Redaktorka časopisu a webu Svět běhu, a také překladatelka a tlumočnice. Tato práce spojuje můj zájem o práci s textem a moji lásku k běhu. Běhám a závodím už přes deset let a běh je pro mě nejlepší formou odpočinku, užívání si přírody i prostorem pro získání nápadů na nová témata do časopisu.
Tradiční oblíbená letní akce konaná v rakouském Kaprunu startuje již příští týden. Závody s hlavní trasou, která obíhá celý masiv rakouské nejvyšší hory Gross Glockner, jsou velmi populární a nabízí příjemné letní setkání trailových běžců nejen z Rakouska, ale z celého světa, s nemalou účastí českých běžců.
Vloni zaběhl dosud nejlepší český čas na legendárním závodě Ultra Trail du Mont Blanc, který je pro trailové pomyslnou nejvyšší metou. Letos doběhl 5. na mistrovství republiky v ultra sky, které se konalo v rámci závodu Lysohorský ultratrail. A necelé tři týdny na to pak ve velké konkurenci skončil 17. v závodě Lavaredo ultratrail konaném v italských Dolomitech. Jak Aleš Sedlák trénuje, kde nejraději běhá a jaké má další běžecké plány?
Běhat začala poměrně nedávno, ale brzy se blýskla přesvědčivým vítězstvím na Beskydské sedmičce. A letos získala na mistrovství ČR v ultrasky první medaili, hned tu nejcennější a jen pár minut za ženským rekordem na této trati. Jak se Monika na závod připravovala, kde nejraději trénuje a jaké má další běžecké plány?
Několikanásobný mistr republiky v bězích do vrchu, úspěšný reprezentant v bězích do vrchu a ve skyrunningu, který se může pochlubit také třeba 11. místem v ikonickém závodě Sierre-Zinal. V posledních letech se přesunul spíš do trenérské pozice, kdy se věnuje přípravě mladých atletů, orientačních běžců a také výkonnostních běžců z oddílu SK Babice. Honza Havlíček se ale nevěnuje jen sportu – píše poezii, překládá z angličtiny, anebo s kolegy z Babic vydávali časopis pro běžce.
Úspěšný reprezentant ve skyrunningu a v horských bězích, který má na kontě řadu umístění v TOP 10 na světových akcích i medaile z domácích šampionátů. Zároveň ale také pracuje na plný úvazek v advokátní kanceláři a většinu tréninků odběhá ráno před prací. Minulý víkend na mistrovství Evropy v horských bězích získal první medaili z mezinárodní akce: s týmovými kolegy Tomášem Macečkem, Tomášem Hudcem a Markem Causidisem byli bronzoví v soutěži týmů, k čemuž Tomáš přispěl vynikajícím 15. místem v individuálním závodě.
Květen patřil bezpochyby především mistrovství světa v hokeji a velkému úspěchu našeho týmu. Ale i z pohledu běžců se toho událo dost – vždyť jarní sezona právě vrcholí. Pojďme se podívat, co zajímavého přinesl květen ve světě běhu.
Před dvěma týdny byl velkým překvapením na Pražském maratonu, kde nikdo nečekal, že by mohl vyhrát. Čtyřiatřicetiletý Martin Edlman to však dokázal a zároveň si posunul své osobní maximum o víc než 2 a půl minuty. S čím Martin do závodu šel? Jak na něj trénoval? A jaké jsou jeho další cíle a sny?
Všestranný běžec z Beskyd, několikanásobný vítěz v MČR ultrasky, reprezentant v trailrunningu a skyrunningu a především velmi skromný a sympatický Marek Causidis se letos postavil na start své první stomílovky a rovnou zvítězil, čímž si vyběhl kvalifikaci na UTMB do Chamonix. S Márou jsme si povídali o tom, jak k takovému závodu dozrál, jak na na něj trénoval, proč běhá rád po Beskydech a jestli se někdy chystá na silniční maraton.
První domácí šampionáty v půlmaratonu a na 10 000 metrů, první mistrovství republiky v orientačním běhu i skyrunningu. Rekordní Pražský půlmaraton, co se týče času, počtu závodníků a snad i teploty, a spousta domácích i zahraničních závodů. Takový byl běžecký duben 2024. Pojďme se na některé závody a události podívat podrobněji.
„Čtyři víkendy a běh čtyřikrát jinak,“ napsal si na svůj sportovní profil Honza po tomto víkendu, kdy absolvoval dva sprintové závody v orientačním běhu a v obou byl mezi nejlepšími. A to před dvěma týdny běžel Pražský půlmaraton za 73 minut a hned týden na to horskou štafetu, kde s dalšími dvěma orientačními běžci skončili celkově druzí. Honza Mrázek začínal jako úspěšný reprezentant v orientačním běhu, ale reprezentoval i v dlouhém horském běhu, z něhož má mimo jiné týmové stříbro zMS v roce 2013, ve skyrunningu a nyní se začal věnovat i ultra. Přečtěte si, co z toho má nejraději, jak trénuje a motivuje ke sportu své děti a jak k tomu ještě zvládá pořádat závody.