1. místo na JMS 2013, štafety |
2. místo na akademické MS 2014, štafety |
3. místo na AMS 2014, smíšené sprintové štafety |
7. místo na AMS 2014, krátká trať |
Vendula Horčičková, reprezentantka České republiky v orientačním běhu pochází z Přerova a jejím domovským klubem je OOB TJ Slovan Luhačovice. Její tratí je trať klasická a v roce 2013 dosáhla na juniorském mistrovství světa na vítěznou příčku ve štafetách. Jinak se věnuje studiu magisterské psychologie.
Jak ses k běhání dostala?
K orienťáku mě přivedla mamka, která běhala od své vysoké. Takže já jsem se na závodech pohybovala od mala a postupně se z hraní v lese stalo běhání v lese. Nejdřív jsem běhala s mamkou kategorii rodičů s dětmi a a asi od 8 let jsem začala běhat sama.
Čtěte také více článků v sekci Orientačního běhu. V průběhu sezony pravidelně vychází články z těch nejdůležitějších akcí v ČR i v zahraničí. Dalším přínosem jsou rozbory postupů našich reprezentantů. |
Parkrát se mi samozřejmě stalo, že jsem se pořádně ztratila, ale stejně mě to koukání do mapy a běhání v lese pořád moc bavilo. Doteď si pamatuji ten super pocit, když jsem poprvé vyhrála nějaký závod – byl to oblastní žebříček v Čechách pod Kosířem v roce 2004.
A tak když někoho sport baví a ještě mu docela jde, bylo by vlastně divné ho dál nedělat 🙂
Jak a čím se motivuješ před závodem?
Motivace před závodem mi většinou neschází. Stačí si uvědomit, jak důležitý závod to je a co bych v něm chtěla dosáhnout a motivovaná jsem hned dost.
Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?
Klasická trať.
Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?
Je to kolem 10 hod/55 km.
Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?
Aktuálně prevence zranění – specifické posilování různých partií, především středu těla a kotníků.
Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?
Na tréninky Kamenný vrch, Brno.
Co je základem tvé stravy před a po závodě?
Závody většinou startují dopoledne, takže předzávodní jídlo je pro mě snídaně. Nejčastěji bílý jogurt s čerstvým ovocem a müsli a pomerančový džus.
Po závodě se potom snažím doplnit rychle sacharidy, takže nejprve nějaké ovoce a potom normální jídlo obědového typu založeného hlavně na příloze, např. těstoviny.
A co si dáváš průběhu závodu (pokud vůbec)?
Naše závody jsou tak krátké, že se během nich nestíhá moc pít, natož jíst. Ale pokud něco na občerstvovacích stanicích piji, tak je to voda.
Využíváš nějaké gely nebo doplňky stravy?
Vyjímečně si v závodě na klasické trati dám tabletku Enervit, jinak nepoužívám nic.
Jaké je tvoje oblíbené vybavení?
Nejraději běhám v Inov-8 botech a na závody používám boty značky VJ Sport.
Bez jakého vybavení se neobejdeš?
Já se neobejdu bez svého čipu, buzoly a pořádných bot. Takže ostatním bych doporučila rozhodně investovat do kvalitní obuvi, která jim bude sedět.
Děláš nějaké doplňkové sporty?
Do 15 let jsem veslovala, ale pak už se to přestalo dát stíhat. Teď si v zimě ráda zaběžkuji nebo zalyžuji, v létě je to pak kolo nebo kolečkové brusle. Celoročně pak chodím ráda plavat a posiluji.