PETRA MACUROVÁ

Rekordy

Maraton Pouze horský maraton Trail maniacs 47km-05:51:02, Perun Skymarathon 05:29:33
Půlmaraton Neběžela v soutěži
10 km Neběžela v soutěži
5 km Neběžela v soutěži

Největší úspěchy

LH 24 2016 - 2. místo celkově v ženách + 1. místo v MČR
4. místo Perun Skymarathon - MČR v Sky Marathonu
B7 2018 - 1. místo v ženách celkově 14:55:55
PETRA MACUROVÁ – trailová běžkyně a vítězka Beskydské sedmičky 2018: „Měli bychom dobře znát svoje tělo.“

S trailovým během jsem začala ve Skandinávii

Jak ses k běhání dostala?

Ke sportu celkově mě přivedli rodiče. Hlavně taťka, který sám celý život aktivně sportoval. Nedá se říci, že to bylo zrovna k běhu. V létě jsme chodili na kolo a turistiku a v zimě běžecké a sjezdové lyžování. Aktivně jsem hrála asi 6 let volejbal. K běhu jako takovému jsem se dostala na střední škole účastí na různých atletických soutěžích, většinou 800m na oválu a nějaké přespolní běhy do 5km. Závody jako takové jsem ale nikdy moc ráda neměla, takže jsem se jich ani pravidelně neúčastnila.

K trailovému běhu mě přivedlo až období mého pobytu ve Skandinávii, přesněji v Norsku. Tam jsem se přestěhovala ve svých 30 letech a krásná příroda a chladné podnebí tam k tomu přímo vybízely. Ale v zásadě běhám pro sebe a pro radost, dobrý pocit, náladu a zatím mě to stále naplňuje.

Na co se specializuješ?

Nedokážu říct, na co se až tak specializuji. Jak už jsem uvedla výše, moc běžeckých závodů za sebou nemám, ale měla jsem štěstí, že ty, co jsem absolvovala, byly po většinou zpečetěny medailí nebo hezkým umístěním. Obecně se dá říct, že se tedy „specializuji“ na delší tratě cca 20 km a výše.

Jak a čím se motivuješ před závodem?

Většinou pozitivními lidmi okolo a zkušenostmi z minulých zážitků při závodech. Ale všeobecně je to o stávající situaci. Motivuji se hlavně v přítomném okamžiku a tak se snažím i přemýšlet…vytěžit z konkrétní situace maximum.

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?

Nedokážu to říct, protože jich za sebou moc nemám, jak už jsem zmínila. Každý závod je něčím jedinečný.

Pro správný trénink by člověk měl dobře znát svoje tělo

Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?

Nemám přesné číslo. Jak jsem už psala, běhám pro radost a proto, že mě to baví. Do práce se snažím jezdit na kole, když je hezky a jedna cesta je cca 25 km. Třikrát v týdnu se to snažím proložit výběhem na nějaký beskydský kopec. Nedá se ale vůbec mluvit o nějakém pravidelném objemu každý týden. Vše záleží na momentálním rozpoložení z práce, energii a také volném čase, kterého je všeobecně málo. Ale záleží, jak si to člověk uspořádá.

Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?

Asi bych řekla, že objem a nějaká pravidelnost. Osobně trénuju tak max hodinu až dvě denně nebo obden. Při takovém množství se amatérovi těžko napasovává strava, která je podle mě nedílnou součástí celého tréninku a následně pak případných závodů. Zvláště pak ty dlouhé tratě jsou odvislé hodně od toho, jak je člověk naučený jíst, kolik má přijmout energie, jak zná své tělo, co mu dělá dobře, atd…

Pokud člověk ví, že bude po práci trénovat, musí už myslet na stravu od rána nebo alespoň já to tak mám. Někdo to tak mít nemusí, ale to, jak se pak během tréninku cítí a jaký podá výkon, bude vypovídající.

Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?

Běhat se dá všude, záleží, jakýma očima se člověk na oblast, kde právě je, dívá, a jaký zážitek si z toho chce odnést. Mně se líbí všude, ale ve známém prostředí se cítím jistější a „jako doma“. Takže momentálně Beskydy.

Alkohol moc nepiju

Jak se stravuješ?

Snažím se jíst zdravě každý den a moc nepiju alkohol. Nicméně mám hodně přátel a jsem společenská, což se často těžko skloubí 🙂 Mám ráda sladkosti a i nezdravá jídla, ale když se tím člověk necpe každý den, tak si myslím, že to celkovému harmonogramu nemůže ublížit.

Před závodem se snažím dodržovat obecné rady výživových poradců a čerpám i z vlastně nabytých zkušeností, takže ve stravě převládají dlouhé cukry a méně bílkovin. Po závodě se zase bílkoviny snažím doplnit pro zachování svalové vrstvy a dobrou regeneraci.

Maso jím, ale ne až tak často. V dnešní době se dají bílkoviny krásně nahradit í jinými potravinami a osvěta i informace v tomto výživovém odvětví jsou daleko lepší a dostupnější než kdy v minulosti.

A co si dáváš v průběhu závodu?

Miluju banány a při závodech jich využívám často. Prokládám je raw tyčinkama, a nebo nějakou rýžovou kaší.

Vždycky ale záleží, jak je závod dlouhý. Když je kratší a rychlejší, třeba 20 km, tak volím pouze rychlé, krátké cukry. Na delších už jím v podstatě cokoliv i třeba chleba se salámem. Piju většinou čistou vodu, sem tam nějaký ionťák a na žaludek třeba colu.

Využíváš nějaké gely nebo doplňky stravy?

Nevyužívám. Beru vápník a hořčík preventivně tak 2x v týdnu, ale jinak jím normální stravu, jak jsem psala výše.

K běhu stačí hlavně chuť a dobrá nálada…

Jaké jsou tvoje oblíbené boty?

La Sportiva Bushido – v létě

Salomon Speed Cross – v zimě

Bez jakého vybavení se neobejdeš, co bys doporučila ostatním?

Běžecký batoh, neprofoukavá tenká bunda a dobré boty.

A hlavně chuť a dobrá nálada.

Děláš nějaké doplňkové sporty?

Kolo, squash, lyže, běžky.

Děkujeme za rozhovor a ať se daří!

/fotografie: archiv Petry Macurové/

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: