švédská orientační běžkyně, Tove Alexandressonová, která s náskokem 12 minut porazila Němku Michaellu Mayerovou (druhou na VK) a Holanďanku Ragnu Debatsovou.

Z Čechů se mezi muži nejlépe umístil Fabián Štoček, který se umístil na 56. místě a Tomáš Buryška z Czech Skyrunning Teamu, který skončil na celkovém 58. místě. Z českých žen dobrý výkon předvedla Zuzka Krchová, která po 8. místě z VK doběhla Sky na 16. místě. Další Češkou v cíli byla 17. Andrea Vlasáková.

Tímto dvojzávodem letos skončila Světová Skyrunningová série. Zeptali jsme se proto viceprezidenta České Skyrunningové Asociace, Sama Straky, jak tento skyrunningový rok hodnotí:

„Výsledky, které docílil Czech Skyrunning Team hodnotím velmi dobře, všem gratuluji a děkuji. Mohl bych dlouze hovořit o všech členech týmu, a to by přesáhlo rozměr stručného zhodnocení. Z individuálních výsledků lze asi nejvíce vyzdvihnout výbornou sezonu Máry Causidise, který se dokázal v celkovém pořadí SWS Ultra Sky dostat na výborné 4. místo těsně za podium. Také některé závody Míši Mertové byly hodně povedené a dost nahoru šla i Zuzka Krchová. Ale především díky velké vyrovnanosti týmu a výbornému výkonu výše jmenovaných a dalších kluků Jirky Čípy, Ondry Fejfara a Milana Janaty na ME Sky Classic v Baskicku jsme letos získali prvenství v hodnocení národních týmů při ME před Španělskem a Itálií. Za to si fakt všichni zaslouží uznání. Příští rok bude opět MS a jsem zvědavý, jak se nám bude dařit.“

SkyRace Ženy:

Vojtěch GawlasVojtěch Gawlas – student žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. K běhání se dostat jako slepý k houslím, a protože kolem domova neměl žádné roviny, začal běhat po horách. Nejoblíbenější trasy má do 30 km, co možná nejvíce vertikálně a v co možná nejfotogeničtějším prostředí (protože fušuje mimo běhu také do fotografického řemesla). Cílem běhu, nebo spíš sportu jako takového, je pro něj vyčištění hlavy od okolního světa a chvíle pro sebe sama.