Běžecké dobrodružství na Tenerife

Běžecké dobrodružství na Tenerife

Kanárské ostrovy jsou stvořené k běhání. Právě proto se zde každoročně koná i několik světově vyhlášených běžeckých závodů jako Transgrancanaria, Gran Canaria Marathon, Transvulcania a spousta dalších. Kromě závodů jsou ale ostrovy ideální také na běžecké výlety. V podstatě stabilní teplota po celý rok vytváří ideální podmínky pro zimní tréninky.

Tenerife

Tenerife je zajímavý ostrov, odlišný od ostatních Kanárských ostrovů, rozlohou i nadmořskou výškou je z nich největší. Hlavním městem Tenerife je Santa Cruz de Tenerife a oficiálním jazykem na Kanárských ostrovech je španělština, ale domluvit se anglicky nebývá problém.

Víceméně z prostředka ostrova ční sopečný vrchol Pico del Teide (3718 m), který je nejvyšším vrcholem ostrova a současně i nejvyšší horou celého Španělska. Kolem se rozprostírá kráter s průměrem zhruba 15 kilometrů, jehož dno pokryté lávovým polem skoro bez vegetace je ve výšce kolem 2200 metrů a okraje kráteru sahají 2300–2700 metrů nad moře.

Naplánoval jsem si zde delší běh, jehož cílem bylo z vnější strany vyběhnout na okraj kráteru, chvíli běžet po něm, seběhnout dolů na jeho pouštní dno, tam se trochu proběhnout a vrátit se zpátky. Trasa se ukázala jako opravdu velmi velmi krásná a pestrá.

Kráter La Catedral

Hustí borci mohou začít u hladiny moře, nicméně já jsem se popovezl autem nad městečko Vilaflor de Chasna do výšky kolem 2000 metrů, kde končí osídlení a začínají řídké, ale vzrostlé borové lesy, prokládané skálami. Nahoru k okraji kráteru vede několik značených i neznačených tras. Já nechal auto u kaňonu Barranco del Rey a odtud se vydal po hezké pěšince pomalu vzhůru. Nadmořská výška je poznat, takže než jsem po 3,5 kilometrech doběhl na okraj kráteru o 350 metrů výše, dalo to zabrat. Ale cestou je na co koukat. Objevují se velké sukulenty, ve vzduchu poletují motýli, dole je vidět moře. Z okraje kráteru, který dovnitř spadá prudce dolů, je nádherný výhled na lávová pole a Pico del Teide.

Další tři kilometry poběžíte po okraji kráteru, případně kousek pod ním. Stromy už tu nejsou, místo nich zvláštní květena. Z dalšího rozcestí můžete odbočit dolů do kráteru nebo to vzít oklikou přes vrcholek Guajara (2718 m). Pokud si vyberete kratší variantu a proběhnete kolem zajímavých zvětralých sopečných útvarů, dostanete se na zhruba desátém kilometru k informačnímu centru na dně kráteru. Samozřejmě to pro běžce není relevantní, ale dělají tady dobré capuccino a mají čerstvé čokoládové croissanty…

Přes cestu od infocentra začíná tříkilometrová okružní stezka kolem Roques de Garcia, stometrových bizarně zvětralých útesů. To nesmíte vynechat. Pak už vám nezbývá než dostat se zpět k výchozímu bodu, pokud jste si nezajistili odvoz. Můžete se vrátit stejnou cestou nebo se zkusit na okraj kráteru vydrápat po neznačených stezkách, jako jsem to zkusil já. Komu by těchto 20 kopcovitých a vysoko položených kilometrů nestačilo, má v kráteru řadu možností, jak si běh prodloužit, anebo je tady samozřejmě ještě Pico del Teide o 1400 metrů výše.

Pouští na konec Tenerife

Další běžecký tip je zcela jiného charakteru. Na severozápadní špici ostrova za městečkem Buenavista del Norte se můžete vydat po asfaltce až na opravdový konec Tenerife. Auta tudy většinou nesmí. Poběžíte pod a nad kolmými proděravělými útesy, tunelem a nakonec po pouštní placce k moři. Když se vydáte kus těsně podél skalnatého pobřeží, jistě narazíte na příbojem vytvořené díry a tunely v útesech, kudy občas vystříkne voda do několikametrové výše. Tam a zpět je to deset kilometrů s mírným stoupáním uprostřed.

K plánování vaší cesty ve Španělsku určitě využijte Route planner. Po zvolení výchozí a cílové polohy vám nabídne možnosti vaší cesty a zajímavé tipy na místa po cestě včetně fotografií konkrétních míst! Můžete si body do cesty ukládat a máte tak jistotu, že nic neminete.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: