Boty pod 2 000 Kč: proč sáhnout po dražších?

Boty pod 2 000 Kč: proč sáhnout po dražších?

Výběr běžeckých bot může být záležitostí několika minut, ale také zdlouhavý proces plný těžkého rozhodování. Pokud se chystáte pořídit si novou běžeckou obuv, nepochybně jste už narazili na to, že některé modely stojí pár stovek a jiné se hodnotou šplhají vysoko nad několik tisíců korun. Cenová relace může být, a často je, jednou z nejdůležitějších metrik ovlivňujících náš výběr. Hned na úvod je dobré říct, že cena by při výběru neměla hrát příliš velkou roli. Vývoj a výrobní procesy v obuvnických a sportovních společnostech se každým rokem posunují, a proto v dnešní době není absolutně žádný problém najít velmi kvalitní obuv i pod hranicí 2000 korun.

Podle čeho vybrat správnou botu?

V nabídce běžecké obuvi, napříč spektrem všech značek, které najdeme na trhu, existuje množství parametrů, podle kterého lze běžecké boty rozdělit. Pro začátek byste měli mít jasno v tom, na jaký typ povrchu budete botu potřebovat. Pokud se chystáte do lesa a do náročného terénu, pak budete vybírat z trailových modelů, při běhání po městě zase oceníte měkčí, silniční boty. Následně je nutné objektivně zhodnotit, jestli jste  příležitostný běžec, a nebo vám bota bude sloužit jako parťák na přípravu v rámci běžeckého závodu. Běžci mohou mít také specifické požadavky na typ došlapu. Pokud například víte, že budete hledat pronační obuv, určitě je to faktor, který zásadně ovlivní váš výběr. Orientovat se můžete také podle rozdílného dropu (výškový rozdíl mezi patou a špičkou) a dalších ukazatelů.

Detailů ovlivňujících výběr bude spousta, jak se ale rozhodnout, kdy vám stačí základní model a v jakém případě se rozhodnout pro pár v hodnotě vyšší než 2000 korun?

Co určuje cenu běžeckých bot

Cenu samotných bot určuje zejména cena materiálů a náročnost technologických postupů při jejich výrobě. Existují ale samozřejmě „předraženější“ modely bot světoznámých značek, takže se to bohužel nedá brát jako pravidlo. Většinou je však cena přímo úměrná kvalitě a tomu, co bota následně běžci poskytuje. Dražší boty mohou mít často vyšší prodyšnost, větší míru tlumení a obecně mohou lépe předcházet vzniku zranění u běžců, kteří toho zkrátka naběhají více.

Pokud jste sportovec, který s během začíná, nebo máte běh jako doplněk ke svému sportu, není třeba nijak velké investice. Slušně tlumenou obuv, kterou využijete  na běhy jednou, dvakrát týdně, člověk pořídí pod zmíněnou hranicí 2000 korun. Pokud vaše výběhy trvají do 60 minut a četnost se pohybuje okolo dvou běhu týdně, nemusíte od svých bot mít takové nároky na tlumení, protože pohybový aparát má čas se plně zotavit během volných dnů bez běhu. Po botách také není nutné vyžadovat dynamiku, zpevnění v oblasti kotníku a podobně.

Při výběru si budete počínat jinak, jste-li zkušenější běžec a běh nevnímáte pouze jako příležitostnou aktivitu. Tedy v případě, že chodíte běhat častěji, připravujete se na závod a nebo jste se zkrátka rozhodli s během pokračovat intenzivnějším způsobem. Pokud byste se zařadili mezi náruživé běžce, budete při výběru boty řešit vyšší schopnost tlumení, které pomáhá předcházet zraněním způsobeným otřesy, vyšší míru zpevnění a stability, nebo třeba vysokou prodyšnost. Výběr běžeckých bot lze snadno přirovnat k pořizování auta. Pokud hledám vůz, který mi bude sloužit jako dopravní prostředek do práce vzdálené pár kilometrů a na nákup do nedalekého obchodu, pak nemusím volit nejnovější model s automatickou převodovkou. Oproti tomu člověk s vysokými nároky, hledající automobil, který s ním najezdí desetitisíce kilometrů, bude hledat vůz s nejrůznějšími technickými vychytávkami a musí počítat s vyšší investicí. 

Pokud sháníte závodní botu, měli byste vybírat mezi modely s nízkou hmotností a dynamickou pěnou, která vám usnadní běh v určitém tempu tak, abyste mohli dosahovat těch nejlepších výkonů. To se přímo úměrně podepíše na ceně. Pokud se zotavujete po zranění a chcete snížit riziko vzniku dalšího, opět budete muset volit boty z vyšší cenové kategorie.

Důvodů, proč si vybrat drahé boty, nebo proč naopak sáhnout po levnějších, je spousta. Při výběru běžeckých bot je asi nejdůležitějším faktorem intenzita se kterou k běhu běžec přistoupí a to, jak vysoké má nároky na vlastnosti obuvi. Pokud to s během myslíte vážně a chcete se v tomto sportu zlepšovat, určitě neváhejte do běžeckých bot investovat. Taková investice vám umožní běhat s menším strachem ze zranění, často s větším komfortem a s tím, že si běh si více užijete. Budete se totiž moci soustředit pouze na samotný pohyb a výkon a neřešit drobnosti spojené s výběrem s nedostatečně kvalitní obuví. Pokud však běháte ojediněle, máte běh jako pouhý nástroj pro kompenzaci při jiném sportu, a nebo zkrátka s během začínáte, najdete dostatečně kvalitní obuv i pod hranicí 2000 korun. Bota bude vyhovovat vašim nárokům a bude vám i tak velmi dobrým parťákem na sportovní cestě, aniž byste museli příliš zatěžovat peněženku.

Tipy na boty, které pořídíte pod 2000 Kč

Trail

Kiprun TR2; 1499,- (pánská i dámská varianta)

Bota, která je svým nižším gripem vhodná na střídání povrchů. Podrážka zajistí skvělou přilnavost jak v měkkém terénu, tak na silnici. Díky technologii K-Only je vhodná pro všechny typy došlapů. Ideální pro běžce, kteří ke své polní cestě musí uběhnout část běhu po tvrdém povrchu

Silnice

Kiprun KS500 2; 1899,- (pánská i dámská varianta)

Bota zajišťující perfektní tlumení a stabilitu. Ideální pro běžce, kteří sbírají běžecké zkušenosti a naběhají větší množství kilometrů. Dobré zpevnění v oblasti kotníku a vysoká prodyšnost. Model zajišťuje přilnavost i na mokrém asfaltu, tudíž je ideální na běhání v podzimních měsících.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: