ANNA BRYCHTOVÁ

ANNA BRYCHTOVÁ – doktorka triatletka: „Strava a regenerace je stejně důležitá jako samotný trénink“

Přes florbal a běh až k triatlonu

Jak ses k běhání dostala?

Běžecké začátky jsem prožívala po boku mého táty, když mi bylo cca 13 let, tak mě čas od času vzal s sebou na krátký výběh na Sv. Kopečku u Olomouce. Ve 14 letech jsem začala hrát florbal, tréninky 2x týdně mi nestačily a proto jsem si chodila jen tak pro radost zaběhat.  Pak se k té radosti přidala i touha po lepší fyzičce, skončila jsem s florbalem a začala běhat každý den podle tréninkového plánu, který mi v jedné knížce našel taťka., občas jsem se zúčastnila i závodů v okolí. Když jsem v 16 letech potkala svého nynějšího přítele, triatlonistu a šla jsem jej podpořit na triatlonový závod, zalíbila se mi pestrost a proměnlivost triatlonu a už na dalším triatlonu jsem stála na startovní čáře.

Na co se specializuješ?

Běh je pro mě srdcovka, během přípravy (podzim – jaro) si ráda zaběhnu nějaký běžecký závod, nejraději mám ty do 15km v terénu. Během léta se věnuji převážně terénnímu triatlonu: Xterra: 1.5 km  plavání, 40 km horské kolo a 10 km běh.

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?

Jsou to závody, které spojuje: super tratě, hlavně skvělá atmosféra kolem závodů a skvělá organizace, proto se na tyto závody moc rádi vracíme.Závody série Valachytour, Xterra France, Štiavnický triatlon

U závodů je pro mě důležitá atmosféra

Jak a čím se motivuješ před závodem?

Už před sezónou plánujeme seznam závodů. Závody vybíráme podle tratí, organizace a rádi jezdíme tam, kde se potkáváme s kamarády. Těším se pak nejen na závod ale i na setkání s fajn lidmi a tu atmosféru kolem. Když se závod blíží, koukám na fotky a videa z předešlých ročníků… ale čím blíž závod je, tak se začne projevovat i stres a v den závodu mám trochu problém se dokopat ke startovní čáře, to mi s motivací pomáhá okolí. Po zaznění startovního výstřelu jdou obavy stranou a závod si užívám.

Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?

Regenerace a strava, na kterou se nesmí zapomínat a je stejně důležitá jako trénink.

Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?

V průměru odtrénuji kolem 10 hodin týdně,  z toho  cca 3 běžěcké (1. delší vytrvalostní 10-15 km, 2. Tempový  7-10km, a 3. Klus cca 5 km po težším cyklistickém tréninku) zbytek tréninků jako triatlonistka trávím v bazéně, v sedle a posilovně. Tréninkový objem se odvíjí hlavně od služeb v práci a s tím související i únavy, s přítelem se snažíme držet hesla: GO HARD OR GO HOME! (pozn. pracuji jako lékařka na interním oddělení a po 30hod službách se blbě trénujeL)

Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?

Jednoznačně Beskydy!

Jsem zastánce přírodních zdrojů

Jak se stravuješ? Co je základem tvé stravy před a po závodě?

Nedělám moc rozdílů mezi každodenní stravou a stravou před závodem, vzhledem k tomu, že kromě pondělí trávím každý den na tréninku tak se snažím vařit lehko stravitelná jídla.

Před závodem jsem si oblíbila dlouho vařenou tzv. Congee rýži s medem, oříšky, jablečným kompotem a domáci flapjacky..

Po závodě mívám žaludek na vodě a nemůžu do sebe nic moc dostat, tak se snažím alespoň o pořádné doplnění tekutin např. mi sedí mátový čaj s medem a citronem

A co si dáváš v průběhu závodu?

S jídlem během závodu hodně bojuji, při závodech do 1:30h nic nejím, při delším závodě energii doplňuji ve formě gelů, zatím jediné, po kterých nechytám křeče v břiše, jsou gely od značky GU. Není to jídlo, na které se těším, ale pro udržení v těla v obrátkách je nevyhnutelné.

Jako pití Magnosolv, čaj s medem a občas ionťák.

Využíváš nějaké gely nebo doplňky stravy?

Využívám hlavně přírodní doplňky, mám oblíbenou značku: Empower Supplement, každé ráno piji Mladou Pšenici, zobu Chlorellu, po tréninku k doplnění živin, aminokyselin, sacharidů si dávám Complete Synergy. Jsem zastánce, že i když přírodní zdroje obsahují méně AMK, tak jsou komplexní a lépe využitelné a z dlouhodobého hlediska tělo nezatěžují.

Jsi vegetarián nebo vegan?

V pubertě jsem měla takové extrémní období… ale to jsem ještě nevěděla a nepřemýšlela nad tím, jak živočišné produkty výživově nahradit.Mléčným výrobkům ani masu dodnes  moc neholduji. Ráda v kuchyni využívám rostlinná mléka, jím hodně luštěnin, oříšků, různých semínek, ale čas od času si ráda dám i kus masa.

Kromě triatlonu hlavně turistiku

Jaké jsou tvoje oblíbené boty?

Po asfaltu: Asics Dynaflite. V terénu Salomon Sense Pro.

A jaké bereš na závod?

Do terénu si beru Inov8 trail talon 280Po zpevněných cestách Asics Noosa Tri.

Bez jakého vybavení se neobejdeš?

Kolo a plavky 😀 Foam roller, joga matka, teď čím dál více přemýšlím nad koupí kompresních nohavic, které jsem měla možnost vyzkoušet na soustředění (od firmy Reboots) – opravdu super doplněk k regeneraci.

A samozřejmě kvalitní oblečení od firmy Kilpi, kde se podílím na testování a vývoji nových produktů aby byly co nejvíce funkční a vychytané – musím uznat, že Kilpi udělalo velký kus práce a mohu jen a jen doporučit! Jak se říká, neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený sportovec! Například do špatného počasí bych pro běžce doporučila bundu Hurricane.

Děláš nějaké doplňkové sporty?

Mimo sezonu, hlavně na podzim turistiku, nejradši mám, když si nabalíme batoh a jedeme na nějaký větší trek, máme za sebou např. GR 20 na Korsice, Kavkaz v Gruzii, mám ráda ten pocit, když jenom jdeme a myslíme jen, ať máme co jíst a pít a kde postavit stan.

Přes zimu, hlavně letos, když byly v Beskydech skvělé sněhové podmínky běžkujeme, jako motivace i k vyšperkování běžkařské techniky jsou i 2 běžkařské závody, kterých se každoročně účastním.

Občas si vyjdeme i na skialpovou tůru.

Když se sezona blíží, tak už není moc prostoru k dalším sportům. V rámci kompenzace cvičím celoročně jógu.

Chtěl bys něco dodat?

Nakonec bych hrozně ráda poděkovala mým partnerům a lidem kolem mě co mě podporují, bez kterých bych sport nemohl dělat v takové míře.

Největší úspěchy

Největší radost mám, když se na závodě sejde dobrá konkurence a mě se daří držet krok s nejlepšími.

Toto jsou asi moje největší úsěchy:

1.místo Mistrovsví Evropy Xterra (v Age group),  1. Místo  MČR v extrémním kvadriatlon,  Dvojnásobé vítězství v MČR v zimním trialtonu, vítězství v sérii Valachytour….

Děkujeme za rozhovor, a ať se i nadále daří!

/fotografie: archiv Anny Brychtové/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: