Červencová zlatá jízda Marcely Vašínové, nová mistryně světa Barbora Macurová a další novinky z běžeckého světa #10

České běžkyně vládnou světovému skyrunningu. Marcela Vašínová a Barbora Macurová zvítězili na všech závodech mistrovstvích světa a zapsaly tak pro český skyrunningu historický úspěch. Na domácím mistráku ve SkyMaratonu – Perun – se zase z jubilejního vítězství raduje Tomáš Maceček, který navázal na dvě třetí a dvě druhá místa. A Radek Brunner na 860metrovém okruhu nakroužil během MČR na 24 hodin 255 kilometrů. Nejen o tom v novinkách ze světa běhu s pořadovým číslem deset.

Marcela Vašínová, Barbora Macurová – nové mistryně světa ve skyrunningu

Červenec se nesmazatelně zapsal do historie českého skyrunningu. Na mistrovství světa ve Španělsku totiž český tým obsadil třetí příčku a to především zásluhou fantastických výkonů Marcely Vašínové. Letošní mistryně ČR na UltraSky ze závodu LHUT totiž během Buff Epic trail festivalu vyhrála vše, co mohla – závod na vertikální kilometr (2,8 km / 1000 m+), SkyClassic (42 km / 2800 m+) a tak i kombinaci disciplín.

Týmový výsledek však nestál pouze na dvou prvních místech Vašínové. S extrémně technickou tratí délky maratonu se rovněž velmi dobře popasoval brněnský Jiří Čípa, který doběhl na šestém místě. A v nejdelším závodě víkendu – 68kilometrovém SkyUltra se 4800 metry pozitivního převýšení, který v některých pasážích připomínal spíš lezeckou soutěž, než tu běžeckou – úctyhodný výkon předvedl Tomáš Farník, který startoval teprve týden po 110kilometrovém závodě Trail Verbier St-Bernard X-Alpine se 8000 metry převýšení. Dodejme, že ve své premiéře na stovce obsadil úctyhodné čtvrté místo.

„Po stovce jsem neměl na to běžet moc rychle a reagovat na různé změny tempa – jako třeba přepálený start Španělů – ale věděl jsem, že když poběžím svůj závod jako vždycky, mám na to udržet solidní tempo,“ hodnotí své rozložení sil celkový pátý Farník. „Do půlky závodu jsem před sebou neustále viděl čelo, pak to na mě ale dolehlo a druhý stoupák jsem se strašně trápil, uvažoval jsem dokonce, že až mě předběhne David (Pelíšek pozn. red.) s Dominikem (Skokanem pozn. red.), vzdám to,“ dále Farník popisuje. To se však nestalo: „nahoře jsem se nějak rozběhl a do konce už jsem to doklepal – druhá půlka byla ještě techničtější a v mém podání to byla spíše procházka, ale to v podání některých Italů a Španělů taky, takže jsem se svým výkonem spokojený,“ dodává letošní mistr ČR ve UltraSky.

Stejného umístění jako čtyřiadvacetiletý student práv dosáhla také v ženském závodě Petra Ševčíková. Ta se s nástrahami trati vypořádala s konečným časem 10 hodin a 31 minut. S extrémně technickými tratěmi se nejlépe popasovali v závodě týmů suverénní Španělé před italskou reprezentací. Český tým se zařadil na konečné třetí místo.

Český skyrunningový tým na třetím místě za Španělskem a Itálií

Zlatá Barbora Macurová

Konec měsíce byl ve skyrunningovém kalendáři naopak vyčleněn mistrovství světa do 23 let hostící počtvrté italské Gran Sasso. Do středních Apenin se na odložené MS z loňského roku sjelo celkem sto třicet tři sportovců z devatenácti zemí, aby se ve třech věkových kategoriích na dvou tratích rozhodlo o držitelích celkově 54 medailí.

Český skyrunningový tým do 23 let

Bez přehánění lze konstatovat, že hlavní víkendovou hvězdou byla česká reprezentantka Barbora Macurová, mimo jiné letošní vicemistryně Česka v silničním půlmaratonu. Ta totiž napodobila Marcelu Vašínovou ze Španělska a vyhrála jak vertikální kilometr (ve své věkové kategorii) na trase 3,8 km a 1030 m+, tak i o dva dny později skyrace , který musel být kvůli počasí nakonec zkrácen na podobu 17 km a 1500 m+ namísto 23 km a 2300 m+. Díky dvěma prvním místům Macurová vyhrála i kombinaci disciplín a pro český skyrunning získala historický úspěch.

Podrobnou reportáž z MS najdete ve třetím vydání časopisu Svět Běhu, které vychází 1. září.

Marcela Vašínová zas a znova

Ještě jednou se vraťme k výsledkům Marcely Vašínové z uplynulého měsíce. Ta totiž neběžela pouze mistrovství světa, ale každý víkend závod s fantastickým výsledkem. V úvodním víkendu měsíce na ikonickém závodě Marathon du Mont-Blanc, ve kterém obsadila páté místo. O týden později se stala, jak jsme již uvedli, mistryní světa ve španělských Pyrenejích. V polovině měsíce si doběhla pro fantastické druhé místo ve světové konkurenci na ikonickém Dolomyths Run v Canazei a svou závodní šňůru zakončila v Polsku na Tatra SkyMaratonu (42 km / 3500 m+), který je součástí světové série v horském běhu, který vyhrála. Tomu říkáme měsíc z říše snů.

Doběh vítězné M. Vašínové na Tatra SkyMaratonu

Podívejte se na reportáž z Marathon du Mont-Blanc a Dolomyths Run z produkce Golden Trail Series.

255 kilometrů pro Radka Brunnera

Zpátky do českých končin. Konkrétně do Kladna, ve kterém se předpolední červencový víkend rozdávaly medaile v závodě na 24 hodin. Ten ukázal, že i takto dlouhé závody mohou být do závěru dramatické. Radek Brunner nakroužili stejně jako Jiří Horčička na 860metrovém okruhu více než 250 kilometrů. Rozhodl nakonec rozdíl „pouhých“ tří kilometrů, které znamenaly pro několikanásobného medailistu ze Spartathlonu vylepšení svého nejlepšího výkonu na 255 km a zisk titulu mistra ČR. Brunner tak potvrdil vzrůstající formu před (doufejme konaným) zářijovým Spartathlonem. Jiří Horčička doběhl s 252 kilometry na kontě na druhém místě. Třetí nejdelší vzdálenost nakroužil Milan Šumný s 247 kilometry. Mezi ženami zvítězila Marcela Čadová, která za 24 hodin naběhala 196 kilometrů.

Jubilejní vítězství pro Tomáše Macečka na Perun SkyMarathonu

Po loňské pauze se do Moravskoslezských Beskyd opět sjeli vyzyvatelé prudkých stoupání a technických seběhu. S motem „Life is vertical“ se poslední červencový den rozpohybovala dvou set členná skupina závodníku vstříc letos zkrácené 40kilometrové trase bez stoupání sjezdovkou na Příslop s celkovým převýšením 2700 metrů. Kolize termínů s na Slovensku konaným závodem Baba Kamzík, Ultra Fatra (i s možným MS ve skyrunningu do 23 let) a dalšími závody, zapříčinila, že startovní pole bylo nejskromnější z celé historie závodu. Přesto jsme o dobré výkony na mistrovství ČR ve SkyMaratonu nepřišli.

Vítězná Barbora Cichá

Velký závodní návrat předvedl Tomáš Maceček, kterému se na Perunovi historicky daří. Po dvou třetích místech a dvou druhých místech si zapsal jubilejní vítězství, když vyhrál stylem start-cíl. Zdárně mu sekundoval Jakub Uherek, který ho měl do pětatřicátého kilometru neustále na dosah. V závěrečném stoupání na Javorový (tentokrát bez černé sjezdovky „grand finále“) Maceček ale zabral a vybudoval si dostatečný náskok proto, aby v závěrečném seběhu sjezdovky do cíle nemusel jít naplno a zbytečně riskovat. Navázal tak na povedený výkon z francouzského třídenního etapového závodu EDF Pierra Menta Eté zkraje července, který se jubilejně konal jako letní varianta skialpinistického stejnojmenného závodu. Na něm ve dvojici s Peterem Franěm doběhli na konečném druhé místě.

Na druhém místě doběhl zmíněný Jakub Uherek, kterému se podařilo stlačit konečný čas těsně pod čtyři hodiny. Třetím mužem v cíli byl již s podstatnější ztrátou Marek Causidis, pro kterého to byl první závod po vítězství na Lavaredo Ultra Trail. Mezi ženami se z vítězství a titulu mistryně ČR radovala Barbora Cichá (4:57:17), která zvítězila před druhou Magdalenou Cejkovou (5:10:03) a třetí Katkou Klepáčovou (06:06:58).