Představuje běh na páse vhodnou alternativu k tomu venkovnímu? Kdy je vhodný? Jaká jsou jeho pro a proti? Pojďme se na to podívat.
Zimní období je pro mnoho běžců náročnější na trénink. Často se musí popasovat s nepřízní počasí a brzkým stmíváním. Volba běžeckého pásu se může zdát dobrou alternativou, může ale plnohodnotně nahradit běžecký trénink venku? Všechna pro a proti připomněl Petr Vabroušek.
Pro zařazení běhátka do naší přípravy hovoří:
Stabilní (často klimatizované) prostředí fitcentra
Nemusíte brát odhled na mráz, horko, silný vítr ani déšť. Nezastihne vás tma ani náledí.
Bezpečí
Dámy se nemusí bát vyběhnout samy po setmění.
Čtěte také: Tabatův trénink – 4 minuty tréninkového pekla. Existují různé metody jak si zlepšit výkonnost, Tabatůb trénink je univerzální a dá se využít téměř ve všech sportech. |
Variabilita
Můžete běžet libovolně dlouho (pokud kapacita fitka dovolí) a kdykoli zastavit (to může být i nevýhoda pro méně odhodlané jedince
Programovatelnost
Kýženou rychlost nemusíte „vytočit“ volním úsilím. Prostě ji naťukáte na displej a jen ji držíte. Samozřejmě musíte zvolit rychlost vhodnou pro svůj tréninkový záměr a úroveň trénovanosti. Nemusíte se na její udržení ale soustředit a kontrolovat ji. Lépe se „naučíte“ nové rychlejší tempo.
Vyběhnete libovolně dlouhý kopec bez potřeby sbíhat zpět. Můžete si nadávkovat jakkoli dlouhé a prudké intervaly do kopce, meziklusy mohou být po rovině.
Odpružený pás přináší menší otřesy než běh po asfaltu nebo dokonce betonu. To ocení zejména běžci začátečníci nebo běžci s nadváhou.
Máte možnost kdykoli doplňovat tekutiny a energii – to pro změnu oceníte zejména při hodně dlouhých bězích.
Můžete sledovat svůj oblíbený film nebo sportovní přenos. Lépe to pak utíká…