Jan Šeděnka

Rekordy

10 km 39:55
5 km 18:49

Největší úspěchy

Hurricane Heat - 24 hodin
Spartan Race - Ultra
Jan Šeděnka

S projektem Bellis běháme za zdravá prsa

Za jaký klub běháš?

Koně, dobrý koně!!!

Tento rok běhám za zdravá prsa s projektem Bellis, což je projekt Aliance žen s rakovinou prsu. Zaměřuje se na mladé pacientky, které procházejí nebo prošly léčbou spojenou s nádorovým onemocněním prsu. Kromě samotné propagace jsem si k tomu vymyslel svoji vlastní výzvu, a tou je finanční ohodnocení celého mého běžeckého roku. Za běžný běžecký kilometr na konci roku 2019 pošlu 1 korunu a za jeden závodní je to korun 10. Za bednu je to ještě něco navíc. Teď, na konci července je v mém soukromém Bellis kontu něco přes 2 tisíce, což očekávám, že se do konce roku jistě více než zdvojnásobí.

Jak ses k běhání dostal?

Paradoxně to byla operace páteře a nuceně dobrovolné ukončení mých fotbalových aktivit, kterým jsem se věnoval od malička. Bez sportu jsem si dál svůj život nedovedl představit. A jelikož mi soustavný běh nevadil, začal jsem se mu věnovat, a to jak prakticky, tak i postupným vzděláváním. Jsem zatížený na čísla, analýzy a grafy, a tak pravidelně jezdím k Mgr. Tvrzníkovi do Vitalu Praha, kde vždycky zhodnotíme dosavadní posun, zanalyzujeme chyby a domluvíme se na dalším postupu.

Na co se specializuješ?

Na to, abych se na každý běh a závod připravil tak, abych ho mohl dokončit. Zároveň se ale nemám problém po kilometru otočit, když to není ono, naučil sem se však svému tělu naslouchat a popravdě se mi tohle už pár let nestalo, stejně tak neznám svalové zranění (ťukťuk). Tělo systematicky zatěžovat, ale dlouhodobě nepřetěžovat, toho se snažím držet…

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?

Masových, silničních závodů se neúčastním, více mě to táhne na menší závody a měkčí cesty. Celkově to žádné velké závodění není, třeba jen 5-10 závodů ročně, ale na všem si něco najdu. Zátopkovu 10 běhám se svým bratrem ve štafetě, Krosový pohár se svým starším synem, s kamarádem Spartan Race pro zpestření, charitativní Avon běhy se svou manželkou pro dobrou věc, na všem je něco kouzelného, žádný stereotyp.. Srdcovka a vrchol běžecké sezóny je ale poslední 3 roky náročný Posázavský 1/2 maraton, kde se celkově nastoupá přes 500 metrů.

Jsem vděčný za to, že vůbec mohu běhat

Jak a čím se motivuješ před závodem?

Neumím běhat jen tak, což ovšem po všech těch letech ve fotbale, kde se každý trénink a zápas hraje na góly, body a vítězství není nic divného a tuto přirozenou soutěživost sem si sebou přenesl i do běhání. Všechno své úsilí sice směřuji k úspěchům v závodech, medailím, časům, poražení sebe sama i lepších soupeřů, ovšem to nej je pro mě samotný pocit z toho, že vůbec MOHU běhat, což ne každý zraněný nebo vážněji nemocný člověk může říct. Na to se snažím myslet každý jeden den. Nic víc jako motivaci nepotřebuji.   

Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?

Nevím, jestli jde definovat jednu nejdůležitější součást tréninku, snažím se držet základních principů, které už vymysleli chytřejší a dbát na všechny stejně..  Zjednodušeně –  dostatečně tělo zatížit, dát mu najíst a hlavně ho nechat dostatečně odpočinout.. jedno bez druhého nemůže fungovat.

Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?

Záleží na fázi roku, ale Garmin to zprůměroval na 40-50 km, tak to tak asi nějak bude 😀

Před závodem vedou sladké batáty

Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?

Brdy.

Jak se stravuješ? Co je základem tvé stravy před a po závodě?

Jídlo před závodem cíleně upravuji 2 dny předem, vynechávám maso a jím dostatek těstovin, rýže a brambor, oblíbené jsou sladké batáty.

Využíváš nějaké doplňky stravy?

Vyhovují mi suplementy od Enervitu, každý den pak jím Omega 3 a magnesium.

A co si dáváš v průběhu závodu?

Během závodu nejím, piji jen vodu a od 10 km výš mám v kapse sacharidový gel.

Jsi vegetarián nebo vegan?

Maso nevyhledávám ani ho striktně neodmítám.

Bellis pro zdravá prsa
Bellis pro zdravá prsa

K běhání bez hodinek se člověk musí propracovat

Jaké jsou tvoje oblíbené boty?

Nedám dopustit na lety prověřenou značku Asics.

A jaké bereš na závod?

Asics na rovnější a delší trasy, Icebug s hroty na zimní závody a závody Krosového poháru.

Bez jakého vybavení se neobejdeš?

Ještě nejsem ve fázi, že bych vyběhl bez svých hodinek, aktuálně Garmin fénix 3 a momentálně válcuji své unavené nohy, takže masážní válec 🙂

Děláš nějaké doplňkové sporty?

Cvičím TRX, kolu jsem na chuť (zatím?) nepřišel, ale se synkem jezdím pravidelně na rege vyjížďky a  podle času plavání.

Jakých úspěchů si ceníš nejvíce?

Když opominu sem tam nějaké to drobné nachlazení, tak rozhodně to, že mohu sportovat bez zranění a být inspirací pro své dva syny a jít jim příkladem. Jejich výrazy po závodech nebo při samotném pohybu jsou za všechny medaile světa.  Bonusem je několik pódiových umístění spíše na regionální úrovni, ale i tak každý úspěch potěší a je motivací pro další tréninky.

Jako zpestření jsme s kamarádem ruku v ruce prošli od začátku do konce cestou OCR závodů Spartan Race, od Sprintu, Superu a Beastu přes Ultra a všemi třemi Hurricane Heat – 6, 12 a 24 hodin.. Pomyslný vrchol je třídenní Agoge, které se sice o pár let odsune, nicméně v plánu zůstává dál.

Děkujeme za rozhovor, a ať se i nadále daří!

/fotografie: Václav Fialka, archiv Honzy Šeděnky/

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: