Jak ses k běhání dostala?
Běhat mě bavilo již na základce, při TV nebo školních závodech, tak jsem se asi ve 14 letech přihlásila na atletiku. Ale tehdy to pro mě nebyl hlavní sport, spíš jen doplněk k jachtingu. Chodila jsem 2-3x týdně na atletické tréninky, víkendy jsme trávili převážně na vodě. Jezdila jsem s kámoškou na dvouposádkové lodi a kolem dvacítky začínal jít jachting postupně trochu do pozadí. Dělat dva letní sporty nebylo moc jednoduché, často se mi kryly důležité závody. V tu dobu jsem trénovala 5-6x týdně, takže furt nic extra. Pořádně jsem začala trénovat až v 26 letech, kdy jsem se poznala se svým současným trenérem Pavlem Tunkou.
Na co se specializuješ?
Začínala jsem na dráze, v mládežnických kategoriích byla moje hlavní trať 3000m, pak 5000m. Postupně jsem začala tíhnout více k delším tratím. Aktuálně běhám nejvíce 10km silnici a běhy do vrchu.
Jak a čím se motivuješ před závodem?
Chci vyhrát, zaběhnout dobrý čas, to je dostatečná motivace sama o sobě. 🙂 Jsem závodní typ, tak nemám problém se při závodě hecnout.
Jaké jsou tvoje nejoblíbenější závody?
Jeden z mých nejoblíbenějších závodů jsou jednoznačně Běchovice. Jednak mi vyhovuje profil trati s těžkým závěrem, ale taky proto, že je to prestižní závod a díky tomu se tam většinou sejde kvalitní konkurence. Mám taky ráda menší tradiční akce, jako je třeba jarní Pečecká desítka nebo malé lokální závody, takové ty s rodinnou atmosférou.
Nejdůležitější je pro mě tempový trénink
Jaký je tvůj týdenní tréninkový objem?
To je různé, letos to bylo tak 80 – 120 km, ale těch 120 jen na soustředění a poslední dobou spíše méně kvůli práci.
Co je podle tebe nejdůležitější součást tréninku?
Důležité je v podstatě všechno, jednotlivé složky tréninku se doplňují. Ale řekla bych, že stěžejní součástí mého tréninku je trénink na rozvoj ANP a trénink tempové vytrvalosti. Ale považuji za důležité i cvičení a regeneraci, i když to jsou první věci, které člověk skrouhne, když nestíhá.
Tvoje nejoblíbenější běžecké oblasti?
Mariánské Lázně, Zadov a italské Melago. Ale mám ráda i běžecké lokality v Praze, hlavně Prokopák, Daleják, Hvězdu nebo Šárku. Bydlela jsem v Praze spoustu let a na těchto místech jsem toho dost odtrénovala. Baví mě také při běhání objevovat nová místa, nové trasy. Ráda bych se podívala někdy do Tater, kam čeští běžci hodně jezdí, ale pro mě je to trochu z ruky, tak jsem se tam zatím nedostala.
Pokud není vedro, tak při závodech nepiji
Jak se stravuješ?
Večer před závodem si dám většinou těstoviny s kuřecím masem a zeleninou. Preferuji dopolední závody. Ke snídani si dávám ovesné vločky s rozinkami, semínky, ovocem a jogurtem. Pokud je závod odpoledne nebo navečer, dávám si k obědu nejraději rýži se zeleninou a sýrem.
A co si dáváš průběhu závodu?
Většinou běhám závody do jedné hodiny, tak nic nejím, a pokud není vedro, tak ani nepiji.
Při delších závodech si dám vodu s gelem.
Využíváš nějaké gely nebo doplňky stravy?
Ionťáky a když je třeba tak gely Powergel.
Neobejdu se bez rolleru a tenisáku
Jaké jsou tvoje oblíbené boty?
V poslední době běhám v botách Adidas. Moje nejoblíbenější modely jsou Adidas Energy Boost a Adidas Supernova, na závody pak beru Adidas Adizero Adios.
Bez jakého vybavení se neobejdeš, co bys doporučila ostatním?
Neobejdu se bez rolleru a tenisáku, které používám na uvolnění svalů. A nikam neodjedu bez karimatky, protože se na ní lépe protáhnu. Zvlášť tento rok jsem měla problémy v bederní oblasti a s piriformisem, což mě dost limitovalo hlavně pro rychlejší tréninky a bez každodenního cvičení bych nebyla schopná odtrénovat, co bylo třeba.
Děláš nějaké doplňkové sporty?
Běhání doplňuju zejména plaváním, ale taky turistikou, běžkami, cyklistikou a sem tam i něčím dalším.