Ať už se cítíte neustále unavení, přepadla vás zákeřná viróza nebo jen chcete posílit obranyschopnost vašeho těla, máme pro vás jednoduchý tip v podobě prospěšných bakterií, tedy probiotik.
Tyto mikroskopické živé organismy se především starají o rovnováhu vaší střevní mikroflóry, čímž pozitivně ovlivňují váš imunitní systém, který se pak snadněji vyrovnává s nepříznivými vnějšími vlivy. A pokud se vám nechce chodit do lékárny a zobat probiotika v podobě léků, my vám prozradíme jaké potraviny zařadit do vašeho jídelníčku tak, aby i vaše střeva předla blahem.
Vybrané jogurty, kefír a sýry cottage
Jogurty a sýry jsou nejlepším zdrojem probiotik. Podle způsobu výroby a uskladnění se může množství živých kultur v jednotlivých výrobcích lišit. Legislativa však jasně vymezuje minimální množství těchto kultur, které se muísí v daném výroku nacházet.
Zdroj: Shutterstock.com
Aby se prospěšné bakterie mohly rozrůstat a podporovat přirozenou imunitu, je nutné je vyživovat. K tomu slouží takzvané prebiotika. Ty vznikají hlavně kvašením a vyskytují se ve fermentované a nakládané zelenině.
Kysané zelí
Kysané zelí je nejen bohaté na prebiotika, ale také na vitaminy a minerály. Nejlepší je nepasterizované zelí. unwanted_text
Fermentovaná nakládaná zelenina
Zde je potřeba zaměřit se na výrobky zakonzervované ne octem, ale solí, která podporuje přírodní fermentaci*. Zde si můžete vybrat z vysoké škály od okurek a mrkve přes papriky až k šalotkám.
Kimči
Kimči, nebo chcete-li Kimčchi je korejský národní pokrm a je unwanted_text to kořeněná fermentovaná zelenina, nejčastěji pekingské/čínské zelí. Po této zkvašené pochoutce se poohlédněte v obchodech s asijskými potravinami, nebo si ji můžete doma sami vyrobit podle chuti.
Tempeh
Jedná se opět o fermentovanou potravinu vyrobenou tentokrát ze sóji. Vybírejte pokud možno nepasterizovanou verzi bez konzervantů a při tepelné úpravě v kuchyni buďte opatrní, vysoké teploty ničí právě nám prospěšné bakterie.
*Fermentace je proces kvašení a je založena na přítomnosti mikroorganismů a živých kultur ve výchozí surovině, přičemž vytvořením určitých vhodných podmínek se růst kulturní, prospěšné mikroflóry ještě znásobí a naopak se potlačí růst té nežádoucí. Při průmyslové výrobě se stále častěji do potravin mikroflóra dodatečně přidává, proto je lepší si doma zeleninu konzervovat sami.