Aktuality ze světa běhu

Květen patřil bezpochyby především mistrovství světa v hokeji a velkému úspěchu našeho týmu. Ale i z pohledu běžců se toho událo dost – vždyť jarní sezona právě vrcholí. Pojďme se podívat, co zajímavého přinesl květen ve světě běhu.

Domácí maratonský šampionát

První květnový víkend se v Praze běžel tradiční Pražský mezinárodní maraton, který byl zároveň mistrovstvím republiky v této královské distanci. V ženách zvítězila již pošesté zkušená Petra Pastorová v čase 2:47:03, která má svůj první titul již z roku 2012! Druhá doběhla Eva Filipiová (2:49:35) a třetí Barbora Jíšová. Ta v první polovině trati bojovala s pozdější vítězkou, ale pak se potýkala s krizí a nakonec ve finiši podlehla Eva Filipiové o pět sekund (2:49:40).

Velké překvapení nastalo v mužích, kde do předních umístění nečekaně promluvili bratři Martin a Tomáš Edlmanovi. Svěřenci Martina Cvetlera z ASK Slavia Praha spolu běželi až do cca 30. kilometru, potom však Martin zrychlil a postupně se probojovával startovním polem výš a výš. Nakonec i pro sebe zcela nečekaně zvítězil v osobním rekordu 2:22:19. Rozhovor s Martinem si můžete přečíst na našem webu SvetBehu.cz. O další tři místa se tvrdě bojovalo až do cíle a rozdíl mezi nimi byl 11 sekund. Druhý nakonec doběhl při svém maratonském debutu Patrik Vebr (2:24:33), třetí Tomáš Edlman (2:24:34) a na pětinásobného mistra ČR, zkušeného Petra Pechka, zbylo čtvrté místo s časem (2:24:44).

MČR vrchy

Jen den před Pražským maratonem se konalo mistrovství republiky v běhu do vrchu. Naši nejlepší vrchaři se sjeli do Janských Lázní, kde se utkali nejen o medaile z domácího šampionátu, ale také o nominaci na mistrovsví Evropy v běhu do vrchu. V ženách zvítězila již počtvrté Tereza Hrochová, která tím ukázala, že umí nejen na rovině, ale i v kopcích. Na 12 km dlouhé trati s 800 m převýšení zvítězila s časem 64 minut. Druhá skončila zkušená Pavla Schorná Matyášová, třetí pak Adéla Vetchá.

V mužích při neúčasti Marka Chrasciny, který měl původně bojovat o zlatý hattrick v této disciplíně, zvítězil Matěj Zima. Závodník z USK Praha zvládl jako jediný trať pod 60 minut (58:51) a doběhl si pro svůj první vrchařský titul. Také druhé a třetí místo připadlo vrchařským „nováčkům“ – druhý doběhl Jan Halberštát z Olympu Praha (1:02:53), třetí pak Adam Szymanik z Havířova.

Mistrovství Evropy v horských bězích

Na přelomu května a června se ve francouzském Annecy konalo mistrovství Evropy v horských bězích, kterého se účastnila i početná česká výprava. Šampionát zahájil v pátek závod vrchařů, na které čekala náročná trať s necelými 8 km a téměř 1 000 m převýšení, která byla navíc ještě velmi bahnitá po předchozích deštivých dnech. Z našich závodníků si nejlépe vedla Adéla Vetchá, která doběhla na 19. místě v čase 56:40 (zvítězila Němka Nina Engelhard). Jen o příčku níž skončil Marek Chrascina v mužích (46:55), zvítězil Joe Steward. Zástupce jsme měli i mezi junior, kde své první mezinárodní zkušenosti mezi vrchaři sbíral Vilém Bednařík, který nakonec doběhl na pěkném 19. místě.

Sobotní dopoledne pak patřilo závodu v dlouhém horském běhu. Na náročné téměř 57 km dlouhé trati se nám velmi dařilo a český tým získal zásluhou 12. místa Tomáše Macečka, 15. místa Tomáše Fárníka a 20. místa Tomáše Hudce ve velké konkurenci bronzové medaile v týmech (na stupních je doplnil ještě Marek Causidis, který bohužel vzhledem ke zdravotním problémům nedokončil). Zvítězil tým Francie, když francouzští reprezentanti ovládli celé stupně vítězů. Stejná situace byla i v kategorii žen kde byly opět Francouzsky na prvních 3 místech a získaly titul i v soutěži týmů. Z našich doběhla nejlépe Barbora Jíšová na pěkném 18. místě, Marcela Vašínová pak doběhla 37. a Barbora Macurová 41. Celkově obsadily naše ženy 8. místo v týmech.

V neděli se šampionát uzavřel závodem „nahoru-dolu“, v němž pro české barvy vyběhla nejlepší umístění Hana Švestková-Stružková, která 16 km dlouhou trať s převýšením téměř 1 000 m zvládla v čase 1:29:05 a skončila 13. Zvítězila stejně jako v pátečním vertikalu Němka Nina Engelhard.

Nový světový rekord žen na 10 000 m

V dalším kole Diamantové ligy, které se konalo v americkém Eugene, se zásluhou Beatrice Chebet přepisoval světový rekord na 10 000 metrů. Keňská závodnice ho jako první stlačila pod 29 minut a časem 28:54.14 přepsala čtyři roky starý rekord Etiopanky Letesenbet Gidey téměř o sedm vteřin. Přitom se pro Chebet jednalo o teprve druhý start na dráhové desítce v kariéře. Druhá Gudaf Tsegay se posunula časem 29:05.92 na třetí příčku historických světových tabulek.

Český rekord na 3 000 metrů překážek

Na mítinku v polském Chorzówě zaběhl Tomáš Habarta nový český rekord v běhu na 3 000 metrů překážek, čímž padl nejstarší český rekord v mistrovské disciplíně Dvacetiletý Tomáš Habarta vylepšil svým časem 8:22.68 dosavadní rekordní zápis Dušana Moravčíka z roku 1972 o 1.12 vteřiny. Zároveň tím splnil limit pro start na nadcházející mistrovství Evropy v Římě.

Orientační běh

V květnu se konaly domácí šampionáty v městských disciplínách. Na mistrovství republiky ve sprintu, které se konalo v Jemnici, zvítězil náš aktuálně nelepší Tomáš Křivda (14:37), přestože v úvodu závodu udělal poměrně velkou chybu a zbytek závodu pak stahoval na průběžně vedoucího Martina Roudného z Pardubic (14:38). V cíli je nakonec dělila pouhá sekunda. Třetí skončil Dan Vandas (14:46). V ženách zvítězila zkušená Denisa Kosová (14:05) před pardubickou Janou Peterovou, která sice dlouho průběžně vedla, ale po chybě ztratila a na vítězku měla nakonec přes 30 s ztrátu (14:39). Bronz získala kamenická Anna Karlová s pouhým vteřinovým odstupem (14:40).

Nedělní sprintové štafety se běžely v Moravských Budějovicích. V divácky atraktivním závodě zvítězila čtyřčlenná štafeta z klubu OK Lokomotivy Pardubice.

První kolo světového poháru

Na konci května se reprezentanti sjeli do Švýcarska na první letošní kolo světového poháru, které se běželo v městských parcích a starém městě. V nedělním sprintu zazářila Tereza Janošíková, která získala mezi ženami bronz (zvítězila Švýcarka Natalia Gemperle). V mužích pak doběhl v prestižní TOP10 Tomáš Křivda. Ten se většinu závodu pohyboval na 5.-6. místě, ale vinou chyby v závěru skončil 9.