JARDA JISL

Rekordy

Maraton 4:35 :-D městský jsem nikdy neběžel a asi nikdy nepoběžím
10 km 37:52

Největší úspěchy

Celkově druhé místo v sérii Horské výzvy 2015 na trase Long s Maruškou Jiřičkovou a výhra ve všech čtyřech závodech v kategorii Mix
Výhra na dlouhé B7 2015 opět s Maruškou Jiřičkovou v kategorii Mix nad 40 let a 18. místo v absolutním pořadí
Druhé místo na LH 24 2015 s Romanem Košťákem v kategorii nad 40 let
Craft 1000 miles 2013 a 2014 první kdo dokončil na koloběžce
JARDA JISL – koloběžkář a ultra běžec

Když se řekne jméno Jarda Jisl, každému se hned vybaví, to je ten borec, co dokázal zdolat Craft 1000 miles na koloběžce. Jarda není však jen koloběžkář, ale také skvělý běžec, který něco vydrží.



Jako fyzioterapeut jsem si uvědomil, jak je sport důležitý

Náš běžec pro tento týden pochází z Jablonce nad Nisou a jeho domácím klubem je Craft team Jablonec. A jak si běh v jeho životě vydobyl místo?

„Mé běžecké začátky se datují do 80.-tých let, kdy jsem se věnoval běhu na lyžích, jehož součástí byl i přespolní běh. V té době v Jablonci patřil k jednomu z nejpopulárnějších sportů a z naší skupiny vzešel také jeden z nejlepších světových lyžařských vytrvalců – „laufařů“ Stanislav Řezáč. Po střední škole můj život začaly naplňovat jiné aktivity a běh zůstával trošku stranou.  Sport se do mého života začal ve větší míře vracet s profesí fyzioterapeuta a  blížící se čtyřicítka ho posunula do formy závodní 😀 Nejdříve přišla na řadu jízda na koloběžce a dvojnásobné vítězství v extrémním vytrvalostním závodě 1000 miles Adventure. Který mimochodem také dvakrát vyhrál můj velký vzor Zdenda Kříž. V posledních letech se začal čím dál víc hlásit o slovo běh a to hlavně běh v přírodě a v horách.“

Při běhu je pro mě podstatná příroda a možnost sdílení

Na běhu ho láká především příroda, hory a možnost spolupráce. Jako svou specializaci si tedy vybral Horské běhy, kde velkou roli hraje příroda a momentálně ho nejvíce baví závody dvojic, kde sdílení (často dost bolestivých :-D) pocitů je hnacím motorem pro úspěch a radost z jejich překonání.

Hledat další motivaci před závodem pak už pro Jardu není potřeba. „Motivací je pro mě určitě závod ultra dokončit, přizpůsobit se i extrémnímu počasí a snažit se vyrovnat skvělým běžcům na startu nebo aspoň se jich co nejdéle udržet. Momentálně je mojí největší motivací Martina Stehlíková, se kterou jsme přihlášeni na letošní B7 😀 a cíl je položen vysoko 🙂 …dostat se do cíle :-)“

Mezi svoje nejoblíbenější závody řadí Lesní běh Kalichem, Zermatt Marathon a Beskydská sedmička.

Při tréninku kladu zásadní důraz na techniku běhu

V tréninku je pro Jardu nejdůležitější běhat opravdu s radostí, vlastně se ani o trénování hovořit nedá….“Poslední roky často zařazuji běh ve sněhu a moje srdcovákoloběžka kde natrénujete odraz i potřebnou frekvenci odrazu a v neposlední řadě regenerace vzhledem k mému povolání – radši trénuji méně často, ale kvalitněji to znamená trénovat ve 100% stavu a dbát na techniku běhu, kterou hodně řeším.“

Během týdne pak zvládne naběhat od 30 do 100 km, nejčastěji však kolem 50 km.

Jeho oblíbené běžecké lokality jsou Tisá, Český ráj, Jizerské hory a Krkonoše.

Jako doplněk k běhu u Jardy funguje samozřejmě koloběžka a nejraději závodí s cyklisty:-D

Doplňky stravy je nutné řešit individuálně

Před závodem Jarda preferuje vločky a banány, během něj pak spoléhá na rychlou energii – raw strava, oříšky, banány někdy cola. A co gely a doplňky stravy?

„Používal jsem gely v dost velkém množství, ale poslední dobou, je s sebou na dlouhý závod beru už jenom jako poslední sacharidovou záchranu. Jinak se mi osvědčili „bcaačka s glutaminem, cordiceps,ale jsou to všechno doplňky, které je nutné řešit individuálně, každé tělo je trošku jiné.“

Vždy je důležitá intuice, a to platí o stravování. Není vegan, ani vegetarián, ale maso přirozeně omezuje, protože na něj nemá chuť, je pro něj důležité poslouchat svoje tělo.

Hole nordic walking jsou výborná terapeutická pomůcka

Boty Jarda volí podle terénu a počasí, oblíbená značka je jednoznačně Inov-8 a Icebug, tyto boty volí také na závody. Jako fyzioterapeut a běžec, který si hlídá techniku běhu, musí doporučit hole nordic walking. Díky nim při běhu nebo chůzi, posiluje také ruce a přitom je schopen pohlídat si případnou stranovou rotaci trupu.

Osobní rekordy

Maraton: 4:35 😀 městský jsem nikdy neběžel a asi nikdy nepoběžím

10 km: 37:52

Největší úspěchy

Celkově druhé místo v sérii Horské výzvy 2015 na trase Long s Maruškou Jiřičkovou a výhra ve všech čtyřech závodech v kategorii Mix

Výhra na dlouhé B7 2015 opět s Maruškou Jiřičkovou v kategorii Mix nad 40 let a 18. místo v absolutním pořadí

Druhé místo na LH 24 2015 s Romanem Košťákem v kategorii nad 40 let

Craft 1000 miles 2013 a 2014 první kdo dokončil na koloběžce

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: