Zdeněk Kříž, aktuálně nejlepší český ultra horský běžec vám poradí a odpoví na vaše dotazy týkající se tréninku, výživy a vybavení týkajících se běhání v horách.
Zdeněk Kříž odpovídá na vaše dotazy
Zdeněk je velmi zkušený a léty prověřený sportovec a běžec, který se specializuje na dlouhé běžecké závody v horách. Připravili jsme pro vás tedy běžeckou poradnu, kde mu můžete klást podrobné dotazy týkající se tréninku, výživy a všeho s tímto souvisejícím.
Pravidla:
Dotazy pište do komentářů přímo pod článkem.
Pokládejte konkrétní dotazy, ideálně podložené nějakými fakty, aby Zdeněk mohl odpovědět a mělo to smysl nejen pro vás, ale třeba i pro ostatní čtenáře. Nepokládejte tedy dotazy typu: „Jak se mám zlepšit v běhu do kopce.“
Poradna bude aktivní od 5. 4. 2017 do 19. 4. 2017. Veškeré dotazy položené v tomto termínu Zdeněk zodpoví.
Představení Zdeňka Kříže
Zdeněk Kříž je sportovec, který si prošel hned několika sporty najednou. Zdeněk pochází z vesnice Hodice na Českomoravské Vysočině poblíž Telče a jeho cesta k běhání vedla přes spoustu sportů jako skialpy, fotbal, hokej, ale také horská cyklistika, z nichž většinu z nich dělal na vrcholové úrovni. V mládí si ale prošel kvalitní atletickou průpravou v Jihlavě, z které, jak sám tvrdí, těží dodnes.
Ahoj Zdeňku, především respekt k Tvým výkonům a klobouček dolů… Můj dotaz směřuje k ultra, ke kterému se na podzim chystám. Délka 64 km, převýšení asi 1500m. Jde mi zejména o to, jak efektivně trénovat – zda spíše objemy při nízké TF, nebo tempové tréninky. V současnosti běhám cca 50-60 km týdně, z toho cca 15-20 je při nízké TF. Další část dotazů je k výživě na tento závod, který potrvá asi 6 hodin (to je velmi hrubý odhad) – gely, ionťáky, banány, datle…? Lze se řídit třeba obsahem přijmutých sacharidů na kg mojí hmotnosti za hodinu? Díky moc za odpovědi.
Ahoj Martine, trénink je dlouhodobý proces, který má nějaká obecná pravidla, která jsou daná (6-8 týdnů obecná vytrvalost v nízkých tepech, 4 týdny silová příprava, 4-6 týdnů tempová a předzávodní příprava, 8 týdnů závodní období, potom období „transition“, kdy odpočíváš a regeneruješ na novou sezonu). Samozřejmě do přípravy vstupuje spousta proměnných, které ale může rozkodovat pouze tvůj trenér, který tě dlouhodobě zná a pracuje s tebou.
Co se týká jídla, tak mám jenom jednu radu. Rozhodně před závodem a v průběhu závodu neměň nic, co znáš z běžného života. Je lepší jíst třeba ne úplně ideální stravu, ale na kterou je tvoje tělo zvyklé, než nárazově měnit jídelníček kvůli závodu.
Super 🙂 https://www.svetbehu.cz