Rock Point HV Beskydy - 2.místo
1. místo Lysacup
3. místo na mistrovství Moravy a Slezska v běhu do vrchu.
Jan Wita

Našim dalším běžcem týdne je Jan Wita, beskydský běžec a hokejsta. Honzu to táhne spíše do hor a tak na Lyacupu prohání ve třinácti letech mnohem starší a zkušenější běžce. Kromě toho, že můžete vidět na závodech Honzovy záda, ho můžete potkat i s foťákem v ruce, když na závodech fotí běžce a běžkyně.

Silnici moc neběhám, raději mám kopce

Jak ses k běhání dostal?

Před 2 lety jsem začal chodit po horách a na konci roku 2017 jsem poprvé zkoušel po horách běhat. Potom jsem začal každý týden chodit na Lysou horu. K běhaní mě přivedl můj otec.

Na co se specializuješ?

Velice mám rád kopce, takže si myslím že kopce a seběhy jsou moje nejsilnější stránka v běhání.

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?

Mezi moje nejoblíbenější patří Lysacup a Rockpoint horská výzva

Jak a čím se motivuješ před závodem?

Před závodem mě motivuje to, že budu mít více zkušeností. V delších závodech chci porazit taťku a v kratších závodech překonat sám sebe.

Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?

Snažím se zdokonalovat výběhy a seběhy, cesta mě moc nebaví, takže většinu tréninku jsem na horách.

Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?

Hraju hokej, takže většinu kilometrů naběhám na hokeji a taky něco navíc takže kolem 30-50 km týdně.

Závody jedu na přesnídávkách a salámu

Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?

Nejoblíbenější běžecká oblast jsou Beskydy, kde jsem také s během začal.

Jak se stravuješ? Co je základem tvé stravy před a po závodě?

Dva dny před závodem se snažím vyřadit maso a jím těstoviny a rýži. Po závodě jím maso a protein.

A co si dáváš v průběhu závodu?

Většinu tréninků a závodů „JEDU“ na přesnídávkách a případně na salámu.

Kombinuju běh s hokejem

Jsi vegetarián nebo vegan?

Nejsem sice vegan ani vegetarián, ale jím z větší častí jen kuřecí maso.

Jaké jsou tvoje oblíbené boty?

Na terén využívám INOV TRAILROC 285 a na silnici ROADRALON 240.

Bez jakého vybavení se neobejdeš?

Neobešel bych se bez běžecké vesty Inov-8 Race Ultra Vest 5.

Děláš nějaké doplňkové sporty?

Jako další sport hraju hokej.

Máš někoho za vzor?

Mým velkým vzorem v běhání je Marek Causidis a Tomáš Maceček a ze zahraničí Kilian Jornet a Xavier Thevenard.

Nejvíce si cením asi RockPoint horské výzvy Beskydy na trase HALF, kde jsem ve dvojici s Richardem Stöckerem doběhl na 2 místě v kategorii muži (43,5km a 2150m převýšení). Také jsem dvojnásobným vítězem etapového závodu Lysacup, kde jsem jednu etapu doběhl na celkovém 32. místě. Také jsem byl 3. v dorostenecké kategorii (15-18let) v mistroství Moravy a Slezska v běhu do vrchu.

Děkujeme za rozhovor, a ať se i nadále daří!

/fotografie: archiv Honzy Wity/