Maraton | 2:36:44 |
Půlmaraton | 1:14:10 |
10 km | 35:34 |
5 km | 17:19 |
Jak ses k běhání dostala?
Pro mne jako dítě školou povinné byl můj skoro denní trénik stihnout ranní vlak do školy, na nádraží jsem to měla přes kilometr a často to byl s baťohem na zádech pro mě sprint. K opravdovému závodění jsem se dostala až když můj nestarší syn běžel svůj dětský závod na Hornické desítce, vcelku to flinkal a přesto vyhrál. Mě jeho chování štvalo, tak jsem si řekla – zkus to…a pak jsem zkoušelo znova a znova 🙂
Na co se specializuješ?
Běhám ráda – a to skoro vše. V závodě však běhám spíše silnici, v tréniku mám ráda přírodu. Má vzdálenost je zatím maraton, 50km, v přípravě běhám samozřejmě i kratší závody.
Jak a čím se motivuješ před závodem?
Mou největší motivací je jednoduše běh samotný – to, že můžu běžet, to že spolu s ostatními běžci stojím na strartovní čáře před další výzvou – mě to prostě baví!
Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?
Ráda běhám v zahraničí, z domácích závodů maraton na KilpiRunfest Ostrava!!!
Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?
Je to různé v přípravném a závodním období, pohybuji se kolem 100km týdně
Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?
Neřekla bych, že jsou důležitější a méně důležitější části tréninku. Ale druhá polovina už je opravdový trénink – to už většinou bolí a v ní natrénovávám. V druhé půlce tréninku chci temto alespoň udržet, většinou za zvýšení úsilí a ještě lépe je tempo vystupňuvat.
Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?
Ráda běhám v přírodě, kolem řeky, rozkleklých stromů. Taky i v horách – třeba v Tarách.
Jak se stravuješ?
Jím, co mi chutná. Před závodem samozřejmě to, co lehce strávím a při závodu mi nevadí. U mě to je třeba banám, lehká tyčinka, někdy chléb. Po závodě pak už si tělo řekne – takže to na co mám chut‘ – po závodech v Polsku dávají často nějakou polévku a mají je výborné!
A co si dáváš v průběhu závodu?
Nemám sponzora se sportovní výživou, jím to, co si zrovna koupím. Do půlmaratonu výživu neřeším – předpokládám, že mám tělo dostatečně vyživené před závodem, na maroton už si do kapsičky něco beru, nejčastěji nějaký gel.
Využíváš nějaké gely nebo doplňky stravy?
To je různé, ten, který mě zrovna zaujme.
Jsi vegetariánka nebo veganka?
Jím na co mám chuť, na maso mám chuť jen zřídka a to spíše na králičí maso.
Jaké jsou tvoje oblíbené boty?
Stále hledám 🙂 Zkouším různé značky i typy.
A jaké bereš na závody?
Do půlmaratonu lehčí , někdy i závodní, nad půlmaraton spíše tempovky a tréninkové boty.
Bez jakého vybavení se neobejdeš, co bys doporučila ostatním?
Nejpodstatnější je, abychom dělali to, co nás baví. A to je také pro běh nejdůležitější vybavení – běhat a užívat si to. Běh má výhodu, že celkem jednoduchý a lze běhat skoro všude, takže nazujte boty a poj’dtě si zaběhat!
Děláš nějaké doplňkové sporty?
Myslím si, že když zatěžujeme tělo pořád stejně, je třeba kromě odpočinku vyvažovat a cvičit především ty svaly, které nám umožní správný postoj, správnou chůzi a následně správný běh. Takže pro mě cvičení není jen doplňkem, ale vlastně součástí tréninkoového plánu.
Taky ráda plavu a se svými kluky občas vyjedu na kole a snažím se je dohnat :-)))
Svého osobního rekordu na maraton – v Praze, těsně jsem tehdy nesplnila limit na MS v Moskvě – snad se tam ješte někdy podívám 🙂
Děkujeme za rozhovor a ať se i nadále daří!
/fotografie: archiv Petry Pastorové, Adam Lotera/