10 km | 43:07 (Hornická desítka 2013) |
Obří zkušenost: Beskydská sedmička 2010 |
Vítězství dvojice ženy: LH 24 2019 |
Jak ses k běhání dostala?
Tím, že pocházím z vesnice, bylo pro mě asi vždycky přirozené přesouvat se někam na vlastních nohou chůzí a občas i popoběhnout, chodit po kopcích. K běhání samotnému, a následnému závodění v něm, mě ale určitě inspiroval bývalý hoch, velká běhna 🙂 Takže jsem vlastně začala utíkat za klukama.
Na co se specializuješ?
Moje nejoblíbenější distance se pohybují od 20 do 50 km v terénu, vedou horské maratony. Konkrétně se ale nespecializuji na žádný typ závodů. Co se mi chce utíkat, to utíkám a hlavně když jsou k tomu pěkné výhledy.
Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?
Perun-SkyMarathon
Jak a čím se motivuješ před závodem?
Závody beru jako společenskou událost, u které se proběhnu, takže se na ně obecně těším. Většinou se ale nejvíc těším na pozávodní klábosení a takový ten fajn unavený pocit.
Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?
U mě je to rozhodně pozitivní mysl a radost z prováděné činnosti.
Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?
50-90 km, podle sil, co mi zbývají po práci a jak moc se chce utíkat pejskovi.
Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?
Kolem komína u nás na Morávce.
Jak se stravuješ? Co je základem tvé stravy před a po závodě?
Prakticky jím pořád stejně, bez rozdílu, jestli mě čeká závod. Obecně je asi v mém jídelníčku minimum masa, hodně zeleniny a různé druhy příloh, jako těstoviny, rýže, jáhly, pohanka, polenta, kroupy, quinoa a luštěniny. Moc ráda peču, hlavně sladké buchty, a ujídám u toho syrové těsto 🙂 Vlastně jsem asi nejšťastnější, když si můžu jídlo připravit sama doma, ať už to je jídlo hlavní, dortík, sušenka nebo sušené ovoce. Před delším závodem se snažím jíst poctivěji, to znamená dbát na tři větší jídla za den a neuchytovat 🙂
A co si dáváš průběhu závodu?
Čistá voda, banán se solí, v případě delších závodu gel.
Využíváš nějaké gely nebo doplňky stravy?
Z doplňků stravy poctivě užívám grapefruitové kapky, na posílení imunity. Z gelů mám v poslední době oblíbenou značku GU.
Jaké jsou tvoje oblíbené boty?
Záleží, jakou značku obuvi mám kde zrovna možnost koupit se slevou 🙂 Ale za poslední rok rozhodně vede Salomon S/Lab Ultra. Preferuji minimalistickou obuv z řady Inov-8. Mezi svou běžeckou obuv jsem také zařadila barefoot botky, ve kterých chodím ráda klusat do lehčího terénu.
A jaké bereš na závod?
Podle typu terénu volím Salomon S/Lab Ultra , Inov-8 X-Talon 212.
Bez jakého vybavení se neobejdeš?
Myslím, že na vybavení náročná nejsem a dokonce ani nemusí vždy všechny kousky ladit 🙂 Raději vlastním méně, ale zato kvalitního a odzkoušeného vybavení. V oblibě mám oblečení z merino vlny, od spodního prádla, přes ponožky, mikiny, rukavice až po čelenky.
Děláš nějaké doplňkové sporty?
Ráno se určitě neobejdu bez krátkého jogínského pozdravu slunce. Z dalších sportů jsou to v zimě sjezdovky a běžky, po zbytek roku pak kolo, turistika, občas lezení, slacklina.
Beskydská sedmička 2010 – do té doby jsem si neuměla představit, že zvládnu ujít takový kus cesty, a že to byla v těch pohorkách fuška.
LH 24 2019 – i když jsme si s Peťkou Ševčíkovou utíkaly svůj závod, pořád to bylo se ctí a plným nasazením. Vážím si toho, že jsem mohla běžet v týmu s takovou šikovnou parťačkou a že měl závod takový hezký konec.
Děkujeme za rozhovor, a ať se i nadále daří!
/fotografie: Lukáš Podolák, Jakub Stryk, Lukáš Budínský, archiv Hanky Holoubkové/