Parametry
Zaujalo mě
- Vynikající pevnost ve složeném stavu
- Složené se vejdou i do lehčího běžeckého batohu
- Karbonové tělo
Shrnutí recenze
Běžecké hole jsem začal používat hned při svém prvním horském ultramaratonu v Alpách. Ve strmých výstupech jsou téměř nezbytnou pomůckou, v traverzech a při sebězích poskytují dodatečnou oporu a stabilitu. Hole jsem si zvykl používat na všech závodech s převýšením víc než 3000m a v podstatě po celou dobu závodu.
Hlavní část recenze
élka a váha
Hole se vyrábí v pevných délkách od 105 do 130 cm. (délka hole není nastavitelná)
Váhou 207 g (1 hůl při délce 130 cm) se řadí mezi ty lehčí hole na trhu. I když tedy najdeme i lehčí modely, je to stále velmi nízká váha umožňující perfektní a jisté ovládání.
V rozloženém stavu má hůl cca 42 cm na délku.
Konstrukce
Tělo hole je karbonové s titanovými spojovacími prvky. Použití tohoto materiálu zaručuje zachovávají pevnosti a zároveň nedochází k zatuhnutí spojů v důsledku oxidace potem a vlhkostí, takže je skládání hole naprosto lehké a plynulé. Karbon má, kromě nízké váhy a vysoké pevnosti, také další výhodu a tou je nižší tepelná vodivost. Zjednodušeně, když s nimi v chladném počasí poběžíte po rovině jen tak v ruce, nebudou vás nepříjemně studit v dlaních jako se to stává u duralových holí. Hůl je čtyřdílná a lze ji složit nebo rozložit během 2 sekund. Hroty jsou tvrzené, karbidové.
Hole v rozloženém stavu se dají sbalit i do lehčího běžeckého batohu
Ovládání
Madlo se systémem Trigger Shark je to, čím jsou tyto hole, podle mého názoru, unikátní. Nejprve si navléknete rukavičku s poutkem, pomocí kterého se pak hůl připevňuje k dlani. Díky tomuto spojení nemusíte hůl v podstatě vůbec držet. Sevřené dlaně můžou způsobovat napětí v celé horní polovině těla a mít negativní vliv na techniku běhu. To, že se pomocí systému Trigger Shark můžete do těchto holí pohodlně zavěsit a při běhu je volně “odhazovat”, umožňuje volnější a plynulejší pohyb.
Rukavička se dá z hole velmi rychle odepnout
Na druhou stranu vám toto spojení nedovolí hůl uchopit o pár centimetrů níže nebo výše a reagovat tak na změnu profilu trati. Vycvaknout se z poutka jde jednou rukou a téměř okamžitě, ale madlo je krátké a tvarováno pouze na tento jeden typ úchopu. Používat hole bez rukavičky je tak sice možné, ale oproti jiným systémům s klasickými madly, mnohem méně pohodlné a přenos síly tak méně efektivní.
Celkový dojem
Hole jsou ideální volbou pro všechny, kdo potřebují pevnou hůl na dlouhý trénink nebo závod v náročném a kopcovitém terénu.
Pokud jste zvyklí používat hůl po celou dobu trvání závodu, to znamená nejen pro zdolávání prudkých stoupání, ale i při traverzování a sebězích, rozhodně doporučuji o modelu Micro Trail Plus popřemýšlet. Překvapilo mě, že na to, že se hůl skládá ze 4 dílů a vejde se tak v rozloženém stavu i do lehčího běžeckého batohu, tak si ve složeném stavu zachovává vynikající pevnost a neprohýbá se.
Závěrem
Tuhle hůl si nechám. Nechám si ji na těžké a dlouhé tréninky v prudkých kopcích. Nebudu se bát, že se zlomí, když ji nechám mezi kořeny, nebo s ní klepnu o šutr. Na dlouhé závody si ale vezmu lehčí hole, které použiji jen v těch nejprudších stoupáních, a pak je hned strčím do batohu.
Michael Dobiáš – autor testu
Michal Dobiáš je univerzální běžec. Dokáže zaběhnout v slušném čase Velkou Kunratickou, Běchovice nebo maraton. A jsou mu blízké i ultramaratonské vzdálenosti. Má za sebou kultovní Pražskou stovku a dokončil několik známých zahraničních závodů jako např. Eiger Ultra Trail, CCC, TDS a další. Michal vlastní a provozuje pražskou prodejnu běžeckého vybavení Trailpoint, kde se mimo prodeje a poradenství věnuje
V tuto chvíli je na trhu zcela nový model pod stejným názvem, kde je přepracované madlo hole, ostatní vlastnosti jsou zachovány. Pozor, nový model je o něco dražší a vyjde na 4 290 Kč.