Březnové aktuality ze světa běhu

V březnu se naplno rozběhla závodní sezona jak pro silniční závodníky, tak pro orientační běžce a pomalu začínají i trailové závody. Na mezinárodní scéně se v Srbsku konalo mistrovství světa v krosu a na Barkley Marathons v americkém Tennessee se přepisovaly rekordy. Pojďme se podrobněji podívat, co zajímavého se událo ve světě běhu v březnu.

Silniční závody

Silniční běžci pokračovali v březnu závodem v Pečkách na tradiční Pečecké desítce. V mužích zvítězil Josef Novák (31:05) před Janem Haberštátem a Viktorem Šináglem. Mezi ženami potvrdila formu po zimní přípravě Bára Stýblová, která vyhrála stejně jako o týden dřív ve Kbelích, nyní v čase 34:22, před Romanou Rudolf Lojkovou a Zuzanou Gejdošovou.

Teď již běžci a běžkyně ladí směrem k Pražskému půlmaratonu a následně k mistrovství republiky v půlmaratonu, který jako tradičně hostí Pardubice.

Mistrovství republiky na 100 km

Do plzeňských Štruncových sadů se týden před Velikonocemi sjeli ultramaratonci na mistrovství republiky na 100 km. Náročné povětrností podmínky přicházející studené fronty běžcům závod na 2,5km okruhu rozhodně neusnadnily. V mužích po 80 kilometrech odstoupil favorit a obhájce titulu z loňského roku Petr Pechek (rozhovor s ním naleznete na našich stránkách) a vítězem se nakonec stal Lukáš Kozlík v čase 7:21:41. Závodník z TJ Sokol Mělník vloni bral bronz v čase 6:55:31, což ukazuje na to, že letošní podmínky na přepisování rekordů nebyly. To by mohla potvrdit i Petra Pastorová, která chtěla překonat své maximum (a rekord v kategorii nad 45 let), nakonec závod dokončila v čase 7:56:48, což byl letos celkově druhý nejlepší čas a mezi ženami s přehledem vyhrála.

Orientační běh

V polovině března začala jarní sezona také pro orientační běžce, kteří se nejprve sjeli na tradiční závod Jarní skály. V náročných a atraktivních terénech pískovcových skal Českého ráje zvítězili v obou hlavních kategoriích dlouholetí úspěšní reprezentanti Denisa Kosová a Vojtěch Král.

O týden později startovala více než tisícovka závodníků na Jarním poháru, kde na závodníky čekala klasická trať v hradeckých lesích. V ženách zde zvítězila pardubická Jana Peterová a v mužích brněnský Miloš Nykodým. Hned další den pak na orientační běžce čekaly dva sprintové závody, které se konaly jako první dvě kola série závodů Czech O-Tour. Pořadatelé pozvali orientační běžce do parku Mirakulum a připravili atraktivní tratě mezi místními zábavními prvky.

Přepisování rekordu na Barkley Marathons

Letošní ročník jednoho z nejnáročnějších ultra závodů, Barkley Marathons, přepisoval rekordy. Britská ultraběžkyně Jasmin Paris zvládla jako první žena dokončit všech 5 okruhů závodu, když doběhla 99 vteřin před stanoveným 60hodinovým limitem. Celkem se všech 5 okruhů podařilo v limitu oběhnout 5 běžcům (z celkových 40 účastníků), vítězem se při svém debutu v tomto známém závodě stal ukrajinsko-kanadský běžec Ihor Verys v čase 58:44:59.

Mistrovství světa v přespolním běhu

Na konci března hostil srbský Bělehrad mistrovství světa v přespolním běhu. Pětatřicátý ročník šampionátu zcela ovládli afričtí běžci. V mužích obhájil titul z loňského roku Uganďan Jacob Kiplimo, který desetikilometrovou trať zvládl za 28:09, druhý Etiopan Berihu Aregawi za ním zaostal o tři vteřiny, třetí skončil teprve dvacetiletý Keňan Benson Kiplangat.

V ženách potvrdili svoji nadvládu Keňanky, které krosům kralují již od roku 2008. Letos obsadily prvních pět míst. Vítězství obhájila Beatrice Chebet v čase 31:05, druhá doběhla s odstupem 3 vteřin Lilian Rengeruk a třetí Margaret Kipkemboi.

Africká nadvláda v krosových šampionech je zcela jednoznačná, o čemž svědčí skutečnost, že jedinou „neafrickou“ medaili získala britská smíšená štafeta.