David pochází z Vysokého Mýta a běhá za Salomon/Suunto. Běhu se začal věnovat teprve nedávno poté, co ho při skialpinistických závodech oslovil předseda České skyrunningové asociace, Sam Straka, jestli by nechtěl zkusit skyrunning. David to nejenže zkusil, ale rovnou na své premiéře Mistrovství světa pro mladé vybojoval v 17 letech 3. místo.
Jak ses k běhání dostal?
Moje první zkušenost byl orientační běh. Běhání po lese mě bavilo a navíc jsme běhali celá rodina. Časem jsme ale postupně přestávali a já se věnoval cyklistice, a když to šlo, tak chození po horách. Až mě pak jednou v zimě na skialpinistických závodech oslovil Sam Straka, jestli bych nechtěl zkusit běhání v horách. Hory miluju a běhání v technickém terénu mě vždy bavilo, tak jsem moc dlouho neváhal a řekl jsem, že do toho jdu. Začal jsem běhat po kopcích a připravovat se. Sam mě hned to léto vzal na nultý ročník mistrovství světa pro mladé v Itálii, kde jsem v disciplíně vertical kilometr i skyrace (21,6km 2226h.m.) v 17. letech obsadil 3. místo. No, a tak jsem nějak začal běhat.
Na co se specializuješ?
Specializuji se na skyrunning. Konkrétně na skyrace a vertical kilometr. Letos jsem přidal i nějaké běhy do vrchu.
Jak a čím se motivuješ před závodem?
Mojí největší motivací je to, že mě běhání baví. Závod si jdu vždy užít a ten pocit, když probíháte cílem na prvním místě, ten prostě chcete zažívat znovu a znovu.
Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?
Můj nejoblíbenější závod je asi Limone skyrunning Xtreme. Vertical i sky tam jsou prostě nádherné.
Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?
Přesná čísla nevím. Dost záleží na období, ale momentálně nemůžu trénovat kvůli zraněnému kolenu.
Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?
Nejdůležitější je podle mě se nezaměřit pouze na jednu věc. A pokud se na něco opravdu zaměřit, tak na to, co vám nejde, to je ta nejdůležitější věc. Také záleží, na jaký závod se připravujete, jestli zlepšit sílu, rychlost nebo vytrvalost. Pak samozřejmě technika a zvládnout tohle všechno je myslím dobrý plán, jak být dobrý běžec.
Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?
Nejoblíbenější místo jsou Krkonoše, mám to tam prostě rád. Přes zimu tam jezdím každý víkend a přes léto jsou tam běhavé technické cesty a je tam krásně.
Jak se stravuješ? Co je základem tvé stravy před a po závodě?
Před závodem jím kukuřičnou kaši Pelupa, banány a Pre sport od Enervit. Po závodě akorát vypiju regener a většinou chvilku trvá, než do sebe něco dostanu
Jsi vegetarián nebo vegan?
Nejsem ani jedno, ale často jím moje oblíbené jídlo z Jídelny v Mýtě (Jídelna Zahrada), kde vaří vegetariánská a makrobiotická jídla.
A co si dáváš průběhu závodu?
Při závodě používám často gely enervit, případně si vezmu na občerstvovačce rozinky, meloun, pomeranč nebo kousek banánu. Piju většinou klasicky ionťák.
Využíváš nějaké gely nebo doplňky stravy?
Využívám gely enervit. A doplňky stravy trvale žádné.
Jaké jsou tvoje oblíbené boty? A jaké bereš na závod?
Nejraději běhám v Salomon S-LAB SENSE. Bota mi skvěle padne, je mi pohodlná, je rychlá a pro mě perfektní. Na závody střídám modely Salomon S-LAB SENSE a SENSE SG, vybírám podle povrchu.
Bez jakého vybavení se neobejdeš?
Nedám dopustit na můj běžecký batůžek od Salomonu, perfektně sedí a přijde mi jako Hermionina kouzelná kabelka, dám do něj všechno.
Děláš nějaké doplňkové sporty?
Přes léto hodně jezdím na kole, jak na silničním, tak i na horském. Přes zimu závodím ve skialpinismu, a když se chci trochu pobavit a rozptýlit, jdu na snowboard. Regeneračně chodím plavat a pokud vyjde čas, jdu si zalézt.
Nejvíce si cením třetího místa na nultém ročníku Mistrovství světa v Itálii v Gran Sassu, kdy mi bylo sedmnáct a byl jsem v kategorii do 20 let. Jinak ale si cením každého svého závodu, co se mi povedl.