PAVLA SCHORNÁ

Rekordy

Půlmaraton 1:18:59 bez přípravy 2007 v Meranu
10 km 34:12
PAVLA SCHORNÁ – milovnice přírody a běhu do vrchu

Pavla Schorná Matyášová je naše úspěšná letní biatlonistka a běžkyně do vrchu. Běhy v přírodě a krosy Pavle sedí, což dokazují i její sportovní výkony. Při běhu na vrchol si občas hrábne na dno, ale nahoře ji pak čeká euforie…



Běhání mi šlo vždy lépe než střelba

Pavla pochází z Ostravy, jejím domácím klubem je Maratonstav Úpice, svými výkony rovněž reprezentuje Salomon team.

A jak se k běhání na špičkové úrovni dopracovala?

„K běhu jsem se dostala přes letní biatlon, kterému se věnuji od svých devíti let. Běhání mi šlo vždy lépe než střelba a na popud trenéra lyžování VŠB pana Kubici jsem v roce 2002 zkusila kvalifikaci na ME v běhu do vrchu a už jsem u nich zůstala.“

Jako běžkyně zůstala věrná jak letnímu biatlonu, tak se zaměřila na krosy a běhy do vrchu.

Chci předvést takový výkon, abych byla spokojená

Při závodech je pro Pavlu důležité zaběhnout je tak, aby byla spokojená se svým výkonem a současně si je užila. Takovou úspěšnou synchronizaci zažila například v roce 2012 na ME v Pamukale v Turecku.

Vrchy se pro Pavlu staly jasnou volbou také kvůli prostředí Alp, kde se často běhají, a které doslova zbožňuje. Kopce má ráda nejen na běhy, ale i na chození a lezení. Není se tedy co divit, že její nejoblíbenější závod je Trofeo Vanoni – Morbegno v italských Alpách.

O tom, že běh v horách má své kouzlo, ale také své zákonitosti se můžete přesvědčit v článku Specifika běhu v horách.

Aby měl trénink maximální efekt, je jeho nedílnou součástí kvalitní zapracování

Týdenní kilometráž závisí na období a času, který Pavla buď má, nebo spíše nemá a pohybuje se od „pouhých“ padesáti kilometrů ve vysokých intenzitách a v kopcích až po cca 150 km během soustředění.

„Pokud dovolí klimatické podmínky a čas, snažím se, aby byl trénink během roku maximálně různorodý, proto se snažím kromě vlastního běhání zapojovat lyžování, jízdu na kole nebo koloběžce a plavání. Jsem především vrchařka, proto trénink zaměřuji hlavně na rozvoj síly a vytrvalosti, ale nezapomínám se věnovat ani technice běhu a rozvoji rychlosti. Pokud se v mém věku dá ještě o rychlosti hovořit :-)“

Nejoblíbenější běžeckou lokalitou je pro Pavlu Česká Kanada v malebném prostředí jihovýchodních Čech.

Jak je na tom Pavla se stravou v den závodu?

„Stravu příliš neřeším. Snažím se před závodem jíst, na co jsem zvyklá z běžného dne a tréninku. Ráno si dám housku se sýrem nebo müsli a nesmí chybět velký hrnek kávičky. Jinak samozřejmě lehčí jídla jako rýže nebo těstoviny. A po závodě? Co mi dají :-)“

Během závodu Pavla nejí nic, dá si pouze tablety Enervit a pije vodu nebo iontové nápoje. V poslední době také zkoušela žvýkací bonbony od GU.

A co volba vybavení pro terénní běhy?

Moje nejoblíbenější boty, které používám většinu sezóny, jsou Speedcross do bahna a S-lab sense pro ostatní závody.

Největší úspěchy

V bězích do vrchu si nejvíce cením bronzu z ME 2012 v Pamukale v Turecku, čtvrtého místa z MS 2011 v Albánii a sedmého místa na MS 2015 ve Walesu. V letním biatlonu jsou to tři tituly mistryně Evropy z let 2011 a 2013.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: