Bolesti pat a achilovek u běžců – když lokální terapie vůbec nepomáhá

Bolesti pat a achilovek u běžců – když lokální terapie vůbec nepomáhá

O bolestech pat, patních ostruhách, plantární fascitidě i zánětech achillových šlach už toho bylo napsáno spoustu. Doporučení jsou zpravidla podobná. Uvolňovat nohu, cvičit na balančních podložkách, cvičit lepší motoriku prstů a chodidla a aplikovat na místo bolesti různé fyzikální terapie – ultrazvuk, rázovou vlnu, laser apod.

Ovšem, taková terapie velmi často nepomáhá, anebo jen krátkodobě. Na vině totiž nebývá pouhé přetížení větší zátěží či třeba problém s klenbou nohy. Do nohou se totiž promítá držení celého těla. A tak často jediné efektivní a dlouhodobé řešení bolestí pat či achilovek se skrývá v nápravě výše postavených segmentů. Níže se budeme zabývat pouze těmito stavy.

Pokud jsou potíže jednostranné nejspíše v příčině potíží hraje roli neideální postavení té končetiny, třeba po nějakém úrazu, např. opakovaných výronech hlezenního kloubu. Pak je potřeba se podívat na koleno, kyčel a postavení pánve. Nebo může být příčinou určitá asymetrie v trupu, skolióza, či skoliotické držení páteře.

Potíže jsou často na obou nohách podobné, jedna strana bývá horší. Anebo spontánně bolí jen jedna, ovšem vyšetřením zjistíme, že na i druhá je také „chycená“. Nebolí sama o sobě, ale na tlak/stisk je bolestivá. Pak bude příčina pravděpodobně někde výš a bude společná. Velmi významnou roli v zatížení achillovek a pat hraje totiž postavení páteře, a to především hrudní páteře a hlavy. Nadměrná kyfóza, neboli vyhrbení hrudní páteře a /nebo předsun hlavy způsobují vychýlení osy těla vpřed. Toto vychýlení je pak kompenzováno tahem celé zadní strany dolních končetin až do lýtek a achilovek. Váha je více na špičkách a i svaly plosky nohy musí neustále pracovat, aby toto vychýlení vyrovnávaly. Tímto zvýšeným napětím pak trpí hlavně úpony, které se postupně ostávají do zánětu, rychleji začnou degenerovat či se v nich můžou ukládat ionty vápníku, vznikají tedy kalcifikace ve šlachách.

I když se to zdá složité, řešení může být docela jednoduché a pokud není stav příliš rozvinut, může velmi rychle dojít k úlevě.

Cílem fyzioterapie je tedy:

  • dosáhnout dobrého napřímení páteře – zaměřit se na úsek, který hraje v příčině obtíží největší roli, ale zároveň neopomíjet ty ostatní
  • zmobilizovat kloubní blokády či uvolnit fasciální densifikace, které by mohly běžce „táhnout“ zpět do chybného postavení
  • uvolnit stažené tkáně a fasciální densifikace v tkáních ve zvýšeném napětí
  • cvičením daný stav upevnit, zastabilizovat a převést do pohybu
  • a konečně toto nové držení převést i do samotného běhu

Záleží vždy na tíži potíží, na tom, jak dlouho trvají a také na schopnosti vnímat a pracovat se svým tělem. Někdy se těchto několik kroků zvládne „udělat“ docela rychle. A někdy samozřejmě prvotní odražení ode dna trvá déle. Každopádně se prakticky nelze vyhnout pořádnému a poctivému řešení potíží, pokud chcete i nadále běhat, sportovat a žít aktivní život bez omezení.

Přeji ať paty nejsou Vašimi Achillovými patami.

Mgr. Dagmar Lisá, Centrum Be Balanced

Pokud chcete i Vy běhat bez potíží, obraťte se na nás. Rádi Vám pomůžeme.

www.bebalanced.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: