TOMÁŠ KŘIVOHLÁVEK

Rekordy

Maraton 2:44 zatím :)
Půlmaraton 1:13:49 zatím :)

Největší úspěchy

5. místo ve Skyrace na MS do 23let ve skyrunningu
31. místo na Ring of Steall Skyrace na MS ve Skotsku mezi dospělými
2. místo na rakouském Gletschers Trailrun 22K
TOMÁŠ KŘIVOHLÁVEK – reprezentant ve skyrunningu z Jeseníků: „Měli bychom umět trénink přizpůsobit pocitům.“

Nepamatuju si doby, kdy bych neběhal…

Jak ses k běhání dostal?

Běhám od malička, vlastně si nepamatuji, kdy bych alespoň trochu neběhal. Zásadní roli v mých běžeckých začátcích hrál seriál běžeckých závodů na Šumpersku zvaný Chlapácký běh. Právě v rámci tohoto seriálu jsem se i zúčastnil svého prvního dětského běžeckého závodu, když mi byly asi 2 nebo 3 roky a postupem času jsem přešel na Chlapácké běhy pro dospělé. Zlom nastal v roce 2015, když jsem dostal možnost zúčastnit se nultého ročníku juniorského MS ve skyrunningu v italském Gran Sassu. Tato disciplína se mi opravdu zalíbila a řekl jsem si, že takové závody chci běhat.

Na co se specializuješ?

Zaměřuji se na skyrunning a horské běhy. Rád si ale zaběhnu i běhy do vrchu, silnici nebo výjimečně i na dráze. Dá se říct, že mě baví asi všechny druhy běžeckých závodů, ty v horách a v přírodě jsou ale pro mě jednoznačně číslo 1.

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?

Těžko jmenovat nějaký konkrétní závod, každopádně nejraději závodím v horách a technicky náročném terénu. Vždy se ale také rád vracím na domácí Chlapácké běhy, které mají nenapodobitelnou rodinnou atmosféru.

Měli bychom umět trénink přizpůsobit pocitům

Jak a čím se motivuješ před závodem?

Před velkými závody se nijak zvlášť motivovat nepotřebuji a snažím se být soustředěný na závod, abych podal co nejlepší výkon. U menších závodů to bývá u mě s motivací někdy složité a ne vždy jsem schopný jít „nadoraz“. Tyto závody ale beru spíše jako trénink a přípravu na ty hlavní, takže vlastně o nic nejde. 🙂

Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?

Myslím, že něco jako nejdůležitější součást tréninku neexistuje. Nejdůležitější je podle mě naopak správně nakombinovat jednotlivé prvky tréninku tak, aby společně zapadaly do celkové přípravy. Důležité je také umět trénink přizpůsobovat aktuálním pocitům.

Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?

Trénink počítám spíš na hodiny než na kilometry, navíc se tréninkový objem dost liší v průběhu roku. Mohu ale říct, že včetně jiných sportů (v létě kolo, v zimě běžky a skialpy), to bývá většinou mezi 10 a 14 hodinami týdně. V závodním období méně, během soustředění více.

Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?

Okolí Nového Malína, Jeseníky a oblast Králického Sněžníku.

Snažím se vařit z čerstvých surovin

Jak se stravuješ? Co je základem tvé stravy před a po závodě?

Celkově se snažím, aby byla strava vyvážená a ideálně z čerstvých surovin. Před závodem to bývá jídlo bohaté na sacharidy, oblíbil jsem si sladkou rýžovou kaši. Po závodě si dám to, na co mám chuť.

A co si dáváš průběhu závodu?

Při delších závodech jím energetické gely nebo bonbóny a také tablety proti křečím. K pití vodu nebo ionťák.

Využíváš nějaké gely nebo doplňky stravy?

Žádné speciální doplňky stravy nevyužívám.

Jsi vegetarián nebo vegan?

Nepovažuji se ani za jedno. Každopádně maso jím minimálně, zejména v porovnání s běžnou populací.

K výbavě beru i papírové ubrousky…kdyby náhodou…

Jaké jsou tvoje oblíbené boty?

Takové nemám, vybírám vždy ty, které jsou nejvhodnější pro daný trénink nebo závod.

A jaké bereš na závod?

Podobně jako u minulé otázky, záleží na terénu, náročnosti a délce závodu. U závodních bot je pro mě důležitá také jejich hmotnost.

Bez jakého vybavení se neobejdeš?

Boty, kraťasy, triko, hodinky s hrudním pásem a taky papírové kapesníky, kdyby náhodou. 🙂

Děláš nějaké doplňkové sporty?

Do tréninku rád zařazuji i další vytrvalostní sporty. V létě jezdím na kole, v zimě na běžkách a od loňska i na skialpech. V minulosti jsem po mnoho let kombinoval běh s florbalem, který jsem hrál za FbC Asper Šumperk. Po přechodu do mužské kategorie jsem ale pochopil, že s mojí fyzickou konstitucí to není sport úplně pro mě. Navíc jsem nedosahoval takové výkonnosti, jaké bych chtěl a proto jsem postupně přešel pouze k běhu.

Největší úspěchy

Nejvíce si cením letošního 5. místa ve Skyrace na MS do 23let ve skyrunningu v italském Gran Sassu a 31. místa na Ring of Steall Skyrace na MS ve Skotsku mezi dospělými, kde startovali ti nejlepší horští běžci světa. Také jsem byl letos spokojen s 2. místem na rakouském Gletschers Trailrun 22K. Každopádně věřím, že jsem schopný se nadále zlepšovat a doufám, že velké výsledky teprve přijdou.

Děkujeme za rozhovor a držíme palce, ať se daří!

/fotografie: archiv Tomáše Křivohlávka, Tomáš Bubela (MS 2018 Skotsko), Discover Abruzzo (MS U23 Gran Sasso 2018), trailshot.com (ME 2017 Gorbeia Suzien)/

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: