Spolupracovník redakce SvětBěhu.cz
Vystudoval Obchodní akademii v Ústí nad Labem a má za sebou řadu zkušeností v regionálních médiích (Českolipský deník, Týdeník 5+2 dny nebo Domácí noviny). Rád aktivně i pasivně provozuje sport, zejména běh a otužování.
V minulých dílech seriálu Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce? jsem se zaměřil na otužování, jógu, posilovnu, běh s trenérem či regeneraci, ale samozřejmě nesmím zapomenout ani na další podstatnou složku pro zlepšení výkonu, a tou je strava.
Běh a charita už patří neodmyslitelně k sobě, vždyť platí: ve zdravém těle zdravý duch. A pod zdravým duchem si můžeme představit pomoc tělesně zdravého člověka tomu méně šťastnému…
Nikdy jsem nenavštěvoval atletický klub, vždy jsem byl běžec – laik, a i proto nikdy mé výsledky nebyly kdovíjaké. Nikdy však není pozdě si nechat poradit a i já jsem se k tomu rozhodl. Na jeden z tréninků jsme si pozval mladého, ale zároveň už zkušeného trenéra Jaroslava Hochmuta.
V minulých dílech seriálu „Jak si zlepšit běžeckou výkonnost po čtyřicítce?“ jsem se zaměřil spíše na tu aktivní část, tzn. na posilovnu, otužování a jógu. No…někdo může vnímat otužování jako ne moc aktivní činnost, ale to byste se divili, jak to zrychlí tep, možná více jak při 30. kilometru v maratonu…
Když v závodě (či v tréninku) běžím do kopce, tak se spoléhám na to, že budu mít dobrý dech, sílu v nohou, případně že mě nahoru potáhne pohled na krásný zadek v legínách běžkyně přede mnou.
Potká se bojovník číslo dva s mrtvolou, kobrou a tanečníkem a …ne, to není začátek vtipu. Ale toto shledání může nastat, když si několik lidí zacvičí jógu a použije tyto pozice (nebo-li ásany). I já měl možnost okusit tuto na první pohled ladnou, zároveň ale i chvílemi bolestivou sportovně-pohybovou činnost a uvědomil jsem si, jak mi pomáhá při zlepšování se v běhu
V posledních deseti letech se v Česku vyrojilo několik sportů či pohybových aktivit, které svou popularitou dokázalo „šlapat na paty“ fenoménům jako jsou fotbal či hokej. Po florbalu, biatlonu a MMA se vloni novým, bez nadsázky, národním sportem stalo v našich končinách otužování.
Nelehká pandemická doba nebyla vloni i letos na jaře příliš nakloněna sportování a celkově pohybu. Tělocvičny zavřené, bazény vypuštěné, kluziště rozmrzlá, atletické stadiony nepřístupné. Přesto si sportovní nadšenci našli způsoby, jak se svého koníčku nevzdat či ho alespoň pozměnit.