BĚHÁNÍ VE VYSOKÝCH TATRÁCH: Poznejte krásu skyrunningu kousek za naší východní hranicí!

BĚHÁNÍ VE VYSOKÝCH TATRÁCH: Poznejte krásu skyrunningu kousek za naší východní hranicí!

Ostré skalní štíty, tiché a dlouhé doliny, chodníky z žulových balvanů, průzračná voda v horských plesech – Vysoké Tatry nabízí přírodní krásu srovnatelnou s alpskými oblastmi, jsou ostrůvkem velehor karpatského oblouku a jižní zdí utínající rozlehlou polskou rovinu. Podnebí vyšších nadmořských výšek a místní krajinný ráz dotváří skutečně jedinečné místo v celém středoevropském prostoru. Ač se Vysoké Tatry v porovnání s Alpami rozkládají jen na nepatrné ploše, nabízí spoustu možností uspokojení těla a duše horolezcům, trekařům i běžcům.

Do Vysokých Tater to máme kousek – samozřejmě záleží, v které částí ČR bydlíte – z beskydské Lysé hory to je na nejzápadnější vrchol Kriváň (2 494 m n. m.) vzdušnou čarou pouhých 120 km, z Prahy zase jede pohodlný noční vlak, kdy se po 6 hodinách spánku probouzíte v jiném světě. Také běžná doprava autem je v posledních letech výrazně snazší (a brzy bude ještě lépe).

Najít správné útočiště není těžké, podhorských center je nemnoho a kolem Tater se dá snadno pohybovat místními vlaky (električkou), autobusy i osobními vozy. Štrbské pleso, Starý/Nový Smokovec, Tatranská Lomnica, Ždiar i polské Zakopané jsou dobrou volbou pro snadné vyběhnutí. Bydlet (i se sprchou a polopenzi) se však dá i více v nitru hor na Popradském plese, Bilíkové chatě na Hrebienoku či v malebném prostředí chaty u Zeleného plesa (známá také jako Brnčálka).

Vysoké Tatry
Tatranský klid a mír

Specifika běhání v Tatrách

Ač se tyto hory netyčí do vysokých nadmořských výšek, kde se začíná projevovat řidší vzduch a hrozí horská nemoc, ač zde nejsou ledovce, není radno Tatry podcenit. Rychlé změny počasí, zrádná suťová pole, snadná ztráta orientace a těžký terén můžou nepříjemně překvapit i horské matadory. Jít si v Tatrách zaběhat jen tak nalehko vyžaduje dobré plánování a odhad vlastních sil. Je potřeba počítat s tím, že každý krok po žulových kamenech, skále nebo štěrkových chodníčcích je náročný na pozornost a zkouší pevnost kotníků. Je nepsanou povinností mít s sebou větru i vodě odolnou bundu, nabitý telefon s uloženým číslem na Horskou záchrannou službu (HZS), ideálně pak i s nainstalovanou aplikaci HZS a mapy.cz s offline turistickou mapou Tater. Dále kvalitní osvědčené boty s dobrým gripem, vodu a rezervní energetické tyčinky či gely. Pokud navíc vybíháte sami, je dobré tuto skutečnost i detaily plánované trasy někomu nahlásit. Bohužel každoročně přichází z Tater smutné zprávy o zbytečných úmrtích, která jsou často způsobena podceněním výše zmíněných faktorů.

Jak naplánovat správnou trasu?

V zásadě je odpověď jednoduchá – na základě svých schopností a zkušeností. Důležité je si uvědomit, že zde dochází k jakémusi průniku sportovních odvětví. Běžce zde nechápejme jako silničního či dráhového specialistu, ale za sportovce provozujícího trailrunning, skyrunning, speed hiking či mountainering. Samotným pohybem a pobytem v horách se totiž rozdíly ve sportovních profesích stírají a u dovedností by v ideálním případě mělo docházet k prolnutí.

Pokud jste v Tatrách poprvé, vybírejte si pro seznámení s terénem, podnebím i orientací snazší trasy. V závislosti na výkonnosti to mohou být např. výběhy k nižším horským chatám, které vám na půli cesty poskytnou útočiště při zhoršeném počasí, chvíli odpočinku i možnost doplnění pití a jídla.

Štrbské pleso -> Popradské pleso a zpět (9,5 km / 400 m+) odkaz na mapy: https://mapy.cz/s/3rlHY

Starý Smokovec -> Zamkovského chata a zpět (11 km / 500 m+) odkaz na mapy: https://mapy.cz/s/3rlIj

Tatranská Lomnica -> Zelené pleso a zpět (21 km / 740 m+) (dolinou Bielej vody) odkaz na mapy: https://mapy.cz/s/3rlIk

Další skupinu budou tvořit ti z vás, kteří už v Tatrách byli jako turisti, přecházeli horská sedla s těžkými batohy, vystoupali na nějaké vrcholy. Tato znalost terénu se velmi hodí, a proto je čas vyzkoušet známé trasy rychleji, s lehčí výbavou, ale větší intenzitou. Nabízí se mnoho středně těžkých tras, vybíráme ty nejhezčí a nejdostupnější.

Na Terryho chatu: Vybíhat můžete jak ze Starého Smokovce, tak Tatranské Lesné či Tatranské Lomnice. Všechny cesty vás zavedou k ústí Velké Studené doliny, dále k Zamkovského chatě, odkud vystoupáte do zařízlé Malé Studené doliny a následně nádherným otevřeným stoupáním kolem potůčku doběhnete pod závěrečnou prudší pasáž, na jejímž konci se vám otevře horská pláň Pěti Spišských ples s ikonickou Terryho chatou (2 015 m n. m.). odkaz na mapy: https://mapy.cz/s/3rlIA

(17 km / 1 050 m+) (ze Starého Smokovce)

Mlýnická a Furkotská dolina: Ne vždy je snadné naplánovat takovou cestu, aby tvořila okruh a nemuseli jste některé pasáže běžet tam a zpátky. Nádhernou okružní trasou je oběhnutí Soliskového hřebene ze Štrbského plesa. Mlýnickou dolinou kolem vodopádu Skok vystoupáte až na její konec, kde následuje technické stoupání k plesu a blízkému sedlu Bystrá lávka (2 300 m n. m.). Odtud pak již zasloužený seběh Furkotskou dolinou. Ve spodní části navíc můžete traverzovat k Chatě pod Soliskem a tam si pohodlně prodloužit pobyt ve vyšších polohách. Na závěrečný seběh po sjezdovce zpět k Štrbskému plesu se určitě dobře posilněte. 😊

(15 km / 1 000 m+) odkaz na mapy: https://mapy.cz/s/3rlII

Vysoké Tatry: Tatranská šelma
Momentka ze závodu Tatranská šelma ULTRA.

Zažít pravý Skyrunning

Pohlédnout zblízka k nebesům, překonávat skalní hřebínky v exponovaném terénu a užít si nekonečné seběhy, ano, i v Tatrách se to dá zažít. Hned na pět majestátních tatranských vrcholů vede turistická značka: Kriváň, Rysy, Východná Vysoká, Slavkovský štít a Jahňačí štít. Dopřát si výběh na samotné špičky hor je vždy velmi silný zážitek – nádherné výhledy, pestrá variace pohybu a kvalitní trénink.

Kromě vrcholových výběhů si můžete vybrat mnoho dalších nádherných tras. Takovou tatranskou klasikou je přechod Malé a Velké studené doliny přes Terryho chatu, Priečné sedlo a Zbojnickou chatu. (Tuto trasu také vykreslit, pokud se vejde : https://mapy.cz/s/3rlJm) Vydat se můžete také po částech níže položené tatranské magistrály obepínající celé pohoří od Tři Studniček až do Žiáru. Díky dobré dopravní obslužnosti si můžete dopřát také výběhy z bodu A do bodu B. Stačí si přibalit do kapsy pár euro na následný přejezd, nebo naopak absolvovat cestu před během a pak dobíhat do cílového místa Moc hezká je trasa ze Starého Smokovce do Lysé Polany přes Sliezský Dom Velickou dolinou až na sedlo Polský hrebeň a následně dolů dlouhou, tichou Litvorovou dolinou. Ano, na jejím závěru sice přijde šok z davů polských turistů a asfaltové cesty do cílové Lysé Pol’any, ale za tu předchozí krásnou část to stojí.

Závody v Tatrách

Není překvapením, že v krásném prostředí těchto hor probíhají také závody. Mezi nejznámější a nejvýznamnější patří letní Tatranská Šelma Ultra a Tatranská Šelma Vertical. Zatímco Ultra vede po zmíněné magistrále (50 km / 3 000 m+) a prověří vytrvalost účastníků, Vertical, dříve znám pod názvem Běh na Slavkovský štít, je typickým během do vrchu (7 km / 1 400  m+).

V červnu se koná také víkendová běžecká kombinace Tatry Running Tour, kterou tvoří v nejtěžší variantě tři závody: Night Run (4,5 km), Sky&Clouds (34 km) a InterSki Run (8 km). Na podzim je na pořadu další hezký závod, Memoriál Jozefa Psotku, což jsou ve skutečnosti dvě horské časovky na krásné trase přes tři horská sedla.

Vysoké Tatry nad Brnčálkou
Vysoké Tatry nad Brnčálkou

A co dál? Je vám to málo?

Turistické trasy nejsou nekonečné, pohyb mimo ně je však zakázaný. Láká vás však nějaká hřebenovka? Něco těžšího, exponovanějšího? Hranice mezi skyrunningem a horolezením (ne ve smyslu sportovního lezení) je velmi tenká, v Tatrách existuje spousta lehkých horolezeckých cest, jejichž charakter může imponovat lidem se zájmem o skyrunning / speed hiking. Návštěvní řád TANAPu však vysloveně povoluje pohyb mimo stezky jen za účelem uskutečnění horolezecké túry s III. a vyšším stupněm obtížnosti klasifikace UIAA. Navíc každý potenciální absolvent této cesty musí být registrován v horolezeckém svazu a mít u sebe svazový průkaz i výbavu pro uskutečnění této túry. A aby toho nebylo málo, existuje ještě další seznam míst, kde je zákaz volného pohybu uplatněn zcela pro všechny. Restrikcí je opravdu hodně, nicméně debata o novém návštěvním řádu právě probíhá, a uvidíme, jaké změny v příštích letech nastanou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: