Bolest kyčlí a běh

Bolest kyčlí a běh

Bolest „kyčlí“ při nebo po běhu jistě už někdy řešil každý z nás. Byly to ale opravdu kyčelní klouby? Pojďme se společně podívat na to, co vše nás v oblasti kyčlí může zlobit a jak to řešit.

Bolí nás opravdu kyčel?

Kyčelní klouby při/po běhu obvykle nebolí, bolest bývá nejčastěji způsobena přetížením svalů, šlach a vazů v okolí kyčelního kloubu a my pak tvrdíme, že nás bolí „kyčle“ a máme strach z artrózy.

Příčinou tohoto přetížení bývá nejčastěji chybné používání/zapojení/pohybový stereotyp kyčelního kloubu. Jak k tomu dojde?

Možností je spousta – může jít o odlehčování končetiny vlivem nedoléčeného starého zranění/úrazu/po operaci, může to být vlivem asymetrie našeho těla. např. skoliózy nebo neoptimálního tvaru jamky a hlavice kloubu. Na vině může být chybná technika běhu, to pak bolest bývá obvykle symetrická na pravé i levé straně. Jak se v tom všem lépe vyznat a jak to řešit?

Bolest hýždí

Bolest v oblasti hýždí může být bodová jasně ohraničená nebo naopak vystřelovat např. až do půli stehna, nejčastěji půjde o bolest z trigger pointu TRP (stažená svalová vlákna, někdy lze nahmátnout). Svaly, ve kterých bude TRP, budeme vnímat jako zatuhlé/bolavé/stažené. Takto stažené svaly mohou utlačovat např. sedací nerv, to pak můžeme vnímat jako podivné brnění a bolest v této oblasti.(obrázek)

Řešení: Svaly je potřeba uvolnit a zbavit TRP např. cvičením/protažením (obrázek 1, 3), najít příčinu, proč TRP vznikají, s tím nám může pomoci fyzioterapeut.

Bolest boku/kyčle (přidat obrázek kyčel – půjde nějak překreslit?)

Bývá nejčastěji způsobena přetížením svalů, které dělají zevní rotaci kyčelního kloubu. Svaly pak nadměrně namáhají místo svého úponu, kde mohou způsobit až zánět. Bolest pak můžeme vnímat při dotyku (viz obrázek) nebo při zevní rotaci kyčle (vytočení kolene směrem ven).

Řešení: Zmíněné svaly je potřeba uvolnit, aby nepřetěžovaly místo svého úponu, trochanter. Pokud jde již o zánět, skvěle pomáhá aplikace lokální kryoterapie.

Bolest třísla

Bývá nejčastěji způsobena TRP/přetížením adduktorů, svalů v oblasti vnitřního stehna nebo přetížením tříselného vazu. Tyto bolesti mohou mít souvislost se špatným zapojením břišních svalů (přetížením přímého břišního svalu) nebo s artrózou/impigmentem kyčle.

Řešení: Zde je opravdu nutné provést nejprve diagnostiku, ale správné posilování břišního svalstva je vždy na místě.

3-překážkový sed,úhel v koleni zhruba 90°, streč můžete vnímat v oblasti pravé hýždě, kyčle, třísla, ITB,zintenzivníte rotací pánve směrem k zemi (doleva)

Bolest předního stehna

Pokud máme bolest pod tříslem v horní středové části stehna a bolí nás např. zvednutí nohy + přitažení kyčle, půjde s největší pravděpodobností o přetížení úponu přitahovače kyčelního kloubu. Zmíněný sval se táhne od bederní páteře skrze pánev na přední část stehna, proto tyto potíže mohou být spojeny s bolestí zad. Pokud problém neřešíte, může dojít až k zánětu nebo natržení v místě úponu svalu.

Řešení: Mnohdy pomůže odblokování bederní páteře a cviky na správné zapojení břišních svalů. Jako doplněk léčby pomáhá dobře kinesiotejpink.

1- levou HK uchopte pravé koleno a rotujte doleva, ucítíte streč pravé DK. Když bude koleno níže,směrem k nohám,protáhnete iliotibiální trakt, koleno výše k hlavě (větši flexe v kyčli),protáhnete oblast hýždí

Artróza/impigment kyčle

Impigment kyčle je stav, kdy hlavice kloubu nadměrně naráží do jamky kloubu, to způsobuje bolest hlavně při rotacích. Z dlouhodobého hlediska může dojít k obroušení chrupavky a následné artróze.

Řešení: Je potřeba pracovat na správné stabilizaci kyčelního kloubu (např. posilovat), případně brát kloubní výživu, dělat vše pro to, aby nedošlo k artróze, být v péči ortopeda a fyzioterapeuta. Přestávat se sportem není řešením, pohyb je jen potřeba optimalizovat.

Analýza běhu

Protože potíže jsou při běhu, je potřeba jej zkontrolovat. K tomu nejlépe poslouží analýza běhu prováděná na běžeckém páse, kde je zepředu umístěno zrcadlo tak, aby se běžec viděl. Běžec si tak v klidu může uvědomit svůj pohyb a s pomocí terapeuta ho případně změnit/vylepšit.

Běžec s bolavou „kyčlí“ bude obvykle tu „špatnou“ nohu vytáčet špičkou ven a při došlapu se do ní jakoby propadne/zavěsí.

Pokud bude běžec přicházet s oboustrannou bolestí v oblasti trochanterů/boků, bude v tom s vysokou pravděpodobností sedět, hrbit se v zádech a došlapovat na patu. Řešením pak pro něj bude celkové napřímení trupu, optimální zapojení břišních svalů, náklon pánve vpřed, pružný došlap se zapojením chodidla. Sníží se tak nárazy do kyčelních kloubů, a tím i bolest po běhu.

Náprava hybného stereotypu

Někdy stačí něco upravit jen na technice běhu, obvykle je ale potřeba doplnit to cvičením. Cviky bývají obvykle zaměřeny na protažení a uvolnění svalů, ve kterých jsou u konkrétního běžce TRP. Dalším druhem cviků jsou cviky stabilizační, kde se běžec učí např. správně opřít o tu „špatnou nohu“, tyto cviky se pak ztěžují a předpokladem je, že se nové zapojení zautomatizuje a běžec ho začne používat i při běhu.

FYZIOKINESIS REHABILITACE
Mgr. Zuzana Krchová
-Specializuji se na sportovní fyzioterapii, převážně běžců
-Nabízím základní služby rehabilitace (rehabilitace
při bolestech zad a kloubů, po úrazech a operacích,
výhřezech meziobratlových plotének, neurologických
onemocněních, vadném držení těla, skolioze aj.)
-Provádím analýzu pohybu (běh, chůze, cyklistika)
-Věnuji se léčbě pánevního dna a inkontinence moči
u žen
-Řeším psychosomatické obtíže
CO VÁM GARANTUJI?
-Odbornou diagnostiku
-Profesionální, zároveň empatický přístup
-Objednání ihned -Příjemné prostředí
Více informací na www.fyziokinesis.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: