Jak ses k běhání dostala?
Začínala jsem s gymnastikou (mamka byla trenérka), ale jednoho dne jsem rodičům řekla, že chci dělat atletiku. Ti mě vždycky podporovali a přihlásili mě do atletického kroužku v Nové Pace a poté v Jičíně. Atletice se věnuji od 5. třídy ZŠ, začínala jsem u sprintů a postupem času jsem se dostala ke středním tratím. V posledních letech mě trápily zdravotní problémy a tak jsem skončila s dráhovou atletikou a přešla na dlouhé tratě mimo dráhu a byl to určitě krok správným směrem, protože mě běhání těší a baví jako nikdy víc a i po zdravotní stránce mi to prospívá.
Na co se specializuješ?
Jako žákyně sprinty, dorost a junioři – střední a delší tratě, v současnosti dlouhé tratě mimo dráhu – od 5km/10km výš. Myslím, že v budoucnu bude moje ideální trať půlmaraton až maraton (ten jsem letos běžela poprvé a určitě ne naposled).
Jak a čím se motivuješ před závodem?
Mívala jsem typické předstartovní problémy s nervozitou, a proto jsem nedokázala předvést to, na to jsem měla. Nyní, když jsem začala běhat dlouhé tratě mimo dráhu se běháním bavím, snažím se každý závod užít a to je asi to nejlepší, co člověk může udělat. Sama jsem ze svých výkonů tak překvapená, že tomu moc stále nemůžu uvěřit. Určitě mi také pomohlo, že jsem začala běhat se skupinou adidas Runners Prague. Připojit se může každý – vybíháme každé úterý a čtvrtek v 18:30 z prodejny Adidas Na Příkopech.
Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?
RunCzech závody v Praze – půlmaraton, maraton, Birell GP.
V současné době trénuju především obecnou vytrvalost
Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?
80-100km + chodím 1-2x týdně plavat.
Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?
Můj trénink se v současné době odehrává především v obecné vytrvalosti – tj. klusání a pak si v týdnu dám 1-2x tréninky – buď ANP, kopce, intervaly, fartlek. V tomto stylu a systému jsem se našla a vyhovuje mi to. S tréninkem mi také pomáhá trenér Jan Pernica.
Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?
Praha 6 – obora Hvězda, Divoká Šárka, Ladronka.
Do půlmaratonu se při závodě neobčerstvuju
Jak se stravuješ? Co je základem tvé stravy před a po závodě?
Nejsem úplná vegetariánka, ale řekla bych, že tak ze 75%.
U závodů záleží na tom, v kolik hodin se konají.
Na snídani před závodem mám ráda ovesnou kaši s rostlinným mlékem, datlemi, oříšky. Pokud je závod až večer, tak k obědu si dám těstoviny se zeleninou. Vždycky 2 hodiny před závodem si sním nějakou energetickou tyčinku a ovoce, oříšky.
Po závodě pak doplňuji energii sacharidy a bílkovinami.
A co si dáváš průběhu závodu?
Do půlmaratonu se při závodě neobčerstvuji. Při svém prvním maratonu jsem pila iontový nápoj a snědla 2 tablety Nutrend.
Využíváš nějaké gely nebo doplňky stravy?
Gely nevyužívám. Z doplňků stravy pak BCAA, výživu na klouby a magnesium.
Bez běžeckých hodinek už bych nevyběhla
Jaké jsou tvoje oblíbené boty?
tréninkové – Adidas Glide
Jaké boty bereš na závody?
Na závody beru Adidas Adizero Adios – jednoznačně můj favorit!
Bez jakého vybavení se neobejdeš?
Už bych asi nevyběhla bez běžeckých hodinek (Garmin). Mám ráda přesné informace o tom, kolik jsem uběhla. Ráda si pak dělám různé analýzy.
Děláš nějaké doplňkové sporty?
Plavání, posilování a jóga, jízda na kole a na bruslích – především v létě.
Osobní rekordy
Maraton: 3:04:04 (2017)
Půlmaraton: 1:17:13 (2017)
10 km: 35:17 (2017)
5 km: 16:45,32
3000m př. – 10:26,55 800m – 2:09,69 1500m – 4:28,40
Největší úspěchy
Určitě výsledky z minulých 2 víkendů – tzn. 4. místo na Birell GP Praha a osobní rekord a pak především 2. místo na Ústeckém půlmaratonu Run Czech 16.9.2017 – běžela jsem teprve svůj druhý závodní půlmaraton a oproti tomu z Prahy jsem se zlepšila o necelých 5 minut. Takový výsledek jsem absolutně nečekala a hlavně vím, že tam jsou rezervy, protože druhá polovina závodu byla rychlejší a v závěru jsem měla síly a dobíhala jsem s úsměvem.
Také si pak cením toho, že jsem se dokázala kvalifikovat na ME atletů do 23let na 3000m př.