Orientační běžec pocházející z Děčína, nyní běhá za klub OK Jiskra Nový Bor. Milovník horolezectví, dlouhých treků a dobré četby. Trenér TSM Ještědské oblasti a stavitel několika závodů v orientačním běhu. Mimo jiné i juniorský stříbrný medailista z mistrovství světa v orientačním biatlonu.
Tratě pro tréninky a závody v orientačním běhu jsou základem tohoto sportu, bez kterého by orienťák vypadal úplně jinak. Vytvořit tréninkovou trať není nic složitého, stát se stavitelem tratí může každý. Jak tedy postavit hezkou orienťáckou trať, která se bude závodníkům líbit a zároveň bude dostatečně fyzicky i mapově náročná?
Prostředí orientačního běhu se vyznačuje skvělou komunitou – přátelskou, otevřenou a s blízkým vztahem k přírodě. Na závodech se potkávají celé rodiny, všechny generace od nejmenších dětí přes elitní běžce až po rekreační závodníky a nejstarší veterány. A základem orienťácké komunity jsou kluby!
Lyžařský orientační běh, zkráceně LOB, je jedna z odnoží orienťáku, která spojuje jízdu na lyžích s hledáním kontrol podle mapy. Je zajímavým a dobrodružným sportem, zvláště pak pokud naleznete všechny kontroly. Oblíbený je jako doplňkový sport přes zimu pro orientační běžce, pro někoho je to sport číslo jedna a svou cestu k LOBu nacházejí také klasičtí lyžaři nebo vyznavači outdoorových sportů.
Štafety v orientačním běhu jsou oproti jiným sportům velmi specifické: nejsou nikdy předem rozhodnuté, pořadí se přesýpá, dělají se chyby a tlak na přesnost orientace při běhu ve skupině je obrovský… Pojďme se podívat pod pokličku této atraktivní disciplíny.
Znáte orientační běh? Chtěli byste ho zkusit, ale tak trochu nevíte, jak na to? Orientační běžci se otevírají světu a vydali příručku pro nováčky i sérii videí, které pomohou při začátcích s orienťákem.
Umístěním na podiu zakončily Mistrovství světa v orientačním běhu ve švýcarském Flims-Laax české štafety. Ženy skončily na pátém místě, jejich reprezentační kolegové obsadily 6. příčku.
Druhým finálovým závodem, krátkou tratí, pokračovalo dnes Mistrovství světa v orientačním běhu ve švýcarském Flims-Laax a opět měl český tým zastoupení v první desítce – osmé místo obsadila Tereza Janošíková.
Výborným výkonem vstoupil do programu Mistrovství světa v orientačním běhu český reprezentant Tomáš Křivda, když ve finále klasické trati skončil na 4.místě. Vyrovnal tak historicky nejlepší český výsledek v této královské disciplíně, kterého dosáhl v roce 2006 Michal Smola.
Sedmý červenec se zapíše do historie českého orientačního běhu. Na Juniorském mistrovství světa v Rumunsku se běžel závod na klasické trati a čeští junioři získali zlaté medaile v obou kategoriích. Titul šampionů slaví Lucie Dittrichová a Jakub Chaloupský.