Časovka na B7, rekordní Praha a další novinky z běžeckého světa #6

Období nejistoty, návratů, ale i překonávání velkých světových rekordů. To nám nabídlo letošní léto. Tato běžecká sezóna se diametrálně liší od těch předešlých, o tom není pochyb, ale snad každý, kdo se párkrát za rok objeví ve startovním poli nějakého závodu, musí uznat, že organizátoři – a je jedno jak velkých závodů – v dnešní době dělají první poslední, abychom my, závodnici, si mohli někde zasoutěžit. Čeho jsme byli svědky v uplynulých týdnech?

Tak trochu jiná B7

Start Beskydské sedmičky za světla? Tisíce závodníků v jednom závodě v době koronavirové tak trochu dávají tušit, že se letos musela B7 trochu změnit, jestli měla vůbec proběhnout. Naštěstí ne trasou ani v parametrech, ale svým časem startu. Ten byl pro každého startujícího jiný. První závodníci na trať vybíhali již v pátečním poledni, zato poslední závodník až hodinu a půl před půlnocí. Favorité a dlouholetí vyzyvatelé Beskydské sedmičky tak měli z letošního ročníku stíhací jízdu za tmy, přičemž o časech dalších favoritů věděli pouze z občerstvovacích stanic či od svých supportů.

A jak se to projevilo na výsledcích? Dost podstatně, když o místech na stupních vítězů rozhodovaly vteřiny. O tom může vyprávět celkově třetí Matěj Beneš, který za druhým Stanislavem Najvertem zaostal o pouhé dvě vteřiny (12:43:57 – S. Najvert; 12:43:59 – Matěj Beneš). „Časovka a druhé místo o dvě vteřiny. Ale určitě to mělo být naopak, protože Matěj na Ostravici kufroval a natáhl si to, já kufroval a šel za světly kratší cestou,“ prohlásil čestně po závodě celkově druhý Standa Najvert a dodal: „Rozhodně bylo dost úsměvné stát na bedně s borcem o 29 let mladším.“ Kdo si s letošní B7 suverénně poradil a doběhl si pro svůj jubilejní titul byl Zdeněk Hruška, čas 12:08:44 a náskok na druhého pětatřiceti minut je vševypovídající.

Stejně suverénně jako Zdeněk Hruška si v ženách pro vítězství doběhla Eliška Vondráčková v čase 13:57:47, když na druhou Barbaru Liškovou získala více než hodiny a třičtvrtě (15:48:09). Třetí doběhla Monika Gemelová (16:05:53). V soutěži mužských párů vyhráli matadoři B7 Kamil Bezděk s Markem Novotným, v ženských párech česko-slovenská dvojice Martina Dvořáková s Lindou Beniačovou. V mixech si pro vítězství doběhla Linda Tekeliová s Radovanem Kelerem.

Diamantová liga jako výstaviště světových rekordů

Odložené Olympijské hry, zrušená mistroství, ale přesto má světová atletika v jednom seriálu závodů jistotu – Diamantové lize. Čeho jsme letos svědky na oválech v Monaku, Bruselu, Římě a dalších metropolích, nemá obdoby. V Monaku jsme mohli s otevřenými ústy sledoval překonání šestnáct let starého světové maxima na 5 kilometrů v podání famózního Uganďana Joshue Cheptegeie (nový WR 12:35:36 – tj. 2:31 min/km). A aby toho nebylo málo, na stejném meetingu teprve osmnáctiletý Nor Jakob Ingebrigtsen překonal kontinentální rekord na 1500 m (3:28:68).

Brusel patřil nekonečné trati na oválu a časovému omezení 1 hodina. Organizátoři totiž vypsali ne tak často běhaný závod – hodinovku. A jak v ženském závodě, tak mužském padly světové rekordy. O ten ženský se postarala Holanďanka Hassanová, který překonala o více jak 400 metrů a zaostala za metou 19 kilometrů o pouhých 70 metrů. Velký návrat na tartan v Bruselu předvedl Mo Farah. Ten po odchodu na silnici v roce 2017 na dráze startoval vůbec poprvé a rovnou ve světově. Byť to dlouhou dobu vypadalo, že výkon Haileho Gebreselassieho (21 285 m) je nad Farahovy síly, poslední čtvrtinu závodu Farah potvrdil svou výbornou taktickou připravenost, a přestože ho Bašír Abdi na metě 20 km obral o světový rekord, v drtivém finiši doběhl před svým tréninkovým partnerem do mety 21 330 metrů. A přestože jsme běžecký web, zmíníme zde i Řím a světový let skokana o tyči Švéda Duplantise, který překonal šestadvacet let starý Bubkův rekord, když překonal laťku ve výšce 615 cm. Diamantová liga je zkrátka výkladní skříní světové atletiky.

M ČR ve Skyrunningu

M ČR ve SkyMaratonu na trati SkyRace

Vynucené zrušení Perun Skymaratonu neslo s sebou otázku, jakým závodem nahradit toto ikonický beskydský podnik. Alternativa se našla v Krkonoších na Černé hoře, kam se sjelo ne tak početné závodní pole, jak jsme na mistrovstvích ČR zvyklí, zato velmi kvalitně obsazené. Podobně jako na LHUT si česká horská špička chtěla zazávodit a porovnat síly. Na 30 kilometrech s celkovými 1800 metry pozitivního převýšení se ukázala letošní dominance na jaře ještě zraněného, dnes již v plné síle, Jiřího Čípy, který před vicemistrem ČR z UltraSky z LHUT Tomášem Hudcem doběhl v náskoku sedmi minut pro titul Mistra ČR (2:23:34). Tomáš Hudec stejně jako na LHUT doběhl na druhém místě (byť na LHUT to bylo dělené 1. místo s Dominikem Skokanem) a ukázal tak, že mu nejen ultra distance jdou náramně. Dvě minuty po Hudcovi doběhl Jiří Petr.

Klobouk dolů museli dát všichni, kdo sledovali počínání prvních dvou žen závodu. Více známa ze silničních běhů a dráhy, Tereza Hrochová, doběhla ve skvělém čase 2:39:26 na celkovém sedmém místě. Druhá v ženách Magda Horká doběhla celkově na místě desátém v čase 2:42:33. Od obou závodnic skvělý výkon. Na třetím místě mezi ženami doběhla Barbora Macurová v čase 2:55:22.

Ještěd SkyRace

Poslední zářijový víkend se naopak nesl ve znamení „nezměněného“ Ještědu SkyRace, který byl i pro letošek vyhlášen jako Mistrovství ČR. Dosavadní babí léto vystřídaly teploty lehce nad 10 stupňů a nepřestávající déšť. Na závodníky tak na ještědském masivu nečekalo jen 21 kilometrů s 1220 metry převýšení, ale především počasí, do kterého by ani psa nevyhnal. Pod Ještěd se tak sjeli ti nejvěrnější skyrunningu, aby si změřili síly a zabojovali nejen o titul celkového mistra a mistryně ČR, ale rovněž i o juniorské a U23 tituly.

Jedno z nejpodařenějších vystoupení za dobu konání M ČR ve SkyRace právě na Ještědu předvedl Tomáš Křivohlávek (1:44:32) . Ten skvěle vystupňoval tempo a doběhl si v náskoku necelé minuty zaslouženě pro vítězství. „Letos první podařený závod! První půlka na pohodu abych pošetřil síly na závěr. Na kamenech pod druhým Ještědem jsem se dotáhl na čelo a v závěrečném seběhu jsem už věřil, že by to mohlo vyjít a povedlo se,“ zhodnotit svůj výkon čerstvý Mistr ČR. Potřetí druhý na letošním M ČR. To je vizitka Tomáše Hudce (1:45:25) z letošního českého sky běhání. V závěru si pohlídal náskok na celkově třetího – a doufejme, že konečně po zdravotních lapáliích zpátky – Marka Causidise (1:48:12) a může se tak pyšnit trojnásobným titulem vicemistr ČR.

Jedinou ženou, která dokázala zdolat letošní propršený Ještěd pod dvě hodiny byla Zuzana Kocumová (1:58:45). Velkou část závodu ji zdárně sekundovala Barbora Macurová, která však Kocumovou v závěru nedokázala docvaknout a doběhla 33 sekund po metě 2 hodin. S mankem více než čtvrt hodiny na vítězku doběhla celkově třetí žena Tereza Kubíčková (2:14:09).

Ready for the Restart

Tak znělo heslo uzavřeného závodu pro elitní závodníky pod hlavičkou Run Czech. „Jsme připraveni na restart“, to chtěla do světa zvolat organizace Run Czech a povedlo se ji to. Brzký ranní start ryze ženského startovního pole na půlmaratonské trati měl za cíl jediné – nový světový rekord. Šestadvacetiletá Keňanka Peres Jepchirchirová jednoznačně vládla celému běžeckému poli, a dokonce během závodu útočila na celkový nejlepší ženský čas (s mužskými vodiči). Ten se ji nakonec nepodařilo ukořistit, ale vylepšení světového rekordu v ryze ženském závodě o 37 sekund na 1:05:34 je přesto fantastický výsledek.

I v mužském závodě se běželo na velmi rychlý čas. Bohužel tempo od vodičů akceptoval pouze jediný závodník, Kbiwott Kandie, který velkou část závodu běžel osamoceně na čele a postupně se mu nejlepší světový výkon vzdaloval. Nakonec jako jediný pokořil hranici devětapadesáti minut – 58:37.

Naopak Ústí nad Labem se dočkalo obnovení Run Czech běžecké ligy pro širokou veřejnost. Návrat po mateřské dovolené si zde odbyla česká rekordmanka na půlmaratonu i maratonu Eva Vrabcová Nývltová. A návrat to byl více než zdařilý, když nestačila pouze na letos ve velmi dobré formě prezentující se Marcelu Joglovou. Kdo však z českých jmen nejvíce v Ústí zazářil a potvrdil svou excelentní připravenost byl Vít Pavlišta. Ten si doběhl pro nový osobní rekord 1:04:48, přičemž mu pódium uniklo o 13 vteřin, když skončil celkově čtvrtý.

Velký podzim

A na co se těšit na začátku října? Máme pro vás tip na dva velké závody, které vzbuzují velkou běžeckou pozornost:
Rušení největších světových maratonů přineslo s sebou i rušení velkých běžeckých soubojů. O ten v Londýně ale nepřijdeme. 4. října se totiž v St. James’s Parku uskuteční uzavřený závod, do kterého nastoupí, krom dalších vybraných elitních závodníků, dva nejlepší maratonci všech dob – Eliud Kipchoge a Kenenisa Bekele.

Po překonání světového rekordu na 5000 metrů na dráze si Joshua Cheptegei věří i na dvojnásobnou distanci. 15 let starý rekord Kenenisy Bekeleho 26:17 je pro smrtelníka jako z jiného světa, ale Cheptegei letos dokazuje svou výjimečnost na jakékoli trati, na kterou nastoupí. 7. října tak můžeme být svědky dalšího prolomení letitého rekordu

/ foto: B7 – Tadeáš Vyvijal; Diamond League; Ještěd SkyRace; Skyrunning.cz – Sam Straka; Run Czech /