Běháte a chcete, aby vaše děti byly také sportovní a něčemu se aktivně věnovaly? Někteří rodiče berou dokonce své děti na běžecké tréninky. Na to ale pozor! To, co se líbí vám neznamená, že to bude vhodné pro vaše ratolesti, a že je to bude bavit.
Trénink dětí
Rychlost a koordinace pohybů se nejsnáze trénuje a zlepšuje v dětství. Běh by neměl být vytrvalý a monotónní, ale naopak zábavný a zaměřený na hry. Děti se od přírody rády hýbou, pokud je k tomu vedete. Nebaví je však žádná činnost, která je jednotvárná a trvá příliš dlouho. Ačkoliv srdce dětí by dlouhodobou zátěž vydrželo, jejich svaly nejsou ještě tolik vyvinuty a mohlo by snadno dojít k přílišnému vyčerpání organismu.
Máte dotaz týkající se vašeho tréninku nebo výživy? Nebojte se nás zeptat! Váš dotaz zařaďte do příslušné rubriky v sekci“DISKUSE“ a my vám na něj odpovíme. |
6 – 9 let
Nejmladší školákům byste měli předložit běh jako součást hry. Je důležité neustále střídat tempo a běh prokládat chůzi nebo odpočinkem. Zásadní je zábava, při běhu si děti hrají s míčem, skáčou, opakují po vás různé pohyby. Pokud jste na zahradě můžete si zapnout i hudbu. Děti mladší 8 let by neměli najednou běhat vyšší vzdálenosti než 1 nebo 1,5 kilometr.
10 – 13 let
Děti starší, do období puberty, se již běhání můžou věnovat častěji. V tomto věku by se ale ještě neměly věnovat pouze běhu, ale spíše atletice jako takové. Správný atletický trénink obsahuje i různé skoky (do dálky či do výšky), hry a hody a je vždycky pestrý. Příliš běhání může snadno způsobit bolesti kloubů kvůli období rychlého růstu. Dvakrát či třikrát týdně úplně stačí, v průměru mezi 4 – 5 km. Pomalu lze začít s vytrvalostním během, ale většina dětí upřednostňuje rychlost. Nechte to na nich, nenuťte je do dlouhých vzdáleností. Závodů pro tuto věkovou kategorii se koná již podstatně více.
13 – 17 let
Jakmile se děti dostanou do puberty, stavba tréninku se mění. Díky zvýšenému množství hormonů se tvoří více svalových vláken, je možné se soustředit i na výdrž. Stále je třeba dávat pozor na intenzitu a množství tréninků. V tomto věku je vysoké nebezpečí únavového syndromu z přetrénování. Výhodu mají především kluci, kterým snáze rostou svaly na rozdíl od dívek, které spíše bojují s přebytečným tukem. Týdenní dávka by neměla přesáhnout 40 km, samozřejmě je ale nutné brát tento údaj za orientační. Střídejte vzdálenosti, někdy 800 m, jindy až desetikilometrový běh. Především v tomto věku se děti rádi poměřují s ostatními. Není nic jednoduššího, pokud zrovna nebydlíte „na samotě u lesa“, najít v okolí atletický klub a vaše dítě tam poslat.
Děti versus dospělí
Většina rodičů si neuvědomí, že riziko přehřátí u dětí je podstatně vyšší než u dospělých. Malé ratolesti se méně potí a zpravidla zapomínají při zábavných aktivitách i pít.
Pokud vy sami běháte a používáte hrudní pás, nenuťte ho i dětem. U nich není používání měřiče srdečního tepu vůbec vhodné. Frekvence totiž roste na začátku velmi rychle a již při střední zátěži dosahuje maximálních hodnot. Při ideálním tempu by především menší děti měly být schopny mluvit.
Jak děti motivovat?
Často stačí, když se vaše děti můžou inspirovat. A kde jinde než právě u svých rodičů! Dítě, jehož táta se připravuje na maraton a máma chodí pravidelně běhat s kamarádkou, bude mít k běhání a ke sportu vůbec úplně jiný vztah. Pochopí tak, že běh je součástí normálního života, že prostě patří do denního programu. Pokud však nejraději sedíte u televize, nesmíte se divit, že nejmladší generace si z vás vezme příklad.