JOSEF ŠVERMA

Rekordy

Maraton 3:27
Půlmaraton 1:24
10 km 37:40
5 km 17:20
JOSEF ŠVERMA – propagátor Chi Runningu: „Běhejte s radostí, lehkostí a bez zbytečného úsilí navíc“

K Chi Runningu mě přivedl kamarád během Mírového běhu

Jak ses k běhání dostal?

V první třídě základní školy jsem začal chodit do lehko-atletického kroužku, což byly mé první počátky běhání. V pozdějších letech bylo běhání součástí mé fyzické přípravy dalších sportů jako například karate, kde jsem se propracoval až do národního týmu.

Na co se specializuješ?

Jako běžec se specializuji na vícero aspektů běhu. Někdy se více koncentruji na správnou techniku běhu, tak aby nastavení mého těla bylo co nejefektivnější a nemusel jsem vynakládat zbytečnou energii navíc a vyvaroval se zranění. Jindy se zaměřuji na sebepřekonání při tréninku, například při intervalovém tréninku a v jiných trénincích se snažím přejít do více meditativního rozpoložení – ztišit mysl a užít si každý moment běhu.

Co tě přivedlo k Chi Runningu?

K Chi Runningu mě přivedl kamarád z Londýna, se kterým jsem běžel Mírový běh, což je nejdelší běžecká štafeta na světě, která se snaží spojovat lidi po celém světě a inspirovat je, aby tento svět byl více míruplnější, harmoničtější a přátelštější. Tento kamarád, který již byl instruktorem Chi Runningu, mi dal pár tipů, abych se nemusel při běhu tolik namáhat. Jeho rady byly natolik účinné, že mi v krátké časové době velmi ulehčily běh, což mě přimělo, že jsem se začal o Chi Running více zajímat.

Jaký je ve zkratce princip Chi Runningu  a čím tě zaujal?

Princip Chi Runningu je velice jednoduchý. Nejprve je nutné nastavit správné držení těla, uvolnit zbytečně napjaté svaly a přidat lehký náklon vpřed dle rychlosti běhu. Je to stejné, jako když běží malé dítě ve věku kolem 5 let nebo když člověk vidí lehkost, se kterou běhají afričtí běžci. Na Chi Runingu mě nejvíce zaujalo, jak běh může být opravdu jednoduchý. Běžec může opět získat pocit, jako když byl ještě dítě – běhat s lehkostí, uvolněností, bez zbytečného úsilí navíc a bez zranění.

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?

Můj nejoblíbenější závod, který jsem, zatím, nikdy neběžel :-), ale pomáhám jej organizovat více jak 20 let, je běh na 24 a 48 hodin v Kladně. Miluji nejen atmosféru, ale především výkony běžců, které v průběhu dne/dní kolísají a člověk vidí, jak se s tím každý závodník snaží popasovat svým vlastním způsobem. Je to běh, kde hraje velkou roli nejen fyzická připravenost, ale i psychika běžce.

Nejdůležitější je mít pocit dobře odvedené práce

Jak a čím se motivuješ před závodem?

Před závodem se snažím především ztišit mojí mysl, která tak často zbytečně vytváří napětí ve formě očekávání či přemotivovanosti. Většinou dělám dechová nebo vizualizační cvičení, která mě nejvíce pomáhají. Nejlepší pocit mám, když ze sebe vydám maximum, ale zároveň neočekávám určitý čas. Nejdůležitější je pro mě pocit dobře odvedené práce, jak na fyzické, tak psychické úrovni bez ohledu na dosažený čas.

Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?

Podle mě je vícero součástí tréninku, které jsou důležité a které se navzájem doplňují. Nejen fyzická připravenost, ale i technika běhu a také psychika jsou velmi důležité a je těžké je od sebe oddělit. Nejlepší běžci na světě mají tyto 3 části na vysoké úrovni, proto běhají výborné časy s lehkostí gazely.

Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?

70 až 80 km

Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?

S Mírovým během jsem doslova proběhl kus světa a musím říct, že na světě je tolik krásných míst. Když běžím Mírový běh s pochodní v ruce, tak téměř každé místo na světě je pro mě svým způsobem překrásné. Někde mají krásné hory a moře, jinde obyčejné louky a lesy, které jsou tak nádherné poté, co člověk stráví pár dní v poušti bez stromů.

U nás doma mám asi nejraději přírodu v okolí Nového Boru.

Jako vegetarián se snažím o vyváženou stravu

Jak se stravuješ? Co je základem tvé stravy před a po závodě?

Jako vegetarián se snažím mít vyváženou stravu mezi sacharidy, tuky a bílkovinami. Snažím se jíst co nejvíce zeleniny, ovoce a vyhýbat se bílému cukru a mouce. Před závodem upřednostňuji banán, müsli s medem a po závodě miluji meloun a banán.

A co si dáváš průběhu závodu?

banán, mořské řasy a kokosová voda

Využíváš nějaké gely nebo doplňky stravy?

Jako doplněk stravy pravidelně užívám mladý ječmen.

Krom běhu dělám hatha jógu plavání nebo chi kung

Jaké jsou tvoje oblíbené boty?

Vyzkoušel jsem mnoho značek a téměř každá značka má boty, která mi vyhovovaly. Rád běhám v botách Mizuno, Inov8, Altra, Sketchers, Brooks.

A jaké bereš na závod?

Mizuno Wave Hitogami

Bez jakého vybavení se neobejdeš?

Osobně se obejdu bez všeho kromě trička, trenek a obuvi. Rád však používám hodinky s GPS, ale často běhám i bez nich.

Děláš nějaké doplňkové sporty?

plavání, hatha jógu, chi kung a meditaci

Největší úspěchy

Jako úspěch si nejvíce cením každého dne, kdy jsem opravdu šťastný. Ve chvíli, kdy je mé srdce plné radosti a harmonie, má mysl nevytváří zbytečné starosti či problémy a tento svět je dokonalý a všichni lidé jsou svým způsobem dokonalí, alespoň v mých očích.

Děkujeme za rozhovor a ať se daří!
/fotografie: archiv Josefa Švermy/

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: