Ostré skalní štíty, tiché a dlouhé doliny, chodníky z žulových balvanů, průzračná voda v horských plesech – Vysoké Tatry nabízí přírodní krásu srovnatelnou s alpskými oblastmi, jsou ostrůvkem velehor karpatského oblouku a jižní zdí utínající rozlehlou polskou rovinu. Podnebí vyšších nadmořských výšek a místní krajinný ráz dotváří skutečně jedinečné místo v celém středoevropském prostoru. Ač se Vysoké Tatry v porovnání s Alpami rozkládají jen na nepatrné ploše, nabízí spoustu možností uspokojení těla a duše horolezcům, trekařům i běžcům.
Do Vysokých Tater to máme kousek – samozřejmě záleží, v které částí ČR bydlíte – z beskydské Lysé hory to je na nejzápadnější vrchol Kriváň (2 494 m n. m.) vzdušnou čarou pouhých 120 km, z Prahy zase jede pohodlný noční vlak, kdy se po 6 hodinách spánku probouzíte v jiném světě. Také běžná doprava autem je v posledních letech výrazně snazší (a brzy bude ještě lépe).
Najít správné útočiště není těžké, podhorských center je nemnoho a kolem Tater se dá snadno pohybovat místními vlaky (električkou), autobusy i osobními vozy. Štrbské pleso, Starý/Nový Smokovec, Tatranská Lomnica, Ždiar i polské Zakopané jsou dobrou volbou pro snadné vyběhnutí. Bydlet (i se sprchou a polopenzi) se však dá i více v nitru hor na Popradském plese, Bilíkové chatě na Hrebienoku či v malebném prostředí chaty u Zeleného plesa (známá také jako Brnčálka).
Specifika běhání v Tatrách
Ač se tyto hory netyčí do vysokých nadmořských výšek, kde se začíná projevovat řidší vzduch a hrozí horská nemoc, ač zde nejsou ledovce, není radno Tatry podcenit. Rychlé změny počasí, zrádná suťová pole, snadná ztráta orientace a těžký terén můžou nepříjemně překvapit i horské matadory. Jít si v Tatrách zaběhat jen tak nalehko vyžaduje dobré plánování a odhad vlastních sil. Je potřeba počítat s tím, že každý krok po žulových kamenech, skále nebo štěrkových chodníčcích je náročný na pozornost a zkouší pevnost kotníků. Je nepsanou povinností mít s sebou větru i vodě odolnou bundu, nabitý telefon s uloženým číslem na Horskou záchrannou službu (HZS), ideálně pak i s nainstalovanou aplikaci HZS a mapy.cz s offline turistickou mapou Tater. Dále kvalitní osvědčené boty s dobrým gripem, vodu a rezervní energetické tyčinky či gely. Pokud navíc vybíháte sami, je dobré tuto skutečnost i detaily plánované trasy někomu nahlásit. Bohužel každoročně přichází z Tater smutné zprávy o zbytečných úmrtích, která jsou často způsobena podceněním výše zmíněných faktorů.
Jak naplánovat správnou trasu?
V zásadě je odpověď jednoduchá – na základě svých schopností a zkušeností. Důležité je si uvědomit, že zde dochází k jakémusi průniku sportovních odvětví. Běžce zde nechápejme jako silničního či dráhového specialistu, ale za sportovce provozujícího trailrunning, skyrunning, speed hiking či mountainering. Samotným pohybem a pobytem v horách se totiž rozdíly ve sportovních profesích stírají a u dovedností by v ideálním případě mělo docházet k prolnutí.
Pokud jste v Tatrách poprvé, vybírejte si pro seznámení s terénem, podnebím i orientací snazší trasy. V závislosti na výkonnosti to mohou být např. výběhy k nižším horským chatám, které vám na půli cesty poskytnou útočiště při zhoršeném počasí, chvíli odpočinku i možnost doplnění pití a jídla.
Štrbské pleso -> Popradské pleso a zpět (9,5 km / 400 m+) odkaz na mapy: https://mapy.cz/s/3rlHY
Starý Smokovec -> Zamkovského chata a zpět (11 km / 500 m+) odkaz na mapy: https://mapy.cz/s/3rlIj
Tatranská Lomnica -> Zelené pleso a zpět (21 km / 740 m+) (dolinou Bielej vody) odkaz na mapy: https://mapy.cz/s/3rlIk
Další skupinu budou tvořit ti z vás, kteří už v Tatrách byli jako turisti, přecházeli horská sedla s těžkými batohy, vystoupali na nějaké vrcholy. Tato znalost terénu se velmi hodí, a proto je čas vyzkoušet známé trasy rychleji, s lehčí výbavou, ale větší intenzitou. Nabízí se mnoho středně těžkých tras, vybíráme ty nejhezčí a nejdostupnější.
Na Terryho chatu: Vybíhat můžete jak ze Starého Smokovce, tak Tatranské Lesné či Tatranské Lomnice. Všechny cesty vás zavedou k ústí Velké Studené doliny, dále k Zamkovského chatě, odkud vystoupáte do zařízlé Malé Studené doliny a následně nádherným otevřeným stoupáním kolem potůčku doběhnete pod závěrečnou prudší pasáž, na jejímž konci se vám otevře horská pláň Pěti Spišských ples s ikonickou Terryho chatou (2 015 m n. m.). odkaz na mapy: https://mapy.cz/s/3rlIA
(17 km / 1 050 m+) (ze Starého Smokovce)
Mlýnická a Furkotská dolina: Ne vždy je snadné naplánovat takovou cestu, aby tvořila okruh a nemuseli jste některé pasáže běžet tam a zpátky. Nádhernou okružní trasou je oběhnutí Soliskového hřebene ze Štrbského plesa. Mlýnickou dolinou kolem vodopádu Skok vystoupáte až na její konec, kde následuje technické stoupání k plesu a blízkému sedlu Bystrá lávka (2 300 m n. m.). Odtud pak již zasloužený seběh Furkotskou dolinou. Ve spodní části navíc můžete traverzovat k Chatě pod Soliskem a tam si pohodlně prodloužit pobyt ve vyšších polohách. Na závěrečný seběh po sjezdovce zpět k Štrbskému plesu se určitě dobře posilněte. 😊
(15 km / 1 000 m+) odkaz na mapy: https://mapy.cz/s/3rlII
Zažít pravý Skyrunning
Pohlédnout zblízka k nebesům, překonávat skalní hřebínky v exponovaném terénu a užít si nekonečné seběhy, ano, i v Tatrách se to dá zažít. Hned na pět majestátních tatranských vrcholů vede turistická značka: Kriváň, Rysy, Východná Vysoká, Slavkovský štít a Jahňačí štít. Dopřát si výběh na samotné špičky hor je vždy velmi silný zážitek – nádherné výhledy, pestrá variace pohybu a kvalitní trénink.
Kromě vrcholových výběhů si můžete vybrat mnoho dalších nádherných tras. Takovou tatranskou klasikou je přechod Malé a Velké studené doliny přes Terryho chatu, Priečné sedlo a Zbojnickou chatu. (Tuto trasu také vykreslit, pokud se vejde : https://mapy.cz/s/3rlJm) Vydat se můžete také po částech níže položené tatranské magistrály obepínající celé pohoří od Tři Studniček až do Žiáru. Díky dobré dopravní obslužnosti si můžete dopřát také výběhy z bodu A do bodu B. Stačí si přibalit do kapsy pár euro na následný přejezd, nebo naopak absolvovat cestu před během a pak dobíhat do cílového místa Moc hezká je trasa ze Starého Smokovce do Lysé Pol’any přes Sliezský Dom Velickou dolinou až na sedlo Polský hrebeň a následně dolů dlouhou, tichou Litvorovou dolinou. Ano, na jejím závěru sice přijde šok z davů polských turistů a asfaltové cesty do cílové Lysé Pol’any, ale za tu předchozí krásnou část to stojí.
Závody v Tatrách
Není překvapením, že v krásném prostředí těchto hor probíhají také závody. Mezi nejznámější a nejvýznamnější patří letní Tatranská Šelma Ultra a Tatranská Šelma Vertical. Zatímco Ultra vede po zmíněné magistrále (50 km / 3 000 m+) a prověří vytrvalost účastníků, Vertical, dříve znám pod názvem Běh na Slavkovský štít, je typickým během do vrchu (7 km / 1 400 m+).
V červnu se koná také víkendová běžecká kombinace Tatry Running Tour, kterou tvoří v nejtěžší variantě tři závody: Night Run (4,5 km), Sky&Clouds (34 km) a InterSki Run (8 km). Na podzim je na pořadu další hezký závod, Memoriál Jozefa Psotku, což jsou ve skutečnosti dvě horské časovky na krásné trase přes tři horská sedla.
A co dál? Je vám to málo?
Turistické trasy nejsou nekonečné, pohyb mimo ně je však zakázaný. Láká vás však nějaká hřebenovka? Něco těžšího, exponovanějšího? Hranice mezi skyrunningem a horolezením (ne ve smyslu sportovního lezení) je velmi tenká, v Tatrách existuje spousta lehkých horolezeckých cest, jejichž charakter může imponovat lidem se zájmem o skyrunning / speed hiking. Návštěvní řád TANAPu však vysloveně povoluje pohyb mimo stezky jen za účelem uskutečnění horolezecké túry s III. a vyšším stupněm obtížnosti klasifikace UIAA. Navíc každý potenciální absolvent této cesty musí být registrován v horolezeckém svazu a mít u sebe svazový průkaz i výbavu pro uskutečnění této túry. A aby toho nebylo málo, existuje ještě další seznam míst, kde je zákaz volného pohybu uplatněn zcela pro všechny. Restrikcí je opravdu hodně, nicméně debata o novém návštěvním řádu právě probíhá, a uvidíme, jaké změny v příštích letech nastanou.