Stále nevíte, zda a proč vlastně nosit kompresní podkolenky? Přinášíme test podkolenek Bridgedale Compression Active a první pocity a dojmy testera při seznamování s nimi.
Bridgedale Compression Active
Kompresní podkolenky pro delší a rychlejší běh
Běžecké podkolenky Bridgedale Compression Active jsou určeny nejen pro rekreační běžce, kteří hledají své první kompresní podkolenky. Za dostupnou cenu nabízí nadstandardní provedení, a to jak po stránce designu, tak zejména po stránce funkčnosti. Základem je samozřejmě napomáhání prokrvování lýtek, čímž skvěle zabraňují křečím, a to splňují. V chladném počasí pak udržují nohy v teple a díky systému Coolmax odvádí vlhkost. Jejich používání se projevilo i na zrychlené regeneraci mých lýtek a šlach, neboť jejich pružný úplet snižuje vibrace, které působí na nohy zejména na tvrdším povrchu.
Materiál | 57 % Nylon 39 % Coolmax 4 % Lycra |
Komprese | 15 – 20 mmHg |
Barva | Černo-zelená |
Velikosti | EU 36-48+ |
Infocena | 710 Kč |
Dodavatel | SPORT prima |
Více info na www.asolo.cz
Co se nám líbí:
Lepší prokrvování a prohřátí lýtek
Omezený výskyt křečí
Příjemná míra komprese
Atraktivní design
Jak vybrat správnou velikost?
Při výběru velikostí podkolenek jsem zjistil, že spadám přesně na hranici velikostí – vel. M vypadala těsná, vel. L zase volná. Protože nebylo kde nový produkt vyzkoušet, bylo mi doporučeno zvolit menší velikost – kompresní podkolenky by už ze své podstaty měly být těsnější. Podkolenky jsou „unisexové“, takže se s tabulkou velikostí musí popasovat běžci i běžkyně. Když dorazily, zaujal mne jejich design – tenké proužky razící zelené barvy na lýtku na jinak skoro celé černé podkolence vypadaly opravdu dobře. Dlouho jsem se nekochal a rozhodl jsem se je nasadit. Chce to trochu cviku, protože už na pohled jsou podkolenky opravdu těsné – po rozbalení měla složená „lýtková“ část šířku asi 6 cm – přišlo mi neskutečné, že bych do ní měl nasoukat své lýtko s obvodem 40 cm. Po chvíli zápasení, naštěstí menším než když se člověk ráno souká do zmrzlých lyžáků, které zapomněl v kufru auta, jsem měl podkolenky na sobě. A nestačil jsem se divit…
Silné stažení lýtek jako podpora prokrvování
Byl opravdu zvláštní pocit mít takhle stažená lýtka. Ani obyčejné podkolenky normálně nenosím, ale tenhle pocit se nedal srovnat ani s tím, co si pamatuju z dětství, kdy se nosily podkolenky nebo populárnější punčocháče (mnohokrát s uzlem na každé noze, když jste měli to štěstí dědit po někom vyšším a delším… :-). Chvíli jsem v podkolenkách přešlapoval po bytě, vykrucoval se před zrcadlem a přemýšlel, jestli je mám jít rovnou provětrat. Počasí bylo „podkolenkové“ – stmívalo se, bylo docela chladno, prostě ideální podmínky zjistit, co to s mými lýtky udělá.
Výrobce píše na obalu, že podkolenky vyvíjí tlak 15-20 mmHg (milimetrů rtuťového sloupce). Ze studia biomechaniky bych si možná vzpomněl, co to všechno znamená, ale do nějakých rozborů účinku podkolenek na lýtkové svalstvo a krevní oběh v nohách se tu pouštět nebudu. Hlavní myšlenkou je podpora prokrvování lýtek při běhu, další věcí je zajištění jejich tepelného komfortu. No a pro mne je důležité, jestli a jak to bude znát.
První zkouška proběhla úspěšně
Běžně běhám s chytrým sporttesterem, takže tuším, kolik mi to zhruba tepe a jak rychle běžím. Ze začátku jsem nechtěl nijak hnát, ale po prvním kilometru jsem mrknul na hodinky a zjistil, že běžím bez větších problémů kilometr za čtyři minuty. Soustředil jsem se na pocit v nohou, bylo to zajímavé. Jako bych měl lýtka vyztužená nějakou tlustou kůží – vůbec nebyl cítit chlad ani otřesy. I při každém odrazu jsem měl pocit, že to jde nějak lépe než normálně. Protože jsem byl zabraný do zpytování pocitu s podkolenkami, nějak jsem zapomněl na tempo i tepovku a běžel jsem podle pocitu. A ten byl skvělý – najednou jako bych měl čerstvou sílu a náročný pracovní den jako by nebyl. Nebyl problém protáhnout krok, nedupat na paty, jen tak si plavat nad zemí. Podkolenky držely perfektně. Kolem pátého kilometru jsem čekal první zatuhnutí v lýtkách, to se ale nedostavilo. Troufnul jsem si protáhnout krok a běžel jsem dál. Trasa ubíhala, já letěl, dokonce jsem i trochu přidal do závěrečného stoupání.
Když jsem doběhl a zastavil stopky, docela jsem se divil – na své tréninkové trase jsem zaběhnul druhý nejrychlejší čas a to jsem měl pocit, že jsem se byl jen tak proběhnout. Začal jsem s protažením a čekal, jestli aspoň teď ucítím nějakou ztuhlost v lýtkách, ale ne, prostě tam nebyla. A tak se stalo, že jsem na vlastní kůži vyzkoušel, co zmůžou kompresní podkolenky. Když jsem pak další den vyskočil z postele jako by se nic nedělo, bylo jasno – bez nich už chladnými rány a temnými večery běhat nebudu.
Snažší protažení a rychlejší regenerace
Vyzkoušel jsem je ještě několikrát při tréninku a jednou na závodě Vokolo Priglu a pokaždé jsem se při běhu i po něm ujistil v tom, že mají něco do sebe. Nohy běžely snáze a lehčeji, lýtka netuhla, a tempo bylo rychlejší. Když už se mi to při běhání přece jen občas povedlo „přepísknout“, jako třeba při závodě kolem brněnské přehrady, nebylo namožení tak hrozné a po protažení ani regenerace netrvala tak dlouho, jako v mé „době předpodkolenkové“.
Jako běžec-hobík-amatér se v alchymii běžeckého vybavení sotva orientuji, a tak bych asi jen těžko vybíral z nabídky kompresních doplňků z běžeckých speciálek. Podkolenky Bridgedale Compression Active mi přijdou jako skvělá volba, když chce člověk vyzkoušet, jaké je to mít nohy v teple a stažené, aniž by se musel dlouze rozhodovat, co a jak vybírat z „profi podkolenek“. Už teď tuším, že si brzy koupím druhý pár a abych zabránil v chladu ježení chlupů svých bližních – běžců, „naježím“ jim podkolenky příští rok pod stromeček. (Dělám si legraci – dárky nosí Ježíšek, tedy pokud si o ně napíšete. Adresa: Ježíšek, Nebe 1 :-)).