PETRA MÜCKOVÁ

Největší úspěchy

Orobie Ultra Trail IT (1. žena, 15. celkově)
Tatranská Šelma SVK (1. žena)
Tor des Geánts (8. žena, 66. celkově)
L´Echappee Belle 2017 (4. žena, 1. finišer z ČR)
PETRA MÜCKOVÁ – „dálkoplazkyně“, která běhá ultra traily v barefootech

„Dálkoplazecké“ vzdálenosti a komunita kolem nich mi vyhovují

Jak ses k běhání dostala?

V roce 2011 jsem se Zuzkou Bartasovou (roz. Urbancovou) absolvovala Beskydskou sedmičku, tehdy turisticky, v pohorkách a s jediným cílem „dokončit“. Účastnila jsem se také dalších ročníků B7 a LH24 a zjistila jsem, že mi tyto vytrvalostní akce vyhovují.

Od roku 2013 jsem se účastnila mnoha „stovek“ v Česku a na Slovensku. Stala jsem se součástí CZ-SK dálkoplazecké komunity a našla si zde nové kamarády. Postupně jsem začala přidávat na rychlosti a prokládala rychlou chůzi během.

První zahraniční závod nad 100 km jsem absolvovala v roce 2014, a to TDS (součást série závodů UTMB).

Na co se specializuješ?

Mou oblíbenou disciplínou jsou ultra-traily s distancí nad 100 km. Preferuji hodně kopcovité a technické trasy. Vyhýbám se asfaltovým a rovinatým tratím.

Jak a čím se motivuješ před závodem?

Dávám si vlastní cíle (za jaký čas chci závod dokončit). Na start se snažím postavit v pozitivní náladě, bez stresu a těším se, že poznám nová místa.

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?

Malofatranská stovka, Štefánik Trail, Jesenická stovka

Ráda trénuju v prudších kopcích se zátěží v batohu

Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?

Nevedu si tréninkový deník ani nemám předem naplánované tréninky. Když mám volný víkend tak si jdu zaběhat do Beskyd. V létě jezdím dle časových možností do práce na kole (do 100 km/týdně).

Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?

Ráda trénuji kratší distance v prudkých kopcích, ideálně se zátěží v batohu. Kopce mě opravdu baví. Jsem si vědoma, že je velmi důležitý také běh po rovině, který mě na stovkách hodně zrychlí.

Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?

Nejraději trénuji doma v Beskydech na nejbližším kopci, na Velkém Javorníku. Na vrcholu si vždy vyběhnu na rozhlednu a pokochám se výhledy do všech stran. Za odměnu se často zajdu ohřát na tamější chatu.

Fandím frutariánství a vitariánství

Jak se stravuješ?

Jsem fanda frutariánské a vitariánské stravy. Ráda si dám hlavně čerstvé ovoce, v našich podmínkách jsou TOPkové banány. Pochutnám si také na salátu s kvalitním tukem (avokádo, popř. dobrý olej). V létě se tímto způsobem dokážu stravovat, v zimním období je to komplikovanější, nabídka čerstvých plodů není tak bohatá.

A co si dáváš v průběhu závodu?

Kila banánů a pomerančů si do batohu samozřejmě nevezmu 🙂 Převážně s sebou nosím sušené ovoce (meruňky, švestky, fíky), datle sušené i čerstvé, domácí chilli raw sušenky. Na pití s sebou mám vždy vodu.

Využíváš nějaké gely nebo doplňky stravy?

Na závodech používám gely a BCAA od Nutrendu. Ale je pravda, že od gelů pomalu ustupuji a snažím se fungovat více na cukrech z ovoce.

V civilním životě si občas dám „kůru“ s doplňky jako železo, chlorela, různé byliny a houby.

Jsi vegetarián nebo vegan?

Dalo by se říct, že mám blízko k veganské stravě, ale občas si dám mořské plody nebo sushi (hlavně když se dostanu k moři, kde si můžu dopřát takové jídlo z čerstvých surovin).

Vždycky běhám s ALU folií a kapesníčkami

Jaké jsou tvoje oblíbené boty?

Poslední rok a půl se obouvám pouze do barefootové obuvi značky VIVOBAREFOOT – v civilním životě i při sportu. Mé nejoblíbenější běžecké modely jsou Primus SG a Primus FG.

A jaké bereš na závody?

Většinou jsou to VIVOBAREFOOT Primus SG, které mají výbornou podrážku do těch nejextrémnějších podmínek (bahno, sníh). V létě na kamenitých trailech jsou vhodnější Primus FG.

Bez jakého vybavení se neobejdeš, co bys doporučila ostatním?

Musí mi perfektně sednou běžecký batoh. Oblíbila jsem si batohy z běžecké série Via Trail od MONTANE.

V závodě i v tréninku mám s sebou vždy ALU fólii a vlhčené kapesníčky. Na ultra nosím vždy náhradní čelovku, popř. přidám ještě náhradní AKU do čelovky.

Na ultra-traily s velkým převýšením beru vždy hůlky.

Děláš nějaké doplňkové sporty?

Při prvním zranění nebo přetížení přijde každý běžec na to, že jednostranná zátěž není pro tělo dobrá. Každý fyzioterapeut nám potvrdí, že je nutné cvičení pro zpevnění vnitřních svalů. Velmi jsem si oblíbila jógu, při které se dá tělo nejen kvalitně vyrýsovat, ale také dobře protáhnout. Po letech jsem opět přišla na chuť také silniční cyklistice. Při běhu mám nejraději co nejtechničtější terén, na kole zase nejhladší asfalt 🙂

Největší úspěchy

Celkově celá sezóna 2016, především:

Orobie Ultra Trail IT (1. žena, 15. celkově)

Tatranská Šelma SVK (1. žena)

Tor des Geánts (8. žena, 66. celkově)

L´Echappee Belle 2017 (4. žena, 1. finišer z ČR)

Děkujeme za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů!

/fotografie: archiv Petry Mückové a Lukáš Budínský/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: