Běžecké desatero pro začátečníky

Běžecké desatero pro začátečníky

Běh můžeme označit za fenomén mezi sporty. I když byl oblíbený prakticky od dob svého vzniku, lidé se k němu přivinuli hlavně v okamžiku, kdy koronavirová pandemie uzavřela prakticky všechna fitness centra. Lidé začali sportovat, protože se v domácím prostředí začali nudit, což vedlo k vypěstování tohoto pozitivního návyku. Pokud s běháním teprve začínáte, nenechte se těmi, kdo ve sportu už nějakou dobu dominují, strhnout. Jděte na to postupně, ať takzvaně „nepřepálíte start”.

Protažení na začátku a na konci

Abyste si během spíše neublížili, než prospěli, vyplatí se vědět, jak k běhu přistupovat. Mezi běžci existuje několik nepsaných pravidel, kterými se řídí, čímž myslí na své zdraví. Jedním z nich je nezapomínat se protahovat, v čemž chybují hlavně začínající sportovci. 
Protažení je něco, k čemu bychom se měli uchýlit nejen před vyběhnutím, ale také po zdolání patřičných kilometrů. Důvod je prostý – eliminujeme tím riziko úrazu, také tím předejdeme bolavým kloubům, navíc nastartujeme své tělo a připravíme ho na nadcházející zátěž. 

Není to o kilometrech

Denně se snažit o poražení sebe samotného se v běhu nevyplácí. Pokud to zrovna necítíte, nevadí, že neuběhnete tolik kilometrů jako včera. Na kilometry se nehraje, i když se to může tak jevit. Spíše se hraje na to, jak dané kilometry takzvaně uhrajeme, respektive sehrajeme. Zejména z počátku se nesnažte uběhnout maraton. Spíše se naučte správně dýchat a sledujte své tělo. Pokud vám dovolí více, přidejte a zdolejte zase o kilometr více.

Z počátku se nesnažte uběhnout maraton, spíše se naučte správně dýchat a sledujte své tělo
Z počátku se nesnažte uběhnout maraton, spíše se naučte správně dýchat a sledujte své tělo

Na oblečení záleží

Pánská trička nebo dámské legíny – prakticky jakékoli sportovní oblečení by mělo být vyrobeno z funkčního materiálu, který se pyšní přesně těmi vlastnostmi, jež při běhu oceníte. A těmi se myslí vysoká prodyšnost, a kromě toho i snadná přiléhavost čili maximální přizpůsobení se pohybu. 

Bez pitného režimu to nepůjde

Při jakékoli sportovní aktivitě je zapotřebí, abychom dostatečně pili, respektive abychom dodržovali pitný režim. Bez příjmu tekutin to nepůjde. Pakliže vodu z těla vylučujeme (a to jak potem, tak močí nebo slzami), musíme ji také přijímat. Pomocníkem jsou láhve na pití, díky nimž se snadno kontroluje, kolik litrů máme za sebou.
Na pitný režim nezapomínejte jak v létě, tak v zimě, kdy pocit žízně není tak znatelný jako během července a srpna.

Při jakékoli sportovní aktivitě je zapotřebí, abychom dodržovali pitný režim
Při jakékoli sportovní aktivitě je zapotřebí, abychom dodržovali pitný režim

Boty si vyberou naše nohy

O oblečení už byla řeč. Samostatnou kategorií jsou však boty, které by měly být maximálně kvalitní a které by se měly přizpůsobit požadavkům našich nohou. Boty vybírejte nejen podle dolních končetin, ale také podle terénu, na kterém budete běhávat. Rozdílný typ podrážky vyžaduje klasická cyklostezka a jinou podrážku zase polní, věčně neupravovaná cesta za domem. 

Dech je alfou i omegou

Dále také pamatujte na to, že bez správného dechu prakticky nikam nedoběhnete. A tak kontrolujte způsob, jak kyslík přijímáte a jak oxid uhličitý vylučujete. Správné by mělo být dýchání primárně nosem, ale mluvíme o umu, ke kterému je třeba se propracovat. 

Tempo musíte být schopní udýchat

V souvislosti s dechem se ještě navrátíme k bodu, který jsme zmiňovali, a sice že kilometry nejsou všechno. Člověk by měl nasadit takové tempo, které je především schopný udýchat. Pokud máte pocit, že vám dech nestačí, zpomalte. Třeba se vám i díky přizpůsobení se svému dýchání podaří uběhnout o chlup delší trasu. 

Běh = radost

Prakticky každá fyzická aktivita by měla být primárně radostí. Pakliže máte pocit, že běháte proto, že musíte, nebude ze sportu takový požitek, jaký by mohl být. Nesnažte se ze sportu dělat povinnost, spíše se držte na vlně radosti a běhat se najednou bude lépe i výsledky budou viditelnější.

Boty vybírejte nejen podle dolních končetin, ale také podle terénu, na kterém budete běhávat
Boty vybírejte nejen podle dolních končetin, ale také podle terénu, na kterém budete běhávat

Běhání během poledne je čisté tabu

Každému běžci vyhovuje trochu jiná hodinka, během které vyráží vstříc svým denním kilometrům. Zatímco někteří jsou nadšení ihned po probuzení, jiní k běhu přistupují během večera. Ať už vás to láká ke sportu v ten či onen čas, je to v pořádku. Tabu je pouze běhání v poledne, kdy je sluníčko nejvíce nebezpečné. 

Vrstvěte se jako cibule

Závěrem dodáme jeden drobný tip či zásadu, které se držet hlavně během chladných měsíců. Ve chvíli, kdy se budete oblékat, vrstvěte se jako cibule. Zkrátka a dobře navlékejte jednu tenkou vrstvu na druhou, nesázejte na pár tlustých, které by efektivně nepohlcovaly pot.

Foto: Unsplash.com

Zkušenosti čtenářů

Stenly

Ono nakonec i to poledne nemusí být až tak tabu, naopak proč tělo trochu trochu neutužovat, některé závody by mohly trochu překvapit. V každém případě to chce trochu rozumu, určitě něco na hlavu příp. i zátylek, pití taky potěší a hlavně upravit tempo, někde jsem četl poučku (Škorpil?) o kolik procent snížit tempo v závislosti na teplotě.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: