TOMÁŠ MACEČEK

Rekordy

Maraton Silniční jsem nikdy neběžel.
Půlmaraton 1:15:45 ve Freiburgu, duben 2016
10 km Těm závodům se schválně vyhýbám. Ale snad kolem 34 minut by to bylo.
5 km 16:50 a to jsem dopoledne ještě objel duatlon

Největší úspěchy

2. místo v celkovém pořadí Lysacupu
2. místo na Slezském maratonu 2014
3. místo na Perunu, MČR ve skymarathonu
19.místo na závodu Livigno skymarathon
TOMÁŠ MACEČEK – běžec na vrchol

Tomáš Maceček dokázal ve svém životě nalézt to, co ho baví a v čem je opravdu dobrý – běh v horách, skyrunning a běh do schodů se stali jeho životní cestou. Rodina a přátelé ho na ní doprovázejí. To všechno se odráží v jeho sportovních výkonech.



Běhání jsem ještě jako puberťák moc nemusel

Tomáš pochází z Ostravy a svými výkony reprezentuje Pearl iZUMi Czech Team.

Jeho cesta k běhu nebyla přímá, ještě v pubertě s nejednalo zrovna o jeho nejoblíbenější sport…

„Pořádně jsem začal běhat a trénovat až v 18. letech, když jsem studoval v Americe a přidal se tam do týmu běžkařů. Tam mě trénink začal bavit, pak jsem ještě pár let jezdil závody na kole, na běžkách a trochu běhal. Nikdy jsem nechodil do atletiky a doteď moc neumím běhat po rovině, pořádnou motivací věnovat se naplno jen běhu v horách pro mě byl Lysacup v zimě 2013/14, kdy mi to najednou začalo pěkně běhat a já skončil celkově druhý za Tomem Lichým.“

Snažím klást si otázku, v čem můžu být nejlepší a co mi sedí nejvíce

Tomáš si samozřejmě také uvědomuje, že jeho běžecká specializace ho musí hlavě bavit. Jelikož měl vždy rád přírodu a hlavně hory, věnuje se především běhům do vrchu a skyrunningu. Dalším trošku netradičním sportem, na který v sobě našel talent, je běh do schodů. Zde patří mezi užší světovou špičku. Díky těmto závodům se mu otevřely možnosti procestovat svět.

„Možná kdybych se vyloženě specializoval na jednu disciplínu, tak bych v ní mohl běhat ještě o dost lépe, ale mně to nějak nejde.“ přemýšlí Tomáš.

O Towerrunningu neboli běhu do schodů si můžete více přečíst zde.

Vím o sobě, že mám silnou hlavu a dokážu se kousnout třeba v závěru

Závody jsou pro Tomáše příjemným zážitkem, vždy se na ně těší, což je zásadní základ motivace.

„Někdy se soustředím sám na sebe, jindy si hlídám konkurenci, ale vím o sobě, že mám silnou hlavu a dokážu se kousnout třeba v závěru. Vždycky když to bolí, tak si říkám, že až závod skončí budu na sebe naštvaný, že jsem se nezmáčkl více a nezkusil to, že jsem tam nenechal všechno, protože druhá šance už nebude. Snažím se vždycky koukat před sebe a vyrovnávat se těm nejlepším.“

Přesně takhle to Tomáš zaválel na letošním Livigno SkyMarathonu.

Trénink mě musí hlavně bavit

V oblíbených Beskydech naběhá v zimě kolem 90km, v sezóně kolem 60km plus horské a silniční kolo.

„V zimě jsem se hodně zaměřil na vytrvalost a kopce, využil jsem studijního pobytu ve Slovinsku. Snažím se běhat kvalitní kilometry, kolo mám pak jako trénink nižší intenzity. Baví mě chodit kopce v tempu a pouštět to dolů v sebězích. Ale důležitá je taky ABCda, rovinky, posilování středu těla a potom různé posilování a skokové cvičení na odrazy, které využiju jak na horách, tak na schodech. Ale ta nejdůležitější část je to, že mě to musí bavit.“

Běžecký trénink v zimě doplňuje o běžky, loni poprvé obul skialpy, které ho také chytly. Rád si zaleze i po horách nebo natáhne mezi stromy slackline.

V předzávodní stravě hlavně nezkoušet novinky

S vegetariánskou stravou u Toma neuspějete, maso má rád a hlavně grilování s kamarády.

Večer před závodem doplňuje především sacharidy, dá si rýži nebo těstoviny. Hlavně se nepouští do žádných experimentů. Ráno před delším závodem snídá ovesné vločky a v průběhu mu vyhovují energetické gely. Po závodě rád vyzkouší menu od pořadatele, které zapije nějakým regenerem a BCAA. Samozřejmě i na doplnění soli se musí myslet, a to obstarají brambůrky:-) Dopřeje si i sladké, a když nemůže po závodě usnout, tak pomůže sklenička vína nebo nějaké pivo.

Mezi jeho běžnou stravu patří hodně semínek a oříšků, před závodem doplňuje hořčík a minerály ještě intenzivněji.

A co strava při sportovním výkonu?

„Během závodu jsem spokojený s energetickými gely značky Xenofit, obzvlášť s těmi vodovými, které se nemusí zapíjet. Třeba teď na Livigno skymarathon jsem jich za 4 a půl hodiny snědl celkem čtyři nebo pět a pohoda. Na pití taky ionťák od Xenofitu nebo kolu na občerstvovačkách.“

Jaké volí Tomáš vybavení pro jeho oblíbený běh v horách?

„Jsem moc spokojený s oblečením o běžeckými boty značky Pearl iZUMi a chtěl bych poděkovat Paul Lange Ostrava za podporu tímhle kvalitním vybavením. Na závody nejraději obouvám Pearl iZUMi Trail N1 a z oblečení nedám dopustit na Pearl iZUMi kraťasy, které mají kapsičku na zip v zadu a ještě super kapsičky po stranách, kam dám gely a nepotřebuji brát batoh. A taky stylové nerozvazující se tkaničky od Pearlu, nejlépe na každou botu jinou barvu.“

Bez rodiny a přátel by moje běžecké výkony nebyly kompletní

„Jsem strašně rád za běžeckou komunitu tady u nás kolem Beskyd, že je vždycky s kým jít na hory a potrénovat, že se navzájem hecujeme, podporujeme a fandíme si. Bez sdílení té radosti by mě to asi tolik nebavilo. Taky chci poděkovat rodičům za podporu a všem ostatním, kdo mi fandí. Vím, že běhání není to nejdůležitější na světě, ale rád rozvíjím tu trošku talentu, co mi bylo dáno a inspiruji ostatní.“

Osobní rekordy

Maraton: Silniční jsem nikdy neběžel.

Půlmaraton: 1:15:45 ve Freiburgu, duben 2016

10 km: Těm závodům se schválně vyhýbám. Ale snad kolem 34 minut by to bylo.

5 km: 16:50 a to jsem dopoledne ještě objel duatlon

1000 m: –

1:51 po schodech na vrchol věže Nové Radnice v Ostravě 🙂

Největší úspěchy

Každý pěkný výsledek mě motivuje, pokaždé se chci zlepšit a dělat všechno naplno, měřit se s těmi nejlepšími. Začalo to dvakrát druhým místem v celkovém pořadí Lysacupu, potom 2. místo na Slezském maratonu 2014. Minulý rok 3. místo na Perunu, MČR ve skymarathonu a určitě teď čerstvé 19.místo na závodu Livigno skymarathon ve světové skyrunningové sérii se světovou špičkou.

Na schodech potom celkové 5. místo ve světovém poháru za rok 2015, titul mistra ČR a týmové stříbro z Mistrovství světa v Kataru 2015.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: