Redaktorka časopisu a webu Svět běhu, a také překladatelka a tlumočnice. Tato práce spojuje můj zájem o práci s textem a moji lásku k běhu. Běhám a závodím už přes deset let a běh je pro mě nejlepší formou odpočinku, užívání si přírody i prostorem pro získání nápadů na nová témata do časopisu.
První domácí šampionáty v půlmaratonu a na 10 000 metrů, první mistrovství republiky v orientačním běhu i skyrunningu. Rekordní Pražský půlmaraton, co se týče času, počtu závodníků a snad i teploty, a spousta domácích i zahraničních závodů. Takový byl běžecký duben 2024. Pojďme se na některé závody a události podívat podrobněji.
„Čtyři víkendy a běh čtyřikrát jinak,“ napsal si na svůj sportovní profil Honza po tomto víkendu, kdy absolvoval dva sprintové závody v orientačním běhu a v obou byl mezi nejlepšími. A to před dvěma týdny běžel Pražský půlmaraton za 73 minut a hned týden na to horskou štafetu, kde s dalšími dvěma orientačními běžci skončili celkově druzí. Honza Mrázek začínal jako úspěšný reprezentant v orientačním běhu, ale reprezentoval i v dlouhém horském běhu, z něhož má mimo jiné týmové stříbro zMS v roce 2013, ve skyrunningu a nyní se začal věnovat i ultra. Přečtěte si, co z toho má nejraději, jak trénuje a motivuje ke sportu své děti a jak k tomu ještě zvládá pořádat závody.
V sobotu zvítězil na Pražském půlmaratonu a obhájil své vítězství z loňska, kdy Jiřímu Homoláčovi, který byl stejně jako letos druhý, nadělil pouhou vteřinu. Letos byl náskok vyšší, ale Patrik s výsledným časem příliš spokojený není, protože mu teplé počasí nedovolilo pořádně se rozběhnout. Své kvality se však chystá ukázat na Pražském maratonu, který pro něj bude maratonskou premiérou. Jak probíhá příprava pod vedením Honzy Pernici, jak natrénoval přes zimu v Keni a lákají ho běhy do vrchu?
Dříve reprezentant v triatlonu, nyní trailový a orientační běžec a hlavně dobrodruh, který má rád výzvy. Letos v únoru zamířil na Aljašku na extrémní závod měřící 1 000 mil pustou aljašskou divočinou. Přečtěte si rozhovor S Janem Vencou Franckem o této výzvě, která spíš než fyzičku prověří vaši mentální odolnost.
Začali jste běhat a chtěli byste u běhání vydržet? První závodní pětku a desítku už máte za sebou a přemýšlíte, jakou výzvu zkusíte dál? Co takhle zkusit půlmaratonskou trať? Pokud si nějaký závod vyberete a přihlásíte se na něj, bude pro vás dobrá motivace vyběhnout, i když venku není zrovna hezky a vy byste se raději viděli v křesle s knížkou. Přinášíme pár rad a tipů, jak se na první půlmaraton připravit.
V březnu se naplno rozběhla závodní sezona jak pro silniční závodníky, tak pro orientační běžce a pomalu začínají i trailové závody. Na mezinárodní scéně se v Srbsku konalo mistrovství světa v krosu a na Barkley Marathons v americkém Tennessee se přepisovaly rekordy. Pojďme se podrobněji podívat, co zajímavého se událo ve světě běhu v březnu.
Skromný, zkušený a velmi úspěšný maratonec a ultraběžec Petr Pechek, který je držitelem několika titulů mistra republiky v maratonu, reprezentoval nás na trailových závodech a hlavně se mezi špičkovými běžci drží již přes 10 let. Vloni se poprvé zaměřil na ultra a hned vyhrál mistrovství republiky v běhu na 100 km. Letos chtěl navázat a zlepšit si čas, ale, jak sám napsal, poznal i odvrácenou stranu dlouhých běhů a ze závodu po osmdesáti kilometrech odstoupil. Ukázal tím nejen své zkušenosti s vyhodnocením situace, ale i pokoru a skromnost, s níž k situaci přistoupil, i to, že nezdar se může stát každému a je běžnou součástí závodů. S Petrem jsme si povídali nejen o tomto závodě, ale i o jeho dalších plánech a o tom, jak to dělá, že se pořád pohybuje mezi těmi nejlepšími.
Sezóna jarních závodů už odstartovala a vy přemýšlíte, jak zrychlit a zaútočit na svůj osobák na desítku nebo dokonce na pětku? Přečtěte si pár tipů, které vám v tom pomohou.
Máte za sebou již závod na desítku i půlmaraton a chtěli byste se posunout ke královské distanci a zaběhnout si celý maraton? Ještě než se sezona silničních maratonů naplno rozběhne, přinášíme vám pár tipů, jak se na první maraton připravit tak, abyste ho zvládli ve zdraví, abyste si odnesli ze závodu pěkný zážitek a aby vás to namotivovalo k dalšímu zlepšování.
Orientační běžkyně pocházející z Přerova, která vyrostla v klubu v Olomouci a poté přesídlila do TJ Slovan Luhačovice, byla již od juniorských let byla úspěšnou členkou reprezentace. Hned v juniorkách si na juniorském mistrovství světa, které se konalo na domácí půdě v Hradci Králové, doběhla se svým týmem pro zlatou medaili ve štafetách. V dospělé reprezentaci pak patřila mezi naše stálice a má na svém kontě několik umístění v TOP10. Zároveň je také několikanásobnou mistryní České republiky na klasické i krátké trati. V loňském roce se s reprezentační kariérou rozloučila, ale u orientačního běhu zůstala a pomáhá sportovcům s psychickou přípravou, které se věnuje i pro sportovce z jiných sportů v rámci svého projektu Srovnej hlavu.