Děkujeme za rozhovor a ať se daří!
/fotografie: archiv Milana Šumného/
Aktuálně určitě 5. místo na letošním Spartathlonu a nejrychlejší český nováček na Spartathlonu. |
Vítězství na TMMTR 2018 - 100 mil. |
Vítězství v Albi 24h. ( 2017 ). |
Jak ses k běhání dostal?
Běhat jsem začal díky kamarádovi Pavlovi, s kterým jsem začal cvičit. A bylo mi doporučeno se před cvičením zahřát krátkým výklusem. Asi nikdo nepředpokládal, jak to dopadne. 🙂 Takže díky Pavlíku!
Následně jsem běžel desítku, půlku, maratón a pak už to šlo dále a dále…
Na co se specializuješ?
Mám rád dlouhé běhy. Převážně na silnici, ale nemám problém ani s terénem, do kterého rád zavítám. Baví mě i 24 hodinovky na okruzích.
Co je pro tebe nejlepší trénink na ultra?
Nejlepší trénink na ultra jsou moje děti (Martínek 10 a Barunka 12), které na mě vždy netrpělivě čekají, až doběhnu z dlouhého tréninku. Hned následuje fotbalové nebo volejbalové utkání. Případně výlet na kole nebo kolečkových bruslích. 🙂 Vyrůstal jsem ve sportovní rodině a ke sportu jsem měl vždy velmi blízko.
Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?
Není to závod v pravém slova smyslu, ale nejraději jezdím na 24h do Františkových Lázní, kde je vždy úžasná atmosféra a skvělí lidé.
Jak a čím se motivuješ před závodem?
Závody beru jako odměnu za trénink a samotný závod si užívám. Důležitá je pro mě vizualizace samotného závodu, který si v hlavě proběhnu nesčetněkrát. Následně se zavírám sám do svého vnitřního světa a běžím…
Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?
Pro mě důležitý tréninkový plán jako celek. Tréninkem se bavím. Nejedná se jen o běžeckou část, ale jde i o cvičení těla, plavání a určitě i regenerace jako je fyzioterapie nebo návštěva kryo centra.
Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?
Průměrně běhám 100-120km týdně. Někdy je to 80, jindy 130. Podle toho, ve které jsem fázi přípravy.
Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?
Rád běhám kdekoli se zrovna nacházím. Ať už je to pracovně nebo rodinná dovolená. Nicméně několikrát v roce se vydám zaběhat si na Sněžku, kde to mám rád.
Jak se stravuješ? Co je základem tvé stravy před a po závodě?
Snažím se jíst zdravě a díky mé ženě se mi to daří. Jím výhradně bezlepkovou stravu bez přidaného cukru. Večer před závody preferuji bezleplové těstoviny s kuřecím masem, špenátem a smetanou. Ráno pak bezlepkový chléb z chia mouky, sýry a marmeládu.
Po závodě mám nejraději ostrou kuřecí polévku se zeleninou a rýžovými nudlemi. Po trénincích i závodech si pravidelně dávám tvaroh s ovocem a ořechy.
A co si dáváš průběhu závodu?
Během závodu piju iontové nápoje od Sqeezy, případně Isostar. V druhé polovině závodu nesmí chybět espresso. Jídlo je závislé od délky závodu. Do 100km se dá běžet jen na gely, které používám Agave9 a ke konci Sqeezy.
Při delších závodech doplňuji energii mimo jiné ze sušenek, které mi peče moje žena. Dále je pak ideální zeleninová polévka nebo mléčná rýže. Nicméně 24h v Albi jsem odběhal jen na tvarohových koláčcích, zeleninové polévce a rýži.
Využíváš nějaké gely nebo doplňky stravy?
Doplňky stravy: pravidelně užívám Glutamin a macu. Před těžkými tréninky si dávám BCAA. Z gelů je to Agave9 a Sqeezy.
Jaké jsou tvoje oblíbené boty?
Nejraději běhám v Salming Speed 6. Bota, která pravděpodobně byla vyrobena přímo pro mě! 🙂
A jaké bereš na závod?
Salming Speed 6 – odběhal jsem v nich 100 km, 100 mil, 24 h i Spartathlon. Dokonalá bota!
Bez jakého vybavení se neobejdeš?
Určitě se neobejdu bez konopné masti Carun. Kdo maže, ten běží. 🙂 Jinak si vystačím s klasickým běžeckým vybavením. Preferuji kompresní šortky. V horkém počasí je skvělí chladící ručník za krkem, který mě udrží ve správné provozní teplotě.
Děláš nějaké doplňkové sporty?
Rád si zahraji s přáteli golf. Jako regeneraci rád plavu nebo jezdím na kole. A nesmím zapomenout na funkční cvičení, které, i když je v rámci tréninkové jednotky, mě baví.
24h – 236,6 Km (Albi – 2017), 100km – 7:45:35 (Plzeň – 2018), 100mil – 15:12:38 (TMMTR – 2018)
Děkujeme za rozhovor a ať se daří!
/fotografie: archiv Milana Šumného/