Běháte v zimě? Čím posílit imunitu, abyste hned nenastydli

Běháte v zimě? Čím posílit imunitu, abyste hned nenastydli

Běhání je jedním z nejoblíbenějších sportů, většina běžců se ale zimní sezóně vyhýbá. Dá se s tím něco dělat? Máme pro vás několik tipů, jak přečkat zimní běhání ve zdraví a užívat si tak tohoto sportu bez obav po celý rok.

Na nižší teploty se začněte zavčasu připravovat

Nejlepším způsobem, jak přežít celou zimu ve zdraví, je pravděpodobně otužování. Otužování vede k tomu, že tělo chladu přivykne a stane se proti němu mnohem odolnější. Klesá tak riziko prochladnutí, ale i riziko nakažení se chřipkou, nebo propuknutí angíny. Škála nemocí, proti kterým vás otužování může do značné míry ochránit, je ale mnohem širší.

Otužovat byste se měli nejlépe celoročně. V zimě už může být příliš pozdě na to s otužováním začínat, pakliže jste se v minulosti otužování nikdy nevěnovali. Otužování by totiž mělo být postupné. Jste-li zvyklí na velmi horké vany a sprchy, začněte postupným snižováním teploty vody, kterou ke každodenní hygieně používáte, přibližně k tělesné teplotě. Následně můžete přidávat studenější závěrečnou sprchu zaměřenou například jen na ruce nebo nohy. Postupně zapojujte i další části těla a dále snižujte teplotu.

Po doběhnutí se zahřejte zázvorovým čajem

Když se ze zimy dostanete domů, měli byste udělat vše pro to, aby se tělo opět rychle zahřálo. Samozřejmě ale ne způsobem, kdy promrzlé ruce položíte na žhavý radiátor! Svlečte studené šaty a vezměte si teplejší domácí oděv. Pokud si jej předtím necháte nahřát na topení, půjde o ideální variantu.

Kromě toho si připravte zázvorový čaj. Protože ne vždy seženete čerstvý, je ideální mít doma sušený zázvor. Proč právě zázvorový čaj, a ne jiný? Protože nejde jen o zahřátí jako takové. Zázvor obsahuje velké množství antioxidantů. Má tak pozitivní vliv na vaši obranyschopnost a pomůže i vám i ve chvíli, kdy máte pocit, že jste možná z běhu podchlazení a že na vás „něco leze“. Nechutná-li vám zázvorový čaj sám o sobě, můžete si do hrnečku přidat i sáček černého čaje, pár kapek citronu nebo lžičku medu.

Zdravá strava bohatá na vitaminy a minerály

Aby váš imunitní systém správně fungoval, nesmí tělu chybět žádné důležité vitaminy a minerály. Ty byste měli v první řadě získávat z rozmanité stravy. Využijte možností soudobé společnosti a nakupujte čerstvou zeleninu a ovoce i v zimě. Kromě toho by ve vašem jídelníčku neměly chybět luštěniny, ořechy ani různé druhy masa včetně ryb a mořských plodů.

Naučte se, jak jednotlivé suroviny správně upravovat, aby z nich vaše tělo získalo maximální množství zdraví prospěšných látek a jak naopak některé potraviny upravit, abyste konzumaci nezdravých látek zabránili.

Dopřejte si dostatek odpočinku a spánku

Unavené tělo je mnohem náchylnější k nemocem. Dopřejte si proto dostatek odpočinku a spánku, aby vaše tělo mělo dostatek síly pro boj s viry a bakteriemi, které na nás útočí doslova neustále.

Omezte zlozvyky

Existují naopak potraviny a další látky, které naše tělo oslabují. Pro silnou imunitu byste to neměli přehánět s alkoholem nebo cigaretami, nemluvě o dalších ještě nebezpečnějších látkách. Problematická ale může být i přemíra cukru nebo nezdravých tuků.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: