Čertovskej Wintertrail se během šesti sezon etabloval do pozice jednoho z nejoblíbenějších krosových závodů podzimní sezóny. V roce 2017 jsem se zúčastnil úplně prvního ročníku a chtěl jsem vědět, jak se ten závod za tu dobu změnil. Tehdy jsem byl totiž nadšený z příjemné, skoro rodinné atmosféry, perfektního servisu, krásné trasy a celkově skvělé organizace.
Skvělá atmosféra od začátku
Byť se za tu dobu počet startujících ztrojnásobil, už při registraci bylo vidět, že z toho dobrého se nezměnilo nic. Již od předchozího večera je pro závodníky i doprovod připraveno bohaté občerstvení zdarma. Obrovský stan je přistaven jako převlékárna a úschovna, takže nikdo venku při převlékání nemrzne. Znovu panovala skvělá atmosféra, kdy mezi rozcvičujícími se závodníky (mnohdy v převlecích čertů) pobíhají malé děti a za nimi další dvounozí i čtyřnozí rodinní příslušníci. Všichni se mezi sebou zdraví a předstartovní nervozita skoro není cítit.
Výběr tratě v průběhu závodu
V 10 hodin ráno se ozve startovní výstřel a skupinka přibližně 300 běžců se vydává zdolávat strasti trati. Po cestě je spousta fanoušků a dobrá předstartovní atmosféra se přenáší i na trasu. Značení je celou dobu excelentní. Navigaci mám pro jistotu i v hodinkách, ale v podstatě ji nepoužiji a trasa i kontrolní body jsou přehledně označené. Kontrol je celkem šest, zaznamenávají se orienťáckými kleštěmi přímo na startovní číslo a většinou se nacházejí na největším kopci v blízkém okolí. K doplnění energie slouží tradičně bravurně nachystané občerstvovací stanice, které lákají běžce i k delšímu zastavení. A pro ty, kteří náhodou podcení nebo přecení své síly, je tu nachystaná možnost změnit trasu na 11. km. Každý má tak možnost vybrat si variantu ještě v průběhu závodu.
Náročná, ale běhatelná trasa
Trať jako taková je náročná, ale není záludná. Terén je většinou příjemný, asfaltu je minimum a stejně tak i opravdu technicky náročných terénních pasáží. Začátek je hodně běhatelný a startovní pole je roztrhané ještě před prvním náročnějším stoupáním na Velký Jelení vrch. Od té doby je to nahoru-dolu, probíhá se kolem skalního divadla, přes krásné vyhlídky i kolem skalních věží. I v prvních dvou třetinách závodu přicházejí náročnější úseky jako výběh na Ocasovský vrch nebo na Horku a za zmínku stojí určitě i seběh z Krásné vyhlídky. Ale nejnáročnější pasáže přicházejí v poslední části trasy. Po absolvování krásného single trailu kolem Chrastenského vodopádu, následuje náročný výstup a sestup na Chrastenský vrch, který prověří i ty nejostřílenější borce. Úplně na závěr všechny ještě čeká věhlasný výběh na Děvín, který znají i absolventi letní trasy. Pak už jen rychle do cíle, kde je pro všechny opět nachystané bohaté občerstvení a nově krom čepice i finisherská medaile. Oceněni jsou i nejrychlejší závodníci, stejně jako nejlepší masky čertů nebo nejmladší účastník.
Jsem opravdu rád, že Čertovskej witertrail zůstává stále pohodovým závodem se skvělou atmosférou. Organizátorům nepřerostl přes hlavu a je příjemné vidět, že to stále někdo dokáže dělat s láskou i po několika ročnících. Trasa je krásná a určitě stojí za absolvování. Každopádně není nejjednodušší a sám jsem si letos vyzkoušel, jak moc umí kousat, když člověk není ve formě. Po sérii drobných zranění, nemocí a absenci tréninku jsem přibíhal do cíle v křečích a v horším čase, než jsem si určil. Ale jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit a určitě se přijedu podívat zase. Okolí Hamru na Jezeře má mnoho co nabídnout i v tomto ročním období. Takže neváhejte a přihlašujte se, protože registrace na další ročník už jsou otevřené a intuice mi říká, že bude opět brzy vyprodáno.
Informace od pořadatelů: jsou již spuštěné registrace na letní Čertovskej ultratrail (3.6.2023)