Pokud jste se rozhodli, že si zkusíte orientační běh, je třeba dobře vědět, kde se na takový závod přihlásit, co je k tomu potřeba a jak závod běžet. Běžet podle mapy je totiž úplně něco jiného než klasický běžecký závod.
Poslední květnový víkend se sjela mimořádně kvalitní konkurence do francouzského podhorského města Annecy, kde se konalo Mistrovství světa v ultratrailovém běhu. V mužích i ženách dominovali domácí běžci, z Čechů byl nejrychlejší Zdeněk Kříž. Mezi ženami se skvělým výkonem probojovala do TOP 10 česká stálice Anka Straková.
Často se říká, že orientační běh není jen sport, ale spíše životní styl. Co to znamená? Na to Vám odpovím v následujícím článku.
V minulém článku jste se dozvěděli, co to orientační běh je, na jakých tratích se závodí a co všechno musí špičkový orienťák zvládat. Teď se dozvíte, jaké jsou výhody toho, když vám to běhá a kam všude se můžete díky tomu podívat.
Většina z nás je zvyklá na turistické mapy, které používáme pro plánování výletů a túr. Ale co když se nám dostane do ruky mapa na orientační běh? Najednou vidíme jiné barvy a značky. Zde najdete popis znakového klíče těchto map a dalších odlišností od klasických turistických map.
Obecná sportovní pravda zní – trénuj to, v čem chceš být dobrý. V případě orientačního běhu je to trochu složitější. Už v článku o orientačním běhu (odkaz) jste se dozvěděli, že špičkový orientační běžec musí být rychlý na asfaltu, po cestách i v drsném terénu. Pokud se běžec chce rovnoměrně připravit a všestranně se zlepšovat, je potřeba trénink vyvážit mezi tyto povrchy.
Salomon Sense Pro je lehká trailová bota, která vychází ze závodního konceptu Salomon Sense. Zároveň ale poskytuje více podpory při dopadu a celkově působí mírně robustnějším dojmem než čistě závodní Sense. Salomon botu řadí do kategorie takzvaného citytrailu, což znamená, že by měla zvládat jak hladký povrch, tak traily a členitý nezpevněný terén.
Jak se zachovat v závodě, abychom úspěšně doběhli do cíle? Podle čeho a jak se vlastně orientovat, může nám někdo pomoct?
Základním kamenem pro běžce dlouhých tratí a cestou k dalšímu zlepšení, když pomineme samotný trénink, je bez diskuzí strava, pitný režim a regenerace. Důležité je adekvátní množství energie, makronutrientů, vitamínů a minerálů.