Kateřina Hubková

Kateřina Hubková

Katka běhá už 13 let, začínala závodně střední tratě na dráze, specializace 1500 m. V současnosti ale mnohem radši běhá různé krosy v přírodě a občas si pro radost zaběhne i něco delšího. Běh je pro ni životní styl. V minulosti několik let působila jako trenérka dětské atletiky a v současné době je jejím dalším koníčkem roční synek.

Články autora

Posilování
Návrat k běhání po porodu – Posilování pánevního dna

Návrat k běhání po porodu – Posilování pánevního dna

Zpevněné pánevní dno je neodmyslitelnou součástí každého běžce a bez jeho správné funkce se běhání může stát nepříjemnou činností. Zatímco muži s touto oblastí problémy nemívají často, ženy naopak jsou k oslabení svalů pánevního dna mnohem náchylnější a nejohroženější skupinou jsou ženy po porodu, či v přechodu. Pokud právě tomuto problému čelíte, či jste se stala novopečenou matkou, tak hurá na posilování, poradím vám jak na to.

Prevence a léčba
Sekundární amenorea u běžkyň

Sekundární amenorea u běžkyň

V dnešní době není žádnou vzácností, že aktivně sportující ženy mohou trpět zdravotní komplikací zvanou sekundární amenorea, nebo-li dlouhodobá absence menstruačního cyklu. Tento jev se nemusí týkat jenom vrcholových, ale i rekreačních sportovkyň a obzvláště vytrvalostní běžkyně patří do ohrožené skupiny.

Ženy a běh
Jak mensturační cyklus ovlivňuje výkonnost běžkyň

Jak mensturační cyklus ovlivňuje výkonnost běžkyň

Tak jako každá žena je jiná, tak i každá běžkyně má odlišnou výkonnost a přístup k tréninku. Čemu ale musí čelit téměř všechny zdravé, netěhotné a dospělé běžkyně, je menstruační cyklus a s ním spojené různé nepříjemné stavy a vlivy na sportovní výkon. V tomto příspěvku vám chci v obecné rovině přiblížit, jaké dopady může mít menstruační cyklus na vytrvalostní běhání.

Ženy a běh
Kdy začít běhat po porodu?

Kdy začít běhat po porodu?

Jste vášnivá běžkyně a zároveň nastávající či novopečená matka? Nemůžete se dočkat, až oprášíte běžecké boty a vrátíte se ke svým obvyklým tréninkovým dávkám? Samozřejmě vám nic nebrání věnovat se nadále vaší oblíbené aktivitě, jakou je běh, ale rozhodně není dobré nic uspěchat a raději začít opatrně a pozvolna…

Posilování
Proč je posilování u běžců důležité?

Proč je posilování u běžců důležité?

Jistě znáte ten pocit, kdy máte v nohách naběháno nemálo kilometrů a motivace i radost z pohybu vás ženou neustále kupředu. Těšíte se, až svou dřinu zúročíte v závodech, či si „jenom“ splníte výkonnostní cíl. Co si možná nepřipouštíte, je strašák pod názvem zranění, který by vám jistě mohl plán přinejmenším překazit. Jedním z důležitých opatření, kterým můžete různým typům zranění předcházet, je posilování.

Ženy a běh
Těhotenství neznamená stop běhání

Těhotenství neznamená stop běhání

Ráda běháte a plánujete založit rodinu? Děsí vás představa více než devítiměsíční pauzy v tréninku? Pro aktivní ženu, jejíž součástí života je běh, může těhotenství znamenat frustrující období, mnohdy ale zcela zbytečně, protože těhotenství lze s běháním skloubit.