Redaktorka časopisu a webu Svět běhu, a také překladatelka a tlumočnice. Tato práce spojuje můj zájem o práci s textem a moji lásku k běhu. Běhám a závodím už přes deset let a běh je pro mě nejlepší formou odpočinku, užívání si přírody i prostorem pro získání nápadů na nová témata do časopisu.
Již dnes začíná v Innsbrucku a v okolí Stubaie mistrovství světa v horských bězích pro rok 2023. O medaile ve čtyřech mistrovských závodech pro dospělé a v jednom juniorském závodě se utká přes než 1 400 účastníků z více než 60 zemí. Do dějiště šampionátu míří i početná česká výprava.
Skromný vytrvalec z Beskyd, který velmi úspěšně závodí na dráze i na silniční desítce (kterou umí pod 30 minut). Ale má zkušenosti i s půlmaratony a letos v polovině dubna si na Pardubickém vinařském půlmaratonu doběhl pro svůj první mistrovský titul na této distanci.
Uplynulý víkend u nás nebylo o běžecké akce nouze, a to ani co se týče mistrovských závodů. Zatímco v Pardubicích se konal tradiční Vinařský půlmaraton, který byl zároveň mistrovstvím republiky na půlmaratonské distanci, v Liberci se pod Ještědem sešli elitní skyrunneři, trailoví běžci, vrchaři a další milovníci horských běhů, aby se utkali o první letošní sadu medailí ve skyrunningu, konkrétně v disciplíně Skyrace.
Se startem běžecké sezony vychází i první letošní číslo Světa běhu. K dostání by mělo být na konci týdne na Pražském půlmaratonu i na dalších závodech. A předplatitelé se na něj mohou těšit co nevidět ve svých schránkách. O čem se v něm dočtete?
Asi každý z nás, kdo trochu běhá, slyšel o tom, že vedle běhání je nutné se věnovat posilování středu těla. Pevný core, tedy hluboké břišní svaly, zlepšují rovnováhu, flexibilitu, sílu, vytrvalost – a tím i celkový fyzický výkon. Slouží ale také jako prevence bolestí zad, krční páteře, a velkých kloubů, jako jsou kyčle, kolena, ramena. Fyzioterapeutky ze studia Be Balanced nám popsaly, jak na správném posilování středu těla zapracovat.
Perfektní matka tří dětí, perfektní manželka, perfektní kamarádka, perfektní ve své práci, perfektní sportovkyně. Celý život jsem zvládala vše, co jsem si usmyslela. Stačilo si vybrat cíl a cesta k němu i úspěch již byly zaručeny díky mojí tvrdohlavosti, urputnosti, sklonu k perfekcionismu a velkému tlaku na výkon. Že se tyto vlastnosti mohou obrátit proti mně samotné, to by mě ani ve snu nenapadlo. Za posledních 12 let s dětmi, tedy po třech porodech, jsem stále přidávala na síle ve všech oblastech života. Co se běhu týče, s každým dalším dítětem jsem prodlužovala vzdálenosti, obtížnost a výškové metry. Měla jsem pocit, že zvládnu prostě cokoliv. Tréninky mezi prací, učením se s dětmi, odvozy, úklidem, nákupy.
Přemýšlíte, že byste si chtěli vyzkoušet, jaké to je závodit ve vysokých horách, jako jsou Alpy nebo Dolomity? V následujícím článku naleznete pár zajímavých tipů v blízkém zahraničí s praktickými radami od zkušených běžců. Jak píše úspěšná běžkyně Tereza Kubíčková, která letos získala řadu pěkných umístění nejen u nás, ale i v zahraničí:
Zimní běžecká příprava je především o nabíhání kilometrů, o objemech. Bylo by však chybou z ní zcela vyloučit trénink tempa a rychlosti. Ovšem na čem by běžci a běžkyně měli opravdu zapracovat, je síla a zlepšení dechu. Přičemž je dobré pochopit, že při posilování pracujeme i na zvýšení kapacity plic. A ať si to uvědomujete, či ne, dýchání je to, co ovlivňuje váš běžecký výkon, protože komu dojde dech, tomu dojde kyslík a končí.
Listopad patří tradičně krosovým závodům. Spadané listí, bahno, vlhko, mlhavo. A nejinak tomu bylo i poslední listopadový víkend, kdy se v Rumburku konalo mistrovství republiky v této disciplíně. Krosový šampionát byl zároveň letošním posledním mistrovstvím pod hlavičkou české atletiky.
Imunita nebo také obranyschopnost je biologická funkce organismu, která brání tělo před škodlivými vlivy, tedy před bakteriemi, viry, mikroorganismy, ale i toxiny a dalšími nežádoucími prvky. Oslabená imunita má za následek vyšší náchylnost k infekčním onemocněním, jako jsou různé virózy, chřipka či bakteriální infekce.