Breaking a jeho trnitá cesta až na Olympijské hry

Breaking a jeho trnitá cesta až na Olympijské hry

Breaking (nebo jak je dnes většině z vás známo breakdancing) je jedním z těch sportů, které jsou široce populární na ulicích a mezi mládeží, ale s nepoměrně nízkým uznáním mezi širší populací. Je to taneční styl, který má své kořeny v notoricky známých ulicích New Yorku v Bronxu, sahající až do 70. let, kdy se prvky nově vznikající hip-hopové kultury obohatily o rytmické breaky a akrobatické pohyby a začaly se vyvíjet s novým stylem hudby, který si oblíbili místní DJs a brzy tento sport zahrnuly do své nabídky také online sázkové kanceláře.

Tento taneční styl se dostal z ulic a začal se stávat plnohodnotnou součástí tanečních soutěží, když se organizátoři soutěží a také mezinárodní asociace rozhodli posunout jej na profesionálnější úroveň. Breaking se stal extrémně populární mezi globální taneční komunitou a přitáhl pozornost velkých značek, jako je Red Bull, který začal sponzorovat mega breakdance soutěže po celé planetě, čímž se sport o krok přiblížil mainstreamu a stal se významným trhem pro mnoho značek, cílících na mladší publikum, mezi které patří také nejlepší sázkovky. Předtím, kolem 90. let, všude byly Breaking tours, které přinesly specifický taneční styl široké veřejnosti.

Průlomem do světa sportu bylo, když se začalo uvažovat o jeho zařazení do olympijských sportů. V roce 2018 byl poprvé představen na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires, což znamená novou éru pro tento neuvěřitelně moderní a ohromující taneční sport.

Ale opravdový zlom přišel až s oznámením, že Breaking se objeví na olympijských hrách v Paříži v roce 2024, což je milník, který doufejme změní celou jeho cestu a osloví globální populaci. A zatímco Světová federace tanečního sportu (WDSF) slavila tento úspěch, Olympijský výbor LA28 je zarazil, když se rozhodl vynechat Breaking a místo toho přivítal v olympijském výběru pět jiných sportů – jmenovitě kriket, lakros, squash, flag fotbal a baseball/softball.

Je ironií, že Breaking bude také součástí letních olympijských her mládeže v Dakaru 2026, ale bude vynechán z her 2028 v LA. I když je to jistě velká facka pro taneční komunitu a pro všechny lidi, kteří rádi sledují soutěže v Breakingu, dobrá věc je, že WDSF má ještě jednu šanci dostat se na olympijské hry. Hry v Brisbane v roce 2032 jsou nyní další metou pro Breaking a podle představitelů federace jsou absolutně odhodláni tento sport na olympiádu v roce 2032 dostat.

Na jedné straně projevila Paříž 2024 obrovskou podporu, ale přiznala, že zahrnutí breakdance bylo strategickým krokem, jak zaujmout mladé lidi na celém světě a přiblížit olympijské hry o krok blíže začínajícím dospělým ze všech koutů této planety, což mělo pozitivní dopad na publicitu a také přístup na online sázky tím, že odborníci olympiády aktivně analyzují. To bylo pro Breaking obzvláště pozitivní, protože uznání jako olympijský sport jej okamžitě přivádí na mapu nejpopulárnějších sportů a do centra pozornosti, čímž přitahuje celosvětovou pozornost.

Globální pozornost znamená, že více lidí poznává unikátní styl breakdance a více lidí se stává fanoušky tohoto sportu. To má další důsledky pro růst tohoto sportu – vyšší sledovanost, silnější základna fanoušků, vznikající příjmy ze sportovních sázek pro online sázkové kanceláře, větší sponzorství, větší viditelnost na webech jako stavnice.tv atd. Věci, které jsou zásadní pro jakýkoliv sport, který se chce rozvíjet a růst.

Pokud jde o breakdance, jeho debut na hrách v Paříži 2024 bude s největší pravděpodobností vším, v co WDSF doufalo, pokud jde o plány udělat z něj globální sport. Ale skutečnost, že se Breaking neobjeví na následující olympiádě v LA, jen vyvolává otázky ohledně skutečného globálního charakteru tohoto sportu a podpory ze strany širšího olympijského výboru.

Je to proto, že mít sport v režimu zapnutí a vypnutí, pokud jde o olympiádu, jednoduše ukazuje, že ze strany olympijského hnutí a MOV existuje malá víra v jeho úspěch. I když rozhodnutí o dalších olympijských sportech připadá na MOV, někdy je to hostitelské město, které vyvíjí tlak na přidání nového sportu. A to byl přesný případ toho, co se stalo s výborem pro hry v Paříži v roce 2024, který byl hnací silou a primárním mechanismem pro uvedení Breakingu na hry.

Neúspěch na příští olympijské hry v roce 2028 byl pro globální taneční komunitu skutečně zklamáním a znepokojením. Nicméně, jak tvrdí WSDF, breakdancing se určitě dostane do Brisbane a upevní si svou pozici ve vrcholné světové oslavě sportu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: